Simone Biles a cucerit medalia de aur la Mondialul de gimnastica feminina: Reprezentanta Romaniei, in afara Top 10

Vineri, 02 Noiembrie 2018, ora 09:00
4497 citiri

Americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur, joi, in finala concursului de individual compus din cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastica artistica de la Doha (Qatar), in timp ce romanca Denisa Golgota s-a clasat pe locul 17.

Simone Biles devine prima gimnasta cu patru titluri mondiale la individual compus, devansand-o pe rusoaica Svetlana Horkina, tripla campioana mondiala, noteaza AFP.

Cu un total de 57,491 puncte, Biles a fost departe de a fi ireprosabila la sarituri si la barna, dar rivalele sale nu au reusit sa profite. Argintul a revenit japonezei Mai Murakami (55,798), podiumul fiind completat de americanca Morgan Hurd, detinatoarea titlului (55,732).

Biles, care are 21 de ani, detine recordul de titluri mondiale in gimnastica artistica feminina - 12, devansand-o pe Horkina, cu cele noua titluri ale sale. Biles a cucerit marti aurul cu echipa feminina a SUA.

Denisa Gologota a fost notata cu 14,300 la sarituri si 13,333 la sol, dar a ratat executia la barna, primind doar 11,566, iar la paralele a fost notata cu 12,666. Golgota se clasase pe locul 19 in calificari.

Miercuri, romanul Andrei Muntean s-a clasat pe locul 22 in finala similara feminina, incheiata cu victoria rusului Artur Dalaloian.

Romania a reusit sa califice ambele echipe la Mondialele de anul viitor de la Stuttgart, baietii clasandu-se pe locul 21 la Doha, iar fetele pe 13. Singurele calificari in finale au fost la individual compus, prin Muntean si Golgota, dar niciunul din cei 10 gimnasti romani nu a reusit o calificare in finalele pe aparate.