Robert Glinta, medalie de bronz la Europenele de natatie!

Vineri, 06 Decembrie 2019, ora 20:58
7504 citiri

Sportivul roman Robert Andrei Glinta a cucerit medalia de bronz in proba de 100 m spate, vineri, la Campionatele Europene de inot in bazin scurt (25 de metri), de la Glasgow.

Glinta, sportiv calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a fost cronometrat cu timpul de 50 sec 30/100, fiind devansat de rusul Kliment Kolesnikov, 49 sec 09/100, si de germanul Christian Diener, 49 sec 94/100.

In semifinale, Glinta s-a clasat pe locul al treilea, cu un timp mai bun decat in finala, 50 sec 13/100, devansat de rusul Kliment Kolesnikov, cu 49 sec 57/100, si de germanul Christian Diener, 50 sec 08/100.

Palmaresul lui Glinta (22 ani), campion mondial de juniori in 2015, la 100 m spate, mai cuprinde o medalie de bronz la Europenele in bazin scurt din 2017, la Copenhaga, tot la 100 m spate, si una de argint la Europenele in bazin olimpic din 2018, de la Glasgow, la 50 m spate.

Tot vineri, la 50 m liber, Catalin Ungur s-a clasat pe locul 58 (22 sec 33/100) in serii.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Glinta medalie natatie, #Romania medalie inot, #Robert Glinta medalie inot , #inot