Africa de Sud, a doua finalista a CM de rugby, dupa un meci dramatic cu Tara Galilor

Duminica, 27 Octombrie 2019, ora 12:58
6037 citiri

Africa de Sud va fi a doua finalista a Cupei Mondiale de rugby, dupa Anglia, dupa una dintre cele mai spectaculoase si echilibrate semifinale de CM din ultimele editii, disputata in compania Tarii Galilor.

Sud-africanii au trecut cu mari emotii de campionii de la Six Nations Cup, scor 19-16, un meci in care in prima repriza nu am avut niciun eseu, fiind bifate doar lovituri de pedeapsa.

Cei din Africa au inceput cu bine, 3-0 dupa lovitura batuta de Pollard, pentru ca Biggar sa egaleze in minutul 18. Acelasi Pollard a transformat alte 2 lovituri in minutele 20 si 35, pentru ca primul mitan sa se incheie la limita, 9-6, dupa ce iarasi Biggar a "dat la bete" cu un minut inainte de pauza.

9-9 s-a facut putin dupa pauza, minutul 46, cand acelasi Biggar nu a avut emotii la o noua transformare. Primul eseu avea sa vina in minutul 57 prin de Allende, eseu care avea sa fie transformat de acelasi Pollard.

Dar galezii nu s-au lasat si in minutul 65 au avut si ei aceeasi succesiune, eseu si transformare, prin Adams si Biggar.

Lovitura decisiva a venit prin Pollard in minutul 76, lovitura care a dus practic la calificarea in marea finala de sambata viitoare, cu Anglia.

Africa de Sud e campioana mondiala din 1995 si 2007, iar galezii au mai jucat de doua ori in penultimul act, la prima editie in 1987, si in 2011.

Au evoluat echipele:

Tara Galilor: 15. Leigh Halfpenny, 14. George North, 13. Jonathan Davies, 12. Hadleigh Parkes, 11. Josh Adams, 10. Dan Biggar, 9. Gareth Davies, 8. Ross Moriarty, 7. Justin Tipuric, 6. Aaron Wainwright, 5. Alun Wyn Jones, 4. Jake Ball, 3. Tom Francis, 2. Ken Owens, 1. Wyn Jones. Selectioner: Warren Gatland.

Rezerve: 16. Elliot Dee, 17. Rhys Carre, 18. Dillon Lewis, 19. Adam Beard, 20. Aaron Shingler, 21. Tomos Williams, 22. Rhys Patchell, 23. Owen Watkin.

Africa de Sud: 15. Willie Le Roux, 14. S'Busiso Nkosi, 13. Lukhanyo Am, 12. Damian de Allende, 11. Makazole Mapimpi, 10. Handre Pollard, 9. Faf de Klerk, 8. Duane Vermeulen, 7. Pieter-Steph Du Toit, 6. Siya Kolisi, 5. Lood de Jager, 4. Eben Etzebeth, 3. Frans Malherbe, 2. Mbongeni Mbonambi, 1. Tendai Mtawarira. Selectioner: Rassie Erasmus.

Rezerve: 16. Malcolm Marx, 17. Steven Kitshoff, 18. Vincent Koch, 19. RG Snyman, 20. Franco Mostert, 21. Francois Louw, 22. Herschel Jantjies, 23. Frans Steyn.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...