Sorana Cirstea se califica in sferturi la Beijing dupa o victorie splendida cu numarul 4 WTA

Joi, 05 Octombrie 2017, ora 09:02
36268 citiri

Sorana Cirstea s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Beijing dupa ce a obtinut o victorie splendida in fata numarului 4 WTA, Karolina Pliskova.

Romanca s-a impus in doua seturi, scor 6-1, 7-5.

Duelul de joi dimineata a avut doua seturi diametral opuse ca si desfasurare, dar care au avut din fericire acelasi deznodamant.

In primul act, Sorana si-a pierdut serviciul in chiar primul game al meciului, insa a revenit apoi fabulos, impunandu-se cu un categoric 6-1.

Setul secund ne-a adus o Pliskova mult mai decisa, sportiva din Cehia evoluand mai bine si parand gata sa trimita meciul in "decisiv".

Numai ca am avut parte de o noua revenire exceptionala, Sorana reusind sa castige cinci game-uri consecutiv de la scorul de 2-5, impunandu-se in cele din urma cu 7-5.

Mai departe, in sferturi pe Sorana o asteapta un nou duel dificil, ea urmand a da peste invingatoarea duelului dintre Shuai Peng, chinezoaica ce a eliminat-o pe Monica Niculescu, si Jelena Ostapenko, nimeni alta decat campioana de la Roland Garros.

Sorana Cirstea - Karolina Pliskova 6-1/ 7-5

09:02 - Game, set si meci, Sorana Cirstea!

08:58 - Break Sorana! Romanca serveste pentru victorie!

08:53 - Da! Sorana revine de la 3-5 si egaleaza. Setul doi intra in "prelungiri".

08:48 - Superb break reusit de Sorana la scorul de 3-5. Setul al doilea continua.

08:31 - Rebreak Sorana! Sa vedem daca poate egala sportiva noastra.

08:18 - Pliskova incepe mult mai bine setul secund, cu game si break.

08:07 - Game si set, Sorana Cirstea!

08:05 - Inca un break pentru Cirstea si romanca este la un pas de castigarea primului set!

07:57 - Al doilea break pentru Sorana!

07:51 - Break si rebreak in primele doua game-uri ale intalnirii.

07:38 - Incepe partida! Sorana serveste prima!

07:30 - Ne pregatim de meciul de foc al Soranei de la Beijing.

INFO: Va fi numai a doua intalnire directa dintre cele doua, precedenta fiind castigata greu de Pliskova tocmai in 2014, la Pattaya.

INFO: Daca Sorana a revenit recent in Top 50 WTA, ocupand pozitia 46, Pliskova se afla momentan pe locul 4 in lume.

Scenariu-bombă în coaliție. Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu înainte de depunerea candidaturii ar fi deja stabilită SURSE
Cătălin Cîrstoiu va lămuri totul în legătură cu candidatura sa la Primăria Capitalei într-o conferința de presă, este mesajul public al coaliției PSD-PNL. În spatele ușilor,...
România trimite militari să lupte împotriva rebelilor houthi. Cererea lui Klaus Iohannis
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au luat act marţi, 16 aprilie, de scrisoarea preşedintelui Klaus Iohannis prin care informează Parlamentul că a aprobat...
#Sorana Cirstea rezultate tenis, #Cirstea Pliskova Beijing 2017, #Live Cirstea Pliskova Beijing , #WTA