Sorana Cirstea a abandonat in sferturi la Nuremberg

Vineri, 25 Mai 2018, ora 13:54
16240 citiri

Sorana Cirstea s-a retras in timpul meciului cu Alison Riske, din cadrul sferturilor de finala ale turneului de la Nuremberg.

Tenismena noastra, aflata pe locul 45 in ierarhia WTA, a abandonat in setul trei, la scorul de 6-2, 5-7, 0-1.

Sportiva nascuta la Targoviste conducea cu 6-2, 4-3 in momentul in care a suferit o accidentare la piciorul stang.

A continuat partida, dupa un time out medical, dar jocul ei a fost vizibil influentat de accidentare si, in cele din urma, a decis sa se retraga dupa primul game din setul decisiv.

Pentru prezenta in sferturi la Nuremberg, Sorana va fi recompensata cu un cec in valoare de 6.175 de dolari si 60 de puncte in clasamentul WTA.

Sorana are acum la dispozitie doar doua zile pentru a se reface in vederea meciului cu australianca Daria Gavrilova, din primul tur la Roland Garros.

De partea cealalta, Alison Riske (locul 105 WTA), care o va intalni pe Simona Halep in prima runda la Roland Garros, va juca in semifinale la Nuremberg cu invingatoarea sfertului dintre Kiki Bertens si Kirsten Flipkens.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Sorana Cirstea (locul 45 WTA) si Alison Riske (locul 105 WTA), din sferturile de finala ale turneului de la Nuremberg.

Sorana Cirstea - Alison Riske 6-2, 5-7, 0-1 ret.

13:45 - Americanca reuseste breakul, iar Sorana decide sa abandoneze, acuzand accidentarea la piciorul stang..

13:35 - Alison Riske isi face serviciul si impinge jocul in setul decisiv.

13:32 - Alison Riske reuseste breakul si va servi pentru castigarea setului.

13:28 - Scorul devine 5-5 si setul intra in 'prelungiri'.

13:25 - Mult mai echilibrat acest set secund, insa Alison Riske va servi acum pentru a ramane in meci.

13:15 - Sorana a suferit o accidentare la piciorul stang si a solicitat un time out medical.

12:59 - 3-3 la jumatatea setului secund.

12:54 - Rebreak Alison Riske.

12:52 - Un nou break reusit de reprezentanta noastra.

12:47 - Sorana Cirstea isi face serviciul si preia conducerea si in acest set secund.

12:43 - Sorana raspunde cu un break la 0.

12:36 - Alison Riske incepe perfect setul secund, cu un break alb.

12:29 - Break Sorana si tenismena nascuta la Targoviste isi adjudeca primul set.

12:26 - Americanca recupereaza un break.

12:22 - Un nou break pentru Sorana, iar sportiva noastra serveste pentru castigarea primului set.

12:17 - Sorana Cirstea pastreaza avantajul de un break.

12:12 - Game Alison Riske.

12:08 - Tenismena romana salveaza o minge de break si isi face apoi serviciul.

12:02 - Sorana reuseste breakul dupa un game extrem de lung.

INFO: Saptamana viitoare, Alison Riske o va intalni in primul tur la Roland Garros pe Simona Halep.

11:45 - Sorana incepe excelent partida, cu un game castigat la 0.

INFO: Partida era programata initial pentru vineri seara, dar, din cauza vremii nefavorabile, a fost amanata pentru astazi. Castigatoarea va disputa tot vineri si partida din semifinale.

11:42 - Sorana Cirstea serveste prima.

ora 11:38 - A inceput partida.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit de 4 ori pana in prezent, scorul fiindu-i favorabil Soranei, cu 3-1.

Turneul de la Nuremberg e dotat cu premii in valoare totala de 250.000 de dolari.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Sorana Cirstea abandon Nuremberg, #Sorana Cirstea sferturi Nuremberg, #Sorana Cirstea Alison Riske , #stiri Sorana Cirstea