Sorana Cirstea se califica in sferturi la Nurnberg dupa un nou meci maraton

Miercuri, 23 Mai 2018, ora 18:27
19301 citiri

Sorana Cirstea s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Nurnberg dupa un nou meci maraton.

Targovisteanca a trecut greu in optimile de finala de Madison Brengle, pe care a invins-o cu scorul de 6-3, 3-6, 6-3.

Numarul 45 WTA si-a respectat blazonul si a reusit sa se impuna, cu emotii e drept, in fata celei de-a 99 jucatoare a lumii.

Dupa un prim set castigat la trei, Sorana a cedat actul secund cu acelasi scor, partida intrand in "decisiv", acolo unde a fost mai buna.

Setul cu numarul trei a fost un festival de breakuri, cele doua jucatoare chinuindu-se sa isi faca serviciul. Sorana a fost mai buna si a obtinut pana la urma victoria.

In sferturile de finala de la Nurnberg, Sorana o va infrunta pe invingatoarea duelului dintre Yulia Putintseva si Alison Riske.

Sorana Cirstea - Madison Brengle 6-3/ 3-6/ 6-3

18:26 - Game, set si meci Sorana Cirstea!

18:24 - Break Sorana si romanca serveste pentru calificarea in sferturi!

18:20 - Break pentru Brengle si americanca reintra in set.

18:09 - Cirstea isi concretizeaza breakul si are un avantaj consistent.

18:05 - Break Sorana! Romanca isi pastreaza avantajul!

18:01 - Rebreak rapid pentru Brengle.

17:57 - Break reusit de Sorana in debutul "decisivului"!

17:49 - Sorana iroseste 6 mingi de break, iar Madison Brengle impinge meciul in setul decisiv.

17:40 - Doua game-uri scurte reusite de Madison Brengle, iar americanca va servi pentru castigarea setului doi.

17:35 - Tenismena noastra isi face serviciul si egaleaza la 3.

17:29 - Sorana raspunde cu un break castigat la fel de usor.

17:27 - Break la 0 reusit de Madison Brengle.

17:23 - Partida s-a reluat, iar americanca are 2-1 in acest debut de set secund.

17:00 - Continua sa ploua la Nuremberg, iar prognoza meteo nu arata deloc bine.

16:20 - Ploua in continuare in Germania si meciul nu poate fi, inca, reluat.

15:30 - A inceput sa ploua la Nuremberg, astfel ca partida a fost intrerupta.

15:23 - Game si set pentru Sorana Cirstea, la 30 de minute de la startul partidei.

15:21 - Americanca nu reuseste sa-si faca serviciul nici de aceasta data, iar Sorana va servi pentru castigarea primului set.

15:17 - Sorana isi pierde din nou serviciul, iar jucatoarea de peste Ocean are posibilitatea de a egala la 4.

15:13 - Break Sorana si reprezentanta Romaniei se desprinde la 4-2.

15:10 - Sorana isi face serviciul la 0.

15:07 - Rebreak reusit de sportiva noastra, iar scorul devine egal, 2-2.

15:04 - Un noua break in contul lui Brengle.

14:59 - Rebreak Sorana Cirstea.

14:57 - Break reusit de tenismena din Statele Unite ale Americii.

14:53 - A inceput partida.

INFO: Sorana Cirstea ocupa locul 45 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei din SUA se afla pe pozitia 99.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit o singura data, in 2011, cand Madison Brengle s-a impus in trei seturi.

Turneul de la Nuremberg e dotat cu premii in valoare totala de 250.000 de dolari si se desfasoara in perioada 21-27 mai.

România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
Nicușor Dan: ”Într-o țară civilizată, Ştefan Dumitraşcu și domnii Greblă şi Hopincă ar trebui să fie azi în pușcărie”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a enumerat joi, 28 martie, câteva persoane despre care consideră că „într-o ţară civilizată ar trebui să fie azi în puşcărie. „Eu am precizat azi...
#Sorana Cirstea Madison Brengle, #Sorana Cirstea optimi Nuremberg , #stiri Sorana Cirstea