Simona Halep se califica in optimi la Rogers Cup dupa un meci extrem de disputat

Joi, 09 August 2018, ora 22:31
75209 citiri

Simona Halep s-a calificat greu, joi seara, in optimile de finala la Rogers Cup.

Ocupanta locului 1 in ierarhia WTA a invins-o in runda a doua pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, dupa mai bine de trei ore de joc.

7-6 (9), 4-6, 7-5 a fost scorul patidei care a inceput miercuri noaptea, dar intrerupta in primul set, la scorul de 3-4, si amanata pentru joi din cauza vremii nefavorabile de la Montreal.

Aflata la primul joc dupa o pauza de o luna, Simona a avut multe dificultati in partida cu Anastasia Pavlyuchenkova, impotriva careia avea inaintea meciului 7 victorii din tot atatea partide.

Cu un serviciu excelent, Pavlyuchenkova a alergat-o mult pe Simona, care a cerut interventia fizioterapeutului si i s-a plans lui Darren Cahill ca are dureri.

Primul set a fost decis la tie-break, Simona salvand o minge de set, pentru ca apoi sa concretizeze cea de-a 4-a ei minge de set.

In setul secund, rusoaica a fost mult mai hotarata, in timp ce Simona a acuzat o stare de oboseala si a parut resemnata in mai multe momente. A 6-4 si s-a ajuns astfel in decisiv, unde reprezentanta noastra a luptat eroic si a revenit de la 2-4.

Si seara nu s-a incheiat pentru reprezentanta noastra, care va da piept cu Venus Williams in optimi peste doar cateva ore!

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, confruntarea dintre Simona Halep si Anastasia Pavlyuchenkova, din turul doi al Rogers Cup 2018.

Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova 7-6 (9), 4-6, 7-5

22:31 - BREAK, SET SI MECI SIMONA HALEP

22:26 - Game alb izbutit de Simona.

22:24 - Anastasia Pavlyuchenkova isi face serviciul si avem "prelungiri".

INFO: Nu mai putin de 61 de erori nefortate a comis Anastasia Pavlyuchenkova, fata de 32 ale Simonei.

22:17 - Simona isi face serviciul si o obliga pe Pavlyuchenkova sa serveasca pentru a ramane in meci.

22:14 - Game excelent reusit de Simona, care reuseste breakul si egaleaza la 4.

22:06 - Simona incearca, dar rusoaica are un nivel ridicat de joc in aceasta seara.

22:00 - Simona isi face cu ceva dificultati serviciul si il intreaba pe arbitrul partidei daca mai are dreptul la o interventie a fizioterapeutului.

21:55 - Pavlyucenkova serveste bine, in timp ce Simona e departe de forma ei buna.

21:52 - Darren Cahill incearca s-o incurajeze, insa tenismena noastra pare complet resemnata si se plange ca are dureri.

21:50 - Simona salveaza o minge de break si obtine apoi primul ei game din acest set. Imediat cere interventia lui Darren Cahill si pare putin cam nervoasa.

21:45 - Game Anastasia Pavlyuchenkova, care conduce cu 2-0.

21:39 - Serviciu slab al Simonei, iar Pavlyuchenkova incepe cu break setul III.

21:37 - Simona revine si incepe setul decisiv.

INFO: Simona primeste ingrijiri la piciorul drept, probabil la ceva bataturi.

21:31 - Anastasia Pavlyuchenkova isi face serviciul si trimite setul in decisiv.

21:27 - Break reusit de jucatoarea din Rusia, care va servi pentru a duce meciul in set decisiv.

21:24 - 4-4 in momentul in care avem doua ore efective de joc.

21:18 - Simona isi face din nou cu ceva dificultate serviciul, dar continua sa se mentina in avantaj.

"Simt ca urmeaza breakul", a spus Darren Cahill, la capatul unei interventii la marginea terenului, in care i-a dat mai multe sfaturi Simonei.

21:06 - Minge de reak salvata de Simona, care se mentine in avantaj.

21:02 - Simona are doua mingi de break, dar rusoaica revine si egaleaza in cele din urma la doi.

20:54 - Echilibrul se mentine in acest start de set doi.

20:44 - Simona incepe bine setul doi, cu un serviciu castigat usor.

20:39 - Simona Halep se impune cu 11-9 la tie-break si castiga primul set.

9-9 dupa ce atat Pavlyuchenkova, cat si Halep salveaza o minge de set.

7-7 dupa ce Pavlyuchenkova salveaza si o a doua minge de set a Simonei.

Pavlyuchenkova salveaza o minge de set, dar Halep mai procura una, de aceasta data la serviciu.

6-5 pentru Halep, care are o minge de set.

5-4 pentru Pavlyuchenkova.

3-3 dupa 6 mingi jucate.

2-1 pentru Simona dupa trei mingi jucate.

20:25 - Tenismena noastra isi pierde serviciul si vom avea tie-break.

20:20 - Break izbutit de Simona, care va servi pentru castigarea setului.

20:11 - Un nou serviciu la 0 reusit de Simona, iar setul intra "in prelungiri".

20:07 - Pavlyuchenkova isi face cu usurinta serviciul, iar Simona va servi pentru a ramane in acest prim set.

20:04 - Game alb izbutit de Simona si scorul devine egal, 4-4.

ora 20:02 - S-a reluat partida, cu Simona Halep la serviciu.

INFO: Meciul a fost intrerupt miercuri seara din cauza ploii, la scorul de 4-3 in favoarea rusoaicei.

INFO: Partida se desfasoara pe arena centrala si poate fi vizionata in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit de 7 ori pana in prezent, toate partidele fiind castigate de Simona.

Rogers Cup 2018 se desfasoara in perioada 6-12 august si e dotat cu premii in valoare totala de 2,4 milioane de dolari.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Rogers Cup, #Simona Halep Anastasia Pavlyuchenkova , #meciuri