Simona Halep s-a calificat in semifinale la Roma

Vineri, 19 Mai 2017, ora 14:27
46997 citiri

Simona Halep s-a calificat vineri in semifinalele turneului WTA de la Roma.

Sportiva noastra a trecut fara mari probleme de Anett Kontaveit, pe care a invins-o in ceva mai mult de o orav de joc cu scorul de 6-2, 6-4.

Avand de cealalta parte a fileului o adversara in forma, dar vizibil mai slaba, Simona a reusit se impuna de la inceputul partidei.

A inceput cu break si a castigat primul set categoric, cu un 6-2 care nu lasa loc discutiilor, in timp ce in actul secund a lasat impresia ca s-a relaxat putin.

Halep a inceput tot cu break si s-a distantat bine, insa pe final a ezitat sa inchida setul si i-a permis adversarei sa se apropie putin.

Per total, Simona a obtinut o victorie care nu lasa loc interpretarilor, calificarea in semifinale fiind cat se poate de justificata.

In duelul pentru semifinale, care va avea loc sambata, ea o va infrunta pe invingatoarea partidei dintre Kiki Bertens si Daria Gavrilova.

Pentru calificarea in semifinale, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 115.170 de euro si 350 de puncte in clasamentul WTA.

Simona Halep - Anett Kontaveit 6-2/ 6-4

14:27 - Game, set si meci, Simona Halep!

14:21 - Isi face serviciul Kontaveit, iar Simona va servi acum pentru victorie.

14:16 - Game dificil castigat de Halep, care este foarte aproape de victorie acum.

14:10 - Isi face serviciul Anett si ajunge la un singur game de Halep.

14:07 - Rebreak Kontaveit. Simona pare ca isi pierde putin concentrarea pe finalul acestei partide.

14:02 - Break Halep din nou! Romanca este foarte aproape de victorie si de calificarea in semifinale!

13:59 - Game pentru Simona pe propriul serviciu.

13:55 - Rateaza Halep o minge de break, iar Kontaveit reduce din diferenta.

13:51 - Isi face Simona serviciul si conduce cu 2-0.

13:47 - Din nou, Halep incepe cu un break in primul game al setului.

13:40 - Game si set, Simona Halep! N-a avut nicio emotie in acest prim act al jocului romanca.

13:35 - Isi face serviciul cu multe emotii Kontavet, insa este randul Simonei sa serveasca pentru a castiga acest set.

13:27 - Game la zero pentru Simona, care conduce acum cu 5-1.

13:24 - Inca un break pentru Halep, al treilea din acest set.

13:18 - Rebreak reusit de Kontaveit, care are acum ocazia sa se apropie de Simona.

13:14 - Vine si al doilea break pentru Halep in aceasta partida. Incepe perfect Simona.

13:11 - Isi face serviciul Simona si se distanteaza deja in primul set.

13:08 - Debut perfect de meci pentru Simona, cu break in primul game.

13:06 - Incepe partida! Kontaveit este prima care serveste.

13:00 - Suntem aproape de debutul partidei. Cele doua sportive sunt pe arena centrala de la Roma si efectueaza incalzirea.

INFO: Meciul incepe la ora 13:00.

INFO: Halep si Kontaveit s-au intalnit o singura data pana acum, Simona fiind cea care s-a impus.

INFO: Invingatoarea acestui duel o va intalni in semifinale pe castigatoarea partidei dintre Kiki Bertens si Daria Gavrilova.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...