Simona Halep s-a calificat in optimi la Wimbledon

Vineri, 07 Iulie 2017, ora 18:12
78418 citiri

Simona Halep s-a calificat vineri in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Reprezentanta noastra a invins-o in turul III pe chinezoaica Shuai Peng, in doua seturi, scor 6-4, 7-6 (7).

O ora si 40 de minute a durat prima intalnire directa dintre Simona Halep si veterana Shuai Peng (31 de ani), una extrem de echilibrata si plina de lovituri spectaculoase de ambele parti.

Simona a intrat putin mai greu in partida, dar si-a revenit la timp si si-a adjudecat primul set dupa 38 de minute, cu 6-4.

Setul doi a stat sub semnul echilibrului si astfel a fost nevoie de tie-break pentru a fi decis. Mai intai, Simona a salvat o minge de set, pentru ca, dupa ce a ratat o minge de meci, sa inchida partida la 9-7.

Calificarea in optimi ii garanteaza Simonei un cec in valoare de 147.000 de lire sterline si 240 de puncte in ierarhia WTA.

Urmeaza Vika

In optimi, Simona o va intalni pe Victoria Azarenka, abia revenita in circuitul WTA dupa ce a nascut. In turul III, Vika a trecut greu de Heather Watson, scor 3-6, 6-1, 6-4.

Va fi cea de-a patra confruntare directa intre Simona Halep si Victoria Azarenka, scorul fiindu-i favorabil jucatoarei din Belarus, 2-1:

2012, Doha: 6-3, 6-1 pentru Azarenka;

2012, Linz: 6-1, 6-1 pentru Azarenka;

2015, US Open: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep.

Intalnirea dintre cele doua va avea loc luni, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatorii All England Club.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep (locul 2 WTA) o disputat-o cu ocupanta locului 37 in ierarhia WTA, chinezoaica Shuai Peng, in turul III al turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Simona Halep - Shuai Peng 6-4, 7-6 (7)

ora 18:12 - Simona se impune la tie-break si castiga meciul.

- Simona rateaza mingea de meci, dar are inca una, la 8-7.

- 7-6 pentru Simona si reprezentanta noastra urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

- Simona salveaza mingea de set. Avem 6-6 in acest moment al tie-break-ului.

- Shuai Peng castiga de doua ori pe serviciul Simonei, face 6-5 si va servi pentru castigarea setului.

- 5-4 pentru tenismena noastra, care urmeaza sa serveasca de doua ori consecutiv.

- Simona revine in avantaj, 4-3.

- 3-2 in favoarea chinezoaicei, dupa 5 puncte jucate in tie-break.

- 2-1 pentru Simona dupa primele trei mingi ale tie-break-ului.

17:58 - Simona raspunde cu un game alb si vom avea tie-break in acest set II.

17:55 - Game la 0 pentru jucatoarea din China.

17:53 - Game Simona si scorul devine 5-5.

17:48 - Simona are o minge de break, dar Shuai Peng rezista si isi face serviciul.

17:43 - Rebreak Shuai Peng.

17:38 - Break reusit de Simona Halep, care preia conducerea si in acest set II.

17:33 - Echilibrul se mentine in acest set secund.

17:27 - Simona inchide game-ul cu un as si egaleaza la 2.

17:22 - Shuai Peng conduce cu 2-1 in setul II.

17:17 - Game superb castigat de Simona, in mai putin de doua minute.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in optimile de finala pe bielorusa Victoria Azarenka, care a trecut greu in turul III de britanica Heather Watson, scor 3-6, 6-1, 6-4.

17:15 - Simona are doua sanse de break, insa Shuai Peng revine si isi face serviciul.

17:12 - Shuai Peng serveste prima in setul II.

17:10 - Game si set Simona Halep, dupa 38 de minute de la startul primului set.

17:04 - Break reusit de Simona si jucatoarea noastra va servi pentru castigarea primului set.

17:01 - Simona egaleaza la 4.

16:57 - La 25 de minute de la startul jocului, Shuai Peng conduce cu 4-3.

16:52 - Game Simona si scorul devine egal, 3-3.

16:48 - Rebreak la 0 reusit de reprezentanta noastra.

16:45 - Break facut de chinezoaica.

16:42 - Shuai Peng isi face serviciul.

16:38 - Simona serveste bine si egaleaza la 1.

INFO: Kader Nouni e arbitrul intalnirii. Vi-l amintiti din finala de la Roland Garros din 2014, dintre Simona si Maria Sharapova din 2014, cand a comis cateva greseli impotriva reprezentantei noastre.

16:34 - Jucatoarea din China incepe perfect, cu un game alb.

16:32 - Shuai Peng serveste prima.

ora 16:32 - A inceput partida.

ora 16:18 - Gilles Mueller se impune cu 7-6,7-5, 6-4, iar jocul Simonei va incepe in aproximativ 20 de minute.

ora 15:39 - Gilles Mueller conduce cu 7-6, 7-5 dupa doua seturi.

ora 14:52 - Partida nu va incepe la ora 15:30, asa cum era anuntat initial, ci ceva mai tarziu. Intalnirea programata inainte, Gilles Mueller - Aljaz Bedene, se afla abia la inceputul setului II (la baieti se joaca pe sistemul 3 din 5).

INFO: Intalnirea se joaca pe terenul numarul 2 din cadrul complexului de la Wimbledon si poate fi vizionata in direct la TV pe postul Eurosport.

INFO: E prima intalnire directa intre cele doua tenismene.

INFO: Pana in turul III, Simona a trecut de Marina Erakovic (scor 6-4, 6-1) si Beatriz Haddad Maia (scor 7-5, 6-3), in timp ce Peng le-a invins pe Marketa Vondrousova (scor 6-7, 6-0, 6-4) si Carla Suarez Navarro (scor 6-2, 6-2).

Wimbledon 2017 se desfasoara in perioada 3-16 iulie.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep meci Wimbledon, #Simona Halep Shuai Peng , #Wimbledon