Simona Halep o invinge pe Eugenie Bouchard si se califica in optimi la Dubai

Marti, 19 Februarie 2019, ora 15:26
48485 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Dubai dupa ce a invins-o pe canadianca Eugenie Bouchard (79 WTA).

Sportiva noastra s-a impus dupa un meci destul de echilibrat cu 7-6 (4), 6-4, dar in care s-a aflat tot timpul in avantaj.

Simona a inceput excelent partida, a facut break, dar i-a permis lui Bouchard sa revina rapid si soarta primului set s-a decis la tie-break.

Setul secund a fost ceva mai lipsit de emotii pentru Simona, care a profitat si e o usoara accidentare a lui Bouchard pentru a castiga partida.

Pentru Simona, aceasta a fost a patra victorie in fata lui Bouchard din cinci meciuri.

In optimile de finala, Simona o va intalni pe ucraineanca Lesia Tsurenko, aflata pe locul 23 in clasamentul WTA.

Confruntarea din optimi va avea loc miercuri, la o ora ce nu a fost stabilita momentan de organizatori.

Simona Halep - Eugenie Bouchard 7-6 (4) / 6-4

15:26 - Victorie! Simona o invinge pe Bouchard si se califica in optimi!

15:21 - Bouchard nu are emotii in acest game si se face 5-4. Simona serveste acum pentru calificarea in optimi.

15:18 - Inca un game la zero pentru Simona si scorul devine 5-3!

15:15 - Bouchard isi face serviciul si scorul este 4-3.

15:10 - Game la zero pentru Simona si scorul este 4-2. Bouchard acuza probleme medicale.

15:07 - Simona rateaza o minge de break si scorul devine 3-2.

15:01 - Simona isi face fara emotii serviciul si conduce cu 3-1.

14:58 - Simona are sansa breakului, insa o rateaza si Bouchard reintra in set. (2-1)

14:49 - Game lung si complicat pe care Simona il castiga cu emotii. (2-0)

14:43 - Simona incepe perfect setul al doilea, cu un break! (1-0)

14:38 - SET HALEP! Simona castiga cu 7-4 tiebreak-ul! 54 de minute a durat primul set.

14:29 - Game si pentru Bouchard si totul se va decide la tiebreak. (6-6)

14:24 - Inca un game solid pe serviciu pentru Simona (6-5).

14:22 - Bouchard isi face serviciul si vom avea prelungiri pentru acest prim set. (5-5)

14:17 - Game Halep, iar canadianca serveste pentru a ramane in set. (5-4)

14:14 - Simona are minge de break, nu o concretizeaza si Bouchard egaleaza, (4-4)

14:08 - Rebreak rapid reusit de Bouchard! (4-3)

14:04 - BREAK HALEP! Simona reuseste sa castige pe serviciul adversarei si se distanteaza! (4-2)

14:00 - Simona serveste si ea bine si obtine un nou game. (3-2)

13:57 - Bouchard continua sa joace bine pe serviciu. (2-2)

13:53 - Game la zero pentru Simona! Numarul 2 WTA pare ca isi gaseste ritmul. (2-1)

13:51 - Isi face si Bouchard serviciul. (1-1)

13:47 - Game Halep! Incepe bine Simona acest meci chiar daca are ceva emotii la serviciu. (1-0)

13:43 - Incepe meciul! Simona este prima la serviciu!

13:35 - Intra in arena cele doua sportive.

13:20 - Ons Jabeur se retrage din meciul cu Svitolina la scorul de 6-7, 0-4 si elibereaza terenul pentru Simona si Bouchard.

INFO: Halep si Bouchard s-au intalnit de patru ori pana acum, romanca avand trei victorii.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Simona Halep Dubai 2019, #Halep Bouchard Dubai, #Halep meciuri rezultate , #WTA