Simona Halep o invinge pe Eugenie Bouchard si se califica in optimi la Dubai

Marti, 19 Februarie 2019, ora 15:26
48485 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Dubai dupa ce a invins-o pe canadianca Eugenie Bouchard (79 WTA).

Sportiva noastra s-a impus dupa un meci destul de echilibrat cu 7-6 (4), 6-4, dar in care s-a aflat tot timpul in avantaj.

Simona a inceput excelent partida, a facut break, dar i-a permis lui Bouchard sa revina rapid si soarta primului set s-a decis la tie-break.

Setul secund a fost ceva mai lipsit de emotii pentru Simona, care a profitat si e o usoara accidentare a lui Bouchard pentru a castiga partida.

Pentru Simona, aceasta a fost a patra victorie in fata lui Bouchard din cinci meciuri.

In optimile de finala, Simona o va intalni pe ucraineanca Lesia Tsurenko, aflata pe locul 23 in clasamentul WTA.

Confruntarea din optimi va avea loc miercuri, la o ora ce nu a fost stabilita momentan de organizatori.

Simona Halep - Eugenie Bouchard 7-6 (4) / 6-4

15:26 - Victorie! Simona o invinge pe Bouchard si se califica in optimi!

15:21 - Bouchard nu are emotii in acest game si se face 5-4. Simona serveste acum pentru calificarea in optimi.

15:18 - Inca un game la zero pentru Simona si scorul devine 5-3!

15:15 - Bouchard isi face serviciul si scorul este 4-3.

15:10 - Game la zero pentru Simona si scorul este 4-2. Bouchard acuza probleme medicale.

15:07 - Simona rateaza o minge de break si scorul devine 3-2.

15:01 - Simona isi face fara emotii serviciul si conduce cu 3-1.

14:58 - Simona are sansa breakului, insa o rateaza si Bouchard reintra in set. (2-1)

14:49 - Game lung si complicat pe care Simona il castiga cu emotii. (2-0)

14:43 - Simona incepe perfect setul al doilea, cu un break! (1-0)

14:38 - SET HALEP! Simona castiga cu 7-4 tiebreak-ul! 54 de minute a durat primul set.

14:29 - Game si pentru Bouchard si totul se va decide la tiebreak. (6-6)

14:24 - Inca un game solid pe serviciu pentru Simona (6-5).

14:22 - Bouchard isi face serviciul si vom avea prelungiri pentru acest prim set. (5-5)

14:17 - Game Halep, iar canadianca serveste pentru a ramane in set. (5-4)

14:14 - Simona are minge de break, nu o concretizeaza si Bouchard egaleaza, (4-4)

14:08 - Rebreak rapid reusit de Bouchard! (4-3)

14:04 - BREAK HALEP! Simona reuseste sa castige pe serviciul adversarei si se distanteaza! (4-2)

14:00 - Simona serveste si ea bine si obtine un nou game. (3-2)

13:57 - Bouchard continua sa joace bine pe serviciu. (2-2)

13:53 - Game la zero pentru Simona! Numarul 2 WTA pare ca isi gaseste ritmul. (2-1)

13:51 - Isi face si Bouchard serviciul. (1-1)

13:47 - Game Halep! Incepe bine Simona acest meci chiar daca are ceva emotii la serviciu. (1-0)

13:43 - Incepe meciul! Simona este prima la serviciu!

13:35 - Intra in arena cele doua sportive.

13:20 - Ons Jabeur se retrage din meciul cu Svitolina la scorul de 6-7, 0-4 si elibereaza terenul pentru Simona si Bouchard.

INFO: Halep si Bouchard s-au intalnit de patru ori pana acum, romanca avand trei victorii.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Simona Halep Dubai 2019, #Halep Bouchard Dubai, #Halep meciuri rezultate , #WTA