Simona Halep explica motivul infrangerii din meciul cu Belinda Bencici de la Dubai

Joi, 21 Februarie 2019, ora 20:31
16206 citiri

Simona Halep a explicat motivul pentru care a pierdut meciul cu Belinda Bencici din sferturile de finala ale turneului de la Dubai.

Sportiva noastra a afirmat ca a resimtit din plin oboseala si a invocat si o accidentare la piciorul stang, aparuta miercuri.

"Iau doar lucrurile pozitive. Am avut meciuri grozave in ultimele saptamani, iar nivelul meu de joc este bun. Fizic sunt de asemenea bine, dar am fost nevoita sa joc aproape in fiecare zi si nu este usor. In meciul de astazi am fost obosita. Dupa setul secund am inceput sa am crampe putin. Este normal. Plus ca am transpirat enorm.

Nu am putut servi atat de bine din cauza problemelor de la piciorul stang. Am simtit o problema in ultimul meci putin. Nu sunt insa scuze, ci doar va spun ca sunt obosita. Corpul a resimtit oboseala. Chiar daca nu am cedat, am simtit ca nu am suficienta energie pentru a castiga. Am jucat totusi pana la final, am incercat sa raman in meci indiferent de rezultat", a afirmat Simona la conferinta de presa.

Amintim ca Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului de la Dubai de elvetianca Belinda Bencici (45 WTA).

Sportiva noastra a cedat dupa un meci de mare lupta, scor 6-4, 4-6, 2-6. Partida a durat mai bine de doua ore si a fost de mare intensitate.

Pentru Simona, acesta a fost al noualea meci in ultimele 12 zile, ceea ce explica in mare masura problemele fizice pe care le-a avut.

C.S.

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...