Simona Halep, eliminata de la Cincinnati dupa o batalie de zile mari

Vineri, 16 August 2019, ora 04:10
50103 citiri

Simona Halep a parasit turneul de la Cincinnati, SUA, in faza optimilor de finala, romanca fiind invinsa insa dupa o batalie de zile mari.

O reprezentanta a gazdelor, Madison Keys, a reusit sa o surclaseze pe romanca in trei seturi superbe, scor 6-1, 3-6, 7-5.

Sportiva noastra a inceput foarte prost meciul disputat joi noaptea, cedand primul set aproape fara lupta, cu un categoric 1-6 ce nu ne dadea foarte multe sperante.

A reusit insa sa isi revina, asa cum a facut-o de mai multe ori, in cel de-al doilea, pe care si l-a adjudecat chiar mai usor decat o arata scorul cu 6-3.

Decisivul a fost extrem de intens, cu multe rasturnari de situatie.

Keys a sprintat in prima faza, distantandu-se la 3-0 aproape pe nesimtite. Americanca a condus chiar cu 40-0 pe serviciul Simonei si se parea ca va reusi un dublu break ce ii va asigura biletele pentru sferturi.

N-a fost sa fie pentru fostul numar unu WTA a revenit superb, a egalat la trei si si-a jucat sansa pana la capat. A aparat chiar o minge de meci in game-ul zece, dar nu a mai putut face nimic cateva minute mai tarziu, cand Madison Keys a dat lovitura decisiva.

Halep este eliminata asadar de la Cincinnati mai repede decat ne asteptam, insa a dat dovada in mai multe randuri de o putere de lupta care ne da sperante pentru US Open, mai ales daca si problemele medicale vor fi depasite.

Simona Halep - Madison Keys 1-6/ 6-3/ 5-7

04:10 - Break, set si meci, Madison Keys!

04:04 - Inca un game pe muchie, de aceasta data castigat de Keys. Oare cine va ceda prima?

04:00 - Uf, cate emotii! Simona isi face serviciul si trimite "decisivul" in prelungiri.

03:51 - Game Keys si Simona serveste pentru a ramane in meci.

03:48 - Game pe serviciu si pentru Halep! Tensiunea atinge cote maxime pe final de meci.

03:43 - Keys isi revine si puncteaza cu un game pe propriul serviciu.

03:40 - Game Halep si avem egalitate la trei!

03:37 - Halep castiga un game de mare, mare lupta si se apropie de adversara! Poate a fost momentul decisiv al partidei!

03:30 - Simona salveaza mingi de break si isi face serviciul intr-un moment extrem de important!

03:22 - Game pentru americanca.

03:20 - Break Keys si incep emotiile pentru noi.

03:15 - Keys incepe setul trei cu un game castigat pe serviciu.

03:11 - Game la zero si set pentru Simona Halep! Urmeaza "decisivul"!

03:10 - Break Halep! Simona va servi acum pentru set!

03:02 - Break Keys! Madison revine in joc pe fondul unei evolutii oscilante a Simonei.

02:59 - Americanca isi face serviciul dupa o pauza in care a cerut ajutorul antrenorului.

02:55 - Game Halep! Romanca reuseste in sfarsit sa concretizeze breakul!

02:52 - Break Halep! Simona reuseste sa castige un game complicat din nou si se poate distanta.

02:45 - Rebreak rapid facut de Keys, care va servi acum pentru a egala la doi.

02:42 - BREAK HALEP! Romanca da semne ca isi revine dupa un prim set extrem de slab.

02:27 - Simona incepe setul secund cu un game dificil pe propriul serviciu pe care reuseste totusi sa il castige.

02:32 - Game si set, Madison Keys!

02:28 - Al doilea break pentru Keys si americanca serveste pentru castigarea primului set!

02:25 - Keys isi face inca o data serviciul si presiunea se muta pe sportiva noastra.

02:23 - Halep greseste prima si americanca reuseste primul break al partidei!

02:19 - Keys isi face inca o data serviciul.

02:17 - Simona merge mai bine cu serviciul si egaleaza la unu fara mari probleme.

02:14 - Keys isi face serviciul dupa un game complicat.

02:10 - Incepe partida! Keys este prima la serviciu!

02:00 - Au intrat pe teren cele doua sportive.

INFO: Va fi cea de-a 6-a intalnire directa intre cele doua tenismene, scorul fiind categoric favorabil Simonei, cu 5-1.

USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...