Simona Halep, victorie in primul tur la Wuhan, pe tabloul de dublu, alaturi de Raluca Olaru

Duminica, 22 Septembrie 2019, ora 09:01
15730 citiri

Simona Halep si Raluca Olaru s-au calificat in turul secund al turneului WTA Premier de la Wuhan, China, dupa un meci complicat cu reprezentantele gazdelor Tang si Wang, terminat la super tie break.

Romancele Olaru si Halep s-au impus cu 7-6, 4-6, 10-8, dupa o ora si 42 de minute de joc.

Dupa un prim set echilibrat, terminat la tiebreak, acolo unde fetele noastre au castigat la trei, a urmat un set doi cu multe greseli din partea noastra, dar si cu un un joc mai consistent facut de Tang si Wang, jucatoare gazda care au primit wild-card pentru tabloul de la Wuhan.

A urmat un super tie break decis clar in favoarea romancelor, care au condus cu 7-3, 8-4, au ratat apoi doua mingi de meci, dar pana la urma au inchis partida.

Cele doua vor da piept in turul secund cu echipa castigatoare din partida Bertens / Kerkhove - Duan / Kudermetova (ultimele fiind favorite 6).

Halep va evolua si la simplu la Wuhan, direct in turul II, cu invingatoarea dintre Strycova si Wang, meci care are loc chiar duminica de la ora 16.

Desfasurarea intalnirii:

VICTORIE pentru Halep si Olaru, 10-8 in super tie break, cu mari emotii, mergem in turul secund la Wuhan!!

8.56: 9-8, doua mingi de meci la rand ratate de fetele noastre, pe mana lui Olaru..

8.53: A doua schimbare de teren vine la scorul de 8-4 pentru Halep si Olaru.

8.52: Se distanteaza fetele noastre, avem 7-3.

8.49: 4-2 la prima schimbare de teren pentru Halep si Olaru.

Castiga Tang si Wang cu 6-4 acest set. Vom avea super tie break.

8.40: 5-4, Simona Halep bifeaza primul game alb al partidei.

8.38: Dar iata ca Halep si Olaru recupereaza un prim break, e 3-5 si va servi Simona.

8.34: 2-5, un nou break facut pe serviciul lui Olaru si cel mai probabil vom avea super tie break.

8.29: Inca un game pierdut la punct decisiv de Olaru si Halep, care raman la un break in spate de Tang / Wang.

8.24: 3-2, Raluca Olaru si Simona isi revin putin. L-au chemat apoi si in ajutor pe Daniel Dobre, antrenorul Simonei.

8.21: 3-1, se desprind din pacate sportivele gazda pe tabela.

8.16: 1-2, doua puncte la rand facute de Tang si Wang.

8.07: Halep isi castiga usor primul serviciu din setul secund, 1-0.

Prim set bifat de fetele noastre, Olaru si Halep, 7-6, dupa un tiebreak castigat la 3.

8.01: 4-2 la prima schimbare de terenuri, pentru fetele noastre.

7.58: 6-6, avem tiebreak pana la urma, Raluca Olaru in fine isi face un game pe serviciul sau.

7.53: Chinezoaicele isi asigura cel putin tiebreakul, am avut totusi doua mingi de break..

7.49: Isi tine firea Simona si face 5-5, se merge in prelungiri in aceasta prima mansa.

7.45: 4-5, game alb facut de chinezoaice, va servi Simona pentru ca echipa noastra sa ramana in acest set.

7.43: Continua sarabanda breakurilor, e 4-4, e a doua oara la rand cand Raluca Olaru isi pierde serviciul.

7.37: Inca un break facut de fetele noastre, dupa punct decisiv, 4-3 pentru Halep si Olaru.

7.33: Serviciu foarte bun facut de Halep, care acum egaleaza la trei pe tabela.

7.28: Break la zero din pacate acum, pe serviciul Ralucai Olaru.

7.24: Vine primul break al partidei, 2-1 pentru Olaru si Halep, care par sa intre in controlul partidei.

7.21: 1-1, fetele noastre egaleaza, cu putin mai multe emotii la serviciu.

7.18: Inceput bun pentru asiatice, care au cedat un singur punct pe propriul serviciu.

Incepe partida!

7.15: Jucatoarele au iesit la incalzire, sportivele din China vor servi primele in partida.

Cele doua romance intalnesc o pereche formata exclusiv din jucatoare chineze, care nu au insa un clasament redutabil in WTA. Tang este pe 763 in lume, in timp ce Wang ocupa locul 164.

De altfel, perechea din China a primit un wild-card pentru a putea participa pe tabloul de la Wuhan.

Invingatoarea din acest meci va da piept in turul secund cu echipa castigatoare din partida Bertens / Kerkhove - Duan / Kudermetova (ultimele fiind favorite 6).

In turneul de simplu, Halep e favorita 4 la Wuhan si revine astfel in circuit dupa o lunga absenta, ultima sa partida fiind la US Open, cand era eliminata in turul II de la Taylor Townsend.

Olaru si Halep au evoluat in acest an la dublu si la Eastbourne, pe iarba, bifand o semifinala. Cele doua au 7 partide jucate impreuna in circuitul WTA din 2014 incoace, avand un raport de 3-4 la capitolul victorii/infrangeri.

Partida va fi televizata pe DigiSport 2.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Raluca Olaru Simona Halep live meci, #Halep si Olaru meci Wuhan prim , #stiri Simona Halep