Simona Halep a invins-o categoric pe Caroline Garcia la Turneul Campioanelor

Luni, 23 Octombrie 2017, ora 16:09
81527 citiri

Simona Halep a invins-o luni dupa-amiaza pe Caroline Garcia, in primul meci din Grupa Rosie a Turneului Campioanelor de la Singapore.

Reprezentanta noastra, aflata pentru a 4-a oara consecutiv la Turneul Campioanelor, a jucat incantator si s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-2.

O ora si jumatate a durat intalnirea dintre cele doua, una foarte echilibrata in primul set, dar fara istoric dupa interventia lui Darren Cahill.

Citeste mai mult:

• Simona parca a renascut ca urmare a sfaturilor primite de la australian, la 4-3 pentru Garcia, iar din acel moment a castigat 9 game-uri fata de doar doua reusite de frantuzoaica in fata careia a pierdut finala de la Beijing.

Constanteanca a impresionat prin serviciu, in special al doilea, dar si prin maniera autoritara cu care a dominat punctele importante.

Ocupanta locului 1 in ierarhia WTA si-a surclasat adversara cu un joc demn de pozitia ocupata si se mai are nevoie de o victorie pentru a obtine calificarea in semifinale.

Pentru acest succes, Simona va fi recompensata cu 250 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 153.000 de dolari.

In urmatorul meci, Simona o va intalni miercuri pe castigatoarea celeilalte partide din Grupa Rosie, Elina Svitolina - Caroline Wozniacki.

Vezi si:

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, prima partida pe care Simona Halep (favorita numarul 1) a disputat-o la editia din acest a Turneului Campioanelor, cu favorita numarul 8, Caroline Garcia, contand pentru Grupa Rosie.

Simona Halep - Caroline Garcia 6-4, 6-2

Setul II

16:08 - GAME, SET si MECI SIMONA HALEP.

16:04 - Garcia isi face serviciu, dar Simona va servi pentru castigarea meciului.

16:00 - Game la 0 pentru Simona si scorul devine 5-1 in acest set doi.

15:57 - FANTASTIC! Simona revine din nou de la 0-40, de data aceasta pe serviciul frantuzoaicei. Reprezentanta noastra joaca incantator si e la numai doua game-uri distanta de victorie.

15:50 - Revenire superba a Simonei! Ocupanta locului 1 WTA a inceput slab si a comis doua duble greseli, iar Garcia a facut din senin 40-0. Simona n-a renuntat insa la lupta si a castigat 5 puncte la rand.

- "Esti prea concentrata pe rezultat in loc sa fii atenta la ceea ce-am stabilit", i-a transmis antrenorul Garciei, pe un ton extrem de dur.

15:44 - Break Simona si reprezentanta noastra trece in avantaj.

Iata cum au stat lucrurile in primul set:

15:41 - Game la 0 reusit de Simona si scorul devine egal, 1-1.

15:37 - Garcia isi face serviciul si are 1-0 in setul II.

INFO: Garcia a venit la Turneul Campioanelor dupa doua turnee castigate la rand, la Wuhan si Beijing, la ultimul chiar dupa o finala cu Simona Halep.

15:33 - Garcia serveste prima si in acest set secund.

Setul I

INFO: Trei puncte la rand castigate de Simona dupa interventia lui Darren Cahill.

15:31 - Game Simona si sportiva noastra isi adjudeca primul set dupa 50 de minute.

15:23 - Break reusit de Simona, care va servi pentru castigarea primului set.

Simona Halep a cerut interventia lui Darren Cahill in timpul partidei cu Caroline Garcia: Ce i-a transmis australianul

15:17 - Simona incheie cu un as game-ul cu care egaleaza la 4.

15:14 - Frantuzoaica isi face serviciul si Simona il cheama pe Cahill.

15:09 - Rebreak Garcia si scorul devine 3-3.

15:05 - Break reusit de Simona Halep, care trece pentru prima oara in avantaj.

15:02 - Simona egaleaza la 2.

14:56 - Game alb reusit de Caroline Garcia.

14:54 - Simona salveaza doua mingi de break si egaleaza la 1 dupa un game extrem de echilibrat.

14:43 - Garcia isi face serviciul cu usurinta si castiga primul game al partidei.

14:42 - Frantuzoaica se va afla prima la serviciu.

14:42 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: La TV, intalnirea poate fi urmarita in direct pe postul Digi Sport 2.

14:33 - Cele doua tenismene patrund pe teren, partida urmeaza sa inceapa in aproximativ 10 minute.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit pana acum de trei ori, scorul fiindu-i favorabil reprezentantei noastre, 2-1:

2016, Sydney: 6-4, 2-6, 6-1 pentru Halep;

2017, Openul Canadei: 6-4, 6-2 pentru Halep;

2017, Beijing: 6-4, 7-6 pentru Garcia.

Vezi si:

• INFO: In celalalt meci din Grupa Rosie se intalnesc Elina Svitolina si Caroline Wozniacki, dupa disputarea partidei Simona Halep - Caroline Garcia.

Turneul Campioanelor de la Singapore se desfasoara in perioada 22-29 octombrie..

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
    Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
    Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
    Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
    #LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Turneul Campioanelor, #Simona Halep Caroline Garcia , #Turneul Campioanelor