Simona Halep se califica in sferturi la Miami dupa o victorie splendida cu Venus Williams

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 26 Martie 2019, ora 00:53
55662 citiri

Simona Halep s-a calificat, luni noaptea, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami dupa o victorie splendida cu Venus Williams.

A fost un meci controlat de sportiva noastra, care s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-3.

Constanteanca a inceput perfect partida si, cu doua breakuri, a reusit sa se distanteze la 3-0 in debutul primului set, insa Venus a gasit resursele pentru a-i pune probleme.

S-a mers apoi bine cu serviciul de ambele parti, iar la 4-3 Simona a apelat la sfaturile antrenorului Daniel Dobre. Indicatiile acestuia au fost bune, caci romanca a castigat urmatoarele doua game-uri si s-a impus in primul act.

Partea secunda a inceput intr-o nota ceva mai echilibrata, dar Halep s-a desprins la 3-1 cu un break concretizat apoi cu un game pe propriul serviciu, iar Venus nu a mai putut reveni, desi a mai castigat si ea o data pe serviciul advers.

Victorie clara pentru Halep, care asteapta acum duelul chinezoaicelor Wang, Yafan si Qiang, pentru a-si afla adversara din duelul pentru calificarea in semifinalele turneului din Florida.

Simona Halep - Venus Williams 6-3/ 6-3

00:53 - Game, set si meci Simona Halep!

00:49 - Venus se agata de fiecare punct si ramane in meci. Urmeaza Simona la serviciu.

00:41 - Are ceva emotii Simona, insa ajunge la un game de calificarea in sferturi! (5-2)

00:36 - Romanca are sansa unui nou break, dar pana la urma americanca isi face cu greu serviciul. (4-2)

00:30 - Game Halep si Simona concretizeaza breakul! (4-1)

00:26 - Break la zero pentru Halep! Ar putea fi punctul decisiv al setului secund! (3-1)

00:23 - Din nou isi face Simona serviciul. (2-1)

00:20 - Game si pentru Venus. (1-1)

00:18 - Halep incepe setul al doilea cu un game solid pe serviciu. (1-0)

00:14 - BREAK si SET, SIMONA HALEP! (6-3)

00:10 - Game Halep si Williams va servi pentru a ramane in acest set (5-3)

INFO: Simona apeleaza la sfaturile Daniel Dobre.

00:06 - Game pentru Venus si se pare ca ambele jucatoare merg bine cu serviciul in aceste momente. (4-3)

00:03 - Reuseste si Simona sa isi faca serviciul si se mentine in avantaj. (4-2)

23:59 - Venus isi face serviciul revenind de la 0-40. (3-2)

23:56 - Rebreak pentru Venus! (3-1)

23:50 - Halep revine de la 15-40 si reuseste al doilea break al partidei! (3-0)

23:45 - Game la zero pentru Halep pe serviciu! (2-0)

23:44 - Debut excelent pentru Simona! Break in primul game! (1-0)

23:40 - Incepe meciul cu Venus la serviciu!

23:35 - Ne pregatim de meci, doar cateva minute ne mai despart de primul game.

23:18 - Federer il invinge in doua seturi pe Krajinovic si elibereaza terenul pentru Halep si Williams.

INFO: Halep si Venus s-au mai duelat de sase ori pana acum, fiecare avand cate trei victorii.

Cât de mult își dorește Ciolacu victoria Gabrielei Firea la Capitală: ”La nivel vizibil, vor fi declarate susțineri”
Odată cu retragerea medicului Cătălin Cîrstoiu și renunțarea la candidatura comună PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, se găsea în situația...
Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
#Halep Venus Williams Miami, #Halep tenis rezultate, #Simona Halep tenis meciuri , #WTA