Simona Halep, invinsa in sferturile de finala de la Dubai dupa un meci de mare lupta

Joi, 21 Februarie 2019, ora 19:24
73492 citiri

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului de la Dubai de elvetianca Belinda Bencici (45 WTA).

Sportiva noastra a cedat dupa un meci de mare lupta, scor 6-4, 4-6, 2-6. Partida a durat mai bine de doua ore si a fost de mare intensitate.

Simona a avut un start greoi de meci, dar a revenit si a reusit sa castige primul set cu 6-4.

Din setul secund, serviciul a inceput insa sa o lase, iar dublele-greseli s-au tinut lant (13 in acest meci) . A fost probabil meciul in care Simona a servit cel mai prost de cand a ajuns in elita tenisului.

Bencici s-a agatat de fiecare minge, a returnat intr-un ritm ametitor si a determinat-o astfel pe Simona sa greseasca mai mult, trimitand meciul in decisiv.

Simona a acuzat probleme fizice in decisiv si a parut sleita de puteri, chiar daca a luptat desi era vizibil afectata. Bencici a profitat totusi de minusurile sportivei noastre si a castigat setul decisiv cu 6-2.

Pentru Simona, acesta a fost al noualea meci in ultimele 12 zile, ceea ce explica in mare masura problemele fizice pe care le-a avut.

Bencici, in schimb, se va duela in semifinale cu invingatoarea dintre Elina Svitolina si Carla Suarez Navarro.

HALEP - BENCICI 6-4, 4-6, 2-6

19:24 - Bencici isi face serviciul si o invinge pe Simona!

19:14 - Bencici mai face un break si acum serveste pentru calificarea in semifinale!

19:11 - Simona continua sa se agate de fiecare minge, insa Bencici conduce cu 4-2.

19:05 - Simona lupta admirabil desi are probleme fizice si scorul este 3-2 pentru Bencici!

19:02 - Simona face un rebreak la zero si scorul este 3-1 pentru Bencici!

18:58 - Bencici mai face un break si conduce cu 3-0!

18:55 - Bencici se distanteaza la 2-0 si incepe cu dreptul setul decisiv. Simona pare sleita de puteri dupa programul incarcat din ultimele saptamani.

18:51 - Simona serveste slab, cu multe duble-greseli, iar Bencici face break in startul setului decisiv.

18:42 - Bencici castiga setul secund cu 6-4 si intram in decisiv!

18:38 - Bencici face break si va servi pentru a trimite meciul in decisiv!

18:34 - Continuam in aceeasi nota, cu mult echilibru, si scorul devine 4-4.

18:30 - Simona serveste excelent si conduce cu 4-3!

18:27 - Simona rateaza sansa de break si scorul devine 3-3!

18:17 - Simona castiga un game foarte consistent si conduce cu 3-2.

18:13 - Bencici isi face si ea serviciul si egaleaza la doi!

18:07 - Simona nu are emotii in acest game la serviciu si conduce cu 2-1!

18:05 - Simona face imediat rebreak si egaleaza la unu!

18:01 - Bencici face break in startul setului secund.

17:56 - Simona face break si castiga primul set cu 6-4!

17:55 - Doua mingi de set pentru Simona!

17:51 - Simona isi pierde serviciul, iar Bencici ramane in set!

17:46 - Simona face break, are 5-3, iar acum serveste pentru castigarea primului set!

17:42 - Simona castiga un game de mare lupta si conduce cu 4-3! Elvetianca isi pierde calmul si da cu racheta de ciment.

17:37 - Bencici egaleaza la trei dupa un game foarte echilibrat.

17:32 - Simona e tot mai sigura pe ea si castiga al treilea game la rand!

17:29 - Simona face rebreak si scorul devine 2-2.

17:25 - Un nou game electrizant, castigat de aceasta data de Simona! Romanca a avut 40-0, dar Bencici a castigat patru puncte la rand si a avut sansa de break. Simona a intors si scorul este 2-1 pentru elvetianca.

17:19 - Bencici face 2-0 dupa un game foarte echilibrat, ce a durat opt minute.

17:10 - Simona incepe slab, iar Bencici face break in primul game al meciului.

17:08 - A inceput meciul!

17:05 - Meciul va incepe cu Simona la serviciu.

16:59 - Cele doua jucatoare intra pe teren!

Simona Halep ocupa locul 2 in clasamentul WTA, in timp ce Bencici este pe locul 45.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de doua ori, iar scorul este 1-1. Ultimul meci a avut loc in 2015.

Tot in 2015, Simona a reusit sa castige pentru singura data in cariera turneul de la Dubai.

La casele de pariuri, Simona e favorita clara, avand cota 1.25 pentru o victorie in meciul cu Bencici.

Invingatoarea se va duela in semifinale cu castigatoarea dintre Elina Svitolina si Carla Suarez Navarro.

Meciul este televizat de Digi Sport.

USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...
#Simona Halep Belinda Bencici, #Simona Halep Belinda Bencici LIVE, #Simona Halep Belinda Bencici direct, #televizare Simona Halep Belinda Bencici, #Simona Halep Dubai, #Simona Halep Live , #meciuri