Simona Halep s-a calificat in sferturi la Dubai

Miercuri, 20 Februarie 2019, ora 13:02
47922 citiri

Simona Halep s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului de la Dubai.

In optimile de finala, tenismena noastra a invins-o pe Lesia Tsurenko (locul 23 WTA), ajunsa la 7 infrangeri din tot atatea partide jucate cu fostul lider WTA.

6-3, 7-5 a fost scorul intalnirii de la Dubai, care a durat o ora si 20 de minute.

Simona va da piept in sferturile de finala cu invingatoarea "optimii" dintre Aryna Sabalenka si Belinda Bencic.

Vizibil obosita dupa perioada incarcata de meciuri, Simona a reusit totusi un prim set solid, in care a izbutit nu mai putin de trei breakuri.

Setul secund a fost mai echilibrat, iar Tsurenko a servit pentru castigarea lui la 5-4. Simona si-a pastrat calmul, a reusit rebreakul, pentru ca apoi sa se impuna cu 7-5.

59.960 de dolari si 190 de puncte in clasamentul WTA si-a asigurat Simona Halep ca urmare a calificarii in sferturile competitiei din Emiratele Arabe Unite.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Lesia Tsurenko, din optimile de finala ale turneului de la Dubai:

Simona Halep - Lesia Tsurenko 6-3, 7-5

13:02 - Break Simona Halep si tenismena noastra avanseaza in sferturi.

12:58 - Game la 0 in contul Simonei, iar Tsurenko va servi, acum, pentru a ramane in meci. (6-5)

12:55 - Simona reuseste, insa, breakul si setul intra "in prelungiri". (5-5)

12:50 - Lesia Tsurenko face breakul si va servi pentru castigarea setului doi. (4-5)

12:47 - 4-4 dupa un game alb al ucrainencei. (4-4)

12:43 - Game Simona, care conduce cu 4-3 in setul secund. (4-3)

12:40 - Lesia Tsurenko pune capat seriei bune a Simonei si egaleaza situatia la 3. (3-3)

12:36 - Un nou game la 0 in contul Simonei, care preia conducerea si in acest set doi. (3-2)

12:33 - Fostul lider WTA isi recupereaza breakul si egaleaza la 2. (2-2)

12:27 - Simona izbuteste un game alb. (1-2)

12:25 - Game castigat cu lejeritate de Lesia Tsurenko, care isi consolideaza breakul. (0-2)

12:22 - Simona isi pierde serviciul in acest debut de set doi. (0-1)

12:17 - Tenismena noastra profita de cea de-a doua minge de set si se impune dupa 36 de minute.

12:12 - Simona isi pierde serviciul si setul continua. (5-3)

12:08 - Break Simona, al 3-lea consecutiv, iar reprezentanta noastra va servi pentru castigarea primului set. (5-2)

12:03 - Simona isi face cu usurinta serviciul si se distanteaza in acest prim set. (4-2)

11:59 - Inca un break izbutit de Simona, care preia din nou conducerea. (3-2)

11:55 - Tsurenko reuseste rebreakul. (2-2)

11:49 - Un nou game alb in contul Simonei, de data aceasta pe serviciul adversarei. (2-1)

11:46 - Game la 0 pentru Simona, iar scorul devine egal. (1-1)

INFO: Simona Halep a castigat turneul de la Dubai in 2015.

11:43 - Un prim game castigat cu usurinta de Tsurenko. (0-1)

ora 11:41 - A inceput partida, cu Lesia Tsurenko la serviciu.

INFO: In clasamentul WTA, Simona Halep ocupa pozitia a 2-a, in timp ce adversara ei din Ucraina se afla pe locul 23.

INFO: La TV, partida poate fi vizionata in direct pe postul Digi Sport 1.

INFO: Simona Halep si Lesia Tsurenko s-au intalnit pana in prezent de 6 ori, toate disputele fiind castigate de reprezentanta noastra, ultima in urma cu o saptamana, la Doha:

2019, Doha: 6-2, 6-3 pentru Halep

2018, Cincinnati: 6-4, 6-1 pentru Halep

2014, Wimbledon: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep

2013, 'S-Hertogenbosch: 6-3, 6-1 pentru Halep

2012, Linz: 3-0 ret. pentru Halep

2009, Opole: 6-4, 7-5 pentru Halep.

17-23 februarie e perioada in care se desfasoara turneul de la Dubai, dotat cu premii in valoare totala de 2,8 milioane de dolari.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#LIVE meci Halep Tsurenko, #Halep Tsurenko in direct, #Simona Halep Lesia Tsurenko, #Simona Halep turneu Dubai , #meciuri