Simona Halep s-a calificat in sferturi la Cincinnati

Joi, 17 August 2017, ora 19:29
39770 citiri

Simona Halep s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati.

Favorita numarul 2 la castigarea intrecerii americane a invins-o in optimile de finala pe favorita numarul 15, letona Anastasija Sevastova.

Reprezentanta noastra s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-3, la capatul unei partide care a durat o ora si 19 minute.

O partida mai dificila decat o arata scorul, in care Simona a avut doua momente de rascruce, fiind salvata de interventiile antrenorului Darren Cahill.

In primul set, Simona a inceput bine si s-a desprins la 2-0, insa a urmat o perioada buna a letonei, iar tenismena noastra a intrat intr-o stare de nervozitate. A cerut interventia lui Darren Cahill, iar australianul, pe un ton dur, a reusit s-o calmeze.

Au urmat 4 game-uri castigate de Simona si doar unul in contul Sevastovei, iar primul set i-a revenit jucatoarei aflate pe locul 2 in ierarhia WTA.

Simona Halep, ajutata de interventia dura a lui Darren Cahill - iata discursul antrenorului australian

Setul II a inceput si a continuat in aceeasi maniera ca primul. Simona l-a chemat din nou pe Cahill, s-a calmat apoi si a avansat in sferturile de finala.

In runda urmatoare, Simona o va intalni vineri pe castigatoarea partidei dintre Johanna Konta si Dominika Cibulkova.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Simona Halep si Anastasija Sevastova, din optimile de finala ale turneului de la Cincinnati.

Simona Halep - Anastasija Sevastova 6-4, 6-3

19:27 - Reprezentanta noastra isi adjudeca si setul doi, dupa ce salveaza o minge de break.

19:21 - Simona serveste pentru castigarea partidei.

19:21 - Simona are o minge de meci, dar Sevastova revine si isi face serviciul.

19:16 - Game Simona si tenismena noastra mai are nevoie de doar un game pentru a avansa in sferturi.

19:12 - Mult mai calma dupa interventia lui Cahill, Simona castiga la 0 pe serviciul letonei.

"Nu conteaza ca nu joci frumos, poti sa castigi si urat. Azi e o zi urata, cu vant, nu sunt conditii tocmai bune" - Cahill spre Simona.

19:09 - Break la 0 ale Sevastovei. Simona il cheama din nou pe Cahill.

19:06 - Sevastova isi face serviciul, dupa 3 break-uri consecutive ale Simonei.

19:02 - 3-0 in favoarea Simonei, care a castigat 7 game-uri dupa interventia lui Darren Cahill, fata de doar unul singur obtinut de adversara.

18:58 - Break reusit de tenismena noastra, care se desprinde la 2-0.

18:55 - Simona salveaza doua mingi de break si castiga primul game al setului.

18:51 - Setul II incepe cu Simona la serviciu.

18:48 - Break si set Simona Halep.

18:44 - Game reusit de Simona, care trece din nou in avantaj.

18:41 - Break Simona si scorul devine egal, 4-4.

18:37 - Simona intrerupe seria buna a Sevastovei si se apropie la doar un game.

18:34 - Inca un game castigat de Sevastova, care revine de la 0-2 si conduce cu 4-2 in acest moment.

"Nu pot eu sa te ajut, trebuie sa te ajuti singura. Te grabesti si comiti aceleasi greseli. Tu esti favorita, dar esti prea nervoasa la jocul din spate. Doar tu poti sa intorci meciul" - Darren Cahill catre Simona Halep.

18:30 - Un nou break la 0 al Sevastovei, iar Simona cere interventia lui Darren Cahill.

18:29 - Simona are doua mingi de break, insa letona revine si isi face serviciul, egaland la 2.

18:22 - Sevastova raspunde cu un rebreak la 0.

18:19 - Break reusit de Simona, iar letona arata deja semne de nervozitate.

18:11 - Simona incepe bine si isi face fara probleme serviciul.

ora 18:08 - A inceput partida, cu Simona la serviciu.

ora 18:00 - Cele doua tenismene au intrat pe teren.

INFO: Partida se desfasoara pe terenul numarul 2, GrandStand, din cadrul complexului de la Cincinnati si poate fi vizionata in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

INFO: Simona ocupa locul 2 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Letonia se afla pe pozitia a 16-a.

INFO: Va fi cea de-a 8-a confruntare directa dintre cele doua, scorul fiindu-i favorabil Simonei, 4-3:

2017, Madrid: 6-2, 6-3 pentru Halep.

Turneul de la Cincinnati, dotat cu premii in valoare totala de 2,5 milioane de dolari, se desfasoara pe toata durata acestei saptamani.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Simona Halep sferturi Cincinnati, #LIVE Halep Sevastova Cicinnati, #Simona Halep optimi Cincinnati , #meciuri