Rafael Nadal il invinge pe Novak Djokovici in finala la Roma dupa un meci de poveste

Duminica, 19 Mai 2019, ora 19:44
12666 citiri

Rafael Nadal a triumfat in turneul Masters ATP de 1000 de puncte de la Roma, dupa o finala de povestit nepotilor cu marele sau rival Novak Djokovici, pe care l-a invins duminica in trei seturi.

La capatul a 2 ore si 29 de minute de tenis dramatic, Nadal a castigat cu scorul de 6-0, 4-6, 6-1, dupa un tenis pe alocuri plin de spectaculozitate, pe muchie de cutit, plin de dramatism.

Primul set a fost o plimbare in parc pentru spaniol, care a castigat in mai putin de 40 de minute, cu un scor uluitor, 6-0, acest meci fiind primul in care unul dintre cei doi tenismeni si-a "servit" rivalului un asemenea scor intr-un set.

A fost primul "bagel", asa cum il numesc tenismenii incasat de Djokovici dupa 2017, cand Thiem il invingea pe Nole la Roland Garros cu 7-6, 6-3, 6-0.

Setul doi a fost si el controlat de Nadal, care a avut multiple sanse de break pe serviciul lui Djokovici, dar niciodata nu a reusit sa se impuna. S-a ajuns la 5-4 pentru sarb, care si-a ridicat nivelul si a inchis mai mult decat surprinzator setul, trimitand partida intr-un decisiv pe care in urma cu 30 de minute nu il prezicea nimeni.

Dar a fost un set 3 pe care Nadal l-a dominat oarecum ca pe primul, singura diferenta a fost ca Nole a reusit sa bifeze un game.

Nadal castiga primul turneu pe zgura din acest sezon, dupa atatea semifinale pierdute, este al 9-lea trofeu pentru Rafa la Roma, care il conduce acum in finalele de la Foro Italico cu 3-2 pe Djokovici.

17-7 devine scorul in meciurile pe zgura intre cei doi, iar scorul la general se strange, este 28-26 pentru Djokovici.

Desfasurarea intalnirii:

MECI facut de Rafa Nadal, 6-1 in decisiv, a fost o partida extraordinara, de povestit nepotilor!!

19.33: 5-1 si Nadal isi mentine aceasta concentrare extraordinara pe care a avut-o pe tot parcursul partidei.

19.26: 4-1, Nadal se duce la doua breakuri avantaj si acest lucru poate fi decisiv!!

19.21: Ramane in fata Nadal, la 2 puncte, este 3-1.

19.16: A avut Nadal acum sansele lui de break, dar cumva Nole ramane in viata, e 2-1, doar un break avans.

19.09: Isi fructifica breakul Nadal! 2-0, desi a avut mari emotii si in acest punct, cu minge de break Nole.

19.03: Nadal incepe cu break acest set decisiv, dupa un prim game epic, de peste 10 minute!!

Ce momente la Roma! Djokovici castiga un set...nici el nu stie in ce maniera..Nadal pierde controlul unei partide pe care la un moment dat o avea in mana..

18.43: 5-4 Djokovici, dupa ce mai scapa si acum de o minge de break, ce sansa Nadal..

18.36: Dar Nadal nu isi pierde cumpatul, face 4-4 destul de usor.

18.30: Moment important, Djokovici face 4-3, dupa ce intoarce un game ca si pierdut de la 0-40..

18.23: Nadal ramane in control cand serveste, se face 3-3.

18.18: Alt game la zero Djokovici, a ridicat vizibil nivelul de joc sarbul.

18.15: Sarbul da primele semne de viata, a avut o minge de break, a ratat-o, Nadal a facut 2-2.

18.06: 2-1 pentru Djokovici, care pare usor ca revine in partida.

18.01: Si game la zero si pentru Nadal, 1-1, nu il scapa din mana Nadal pe sarb.

17.57: Si iata ca Djokovici face primul game al finalei, 1-0 in setul 2, game la zero, foarte bine a servit sarbul.

Se termina 6-0 pentru Nadal acest prim set, mai putin de 40 de minute a durat..

17.46: 5-0! Nadal face al treilea break la rand in finala, dupa un game lung, care a durat peste 10 minute. Fara replica pana acum Djokovici..

17.35: 0-4, nimic de facut pentru sarb pana in acest moment, mai ales pe serviciul lui Rafa.

17.28: 3-0! Al doilea break consecutiv Nadal, Djokovici totalmente fara solutii..

17.24: 2-0, game la zero Nadal, inceput exceptional pentru Rafa.

17.21: Rafa Nadal incepe cu un break chiar din primul game, unul extrem de lung, ne asteapta un meci frumos!

Incepe partida, cu Novak Djokovici la serviciu!

17.05: Incepe incalzire oficiala.

17.03: Avem primele imagini de la Roma, Rafa Nadal tocmai a fost anuntat de crainic si a fost primit in urale de fanii de la Foro Italico.

16.23: Finala intre cei doi mari campioni a fost prefatata de finala feminina, acolo unde Karolina Pliskova a trecut clar de Johanna Konta:

Karolina Pliskova triumfa la Roma si o depaseste pe Simona Halep in clasamentul WTA

Campion la Madrid acum o saptamana, Djokovici va lupta la Roma pentru al cincilea sau trofeu pe zgura de la Foro Italico. Pe de alta parte, si Nadal are un palmares uluitor aici in Italia, cu 8 turnee castigate.

Nadal a trecut in careul de asi de Tsisipas, scor 2-0, in timp ce Djokovici a avut parte de un meci mult mai greu cu Diego Schwartzman, de care a trecut in trei manse:

Finala de la Roma ne aduce in prim plan o rivalitate istorica in tenisul masculin: Rafa Nadal versus Novak Djokovici

Va fi cel de-al 54-lea episod din rivalitatea Nadal - Djokovici, sarbul conducand in acest moment cu 28-25, avand ascendentul ultimului meci direct, cel de la Australian Open, in marea finala, meci castigat destul de simplu, in 3 seturi.

Pe zgura insa, Nadal conduce mai mult decat clar, 16-7, iar ibericul a si castigat ultimele doua jocuri directe pe aceasta suprafata, semifinala la Madrid 2017 si semifinala la Roma in 2018.

Ibericul nu a castigat niciun trofeu in acest sezon de zgura, unde aici la Roma a bifat prima sa finala.

Partida va fi televizata pe DigiSport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Rafa Nadal versus Nole Djokovici live, #live finala Roma Nadal Djokivici, #duelul titanilor live finala Roma ATP , #stiri Rafael Nadal