Simona Halep se califica in sferturi la Indian Wells cu o victorie de zile mari

Marti, 13 Martie 2018, ora 21:25
51892 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Indian Wells dupa o victorie de zile mari in fata chinezoaicei Qiang Wang.

Numarul 1 WTA a depasit un moment dificil in primu set, dupa care a dominat categoric duelul si s-a impus cu scorul de 7-5, 6-1.

Partida de marti seara a inceput intr-o nota echilibrata, Wang reusind sa ii faca fata Simonei in primele game-uri. Mai mult, dupa ce a primit sfaturi din partea antrenorului sau, chinezoaica a preluat conducerea si parea gata sa se impuna in primul set pe fondul nervozitatii excesive a Simonei.

Darren Cahill a fost din nou providential pentru Halep, tehnicianul australian oferindu-i indicatiile care au schimbat soarta partidei.

Acceptand si punand in practica ce i-a spus Darren, Simona a revenit de la 4-5 in setul I si s-a impus cu 7-5, pentru ca actul secund sa il domine cu autoritate.

In sferturile de finala, Halep pare a avea un nou meci accesibil, ea urmand a se duela cu Petra Martic, din Croatia.

Simona Halep - Qiang Wang 7-5/ 6-1

21:25 - Game, set si meci, Simona Halep!

21:18 - Game Halep! Simona este la un singur pas de calificarea in sferturile de finala!

21:12 BREAK HALEP! Numarul 1 WTA isi revine rapid si isi mentine avantajul consistent de pe tabela.

21:09 BREAK WANG! Simona pare ca se relaxeaza din nou in momentul in care conduce detasat, iar chinezoaica o pedepseste imediat.

21:03 BREAK HALEP! Wang apeleaza din nou la antrenorul ei dupa ce pierde primele trei game-uri din setul doi.

21:01 Simona isi face serviciul si concretizeaza breakul.

20:57 BREAK HALEP! Simona incepe perfect acest set secund, in timp ce Wang pare ca a cedat in primul rand din punct de vedere mental.

20:53 Game si set, Simona Halep! Romanca iroseste trei mingi de set, salveaza una de break, dupa care isi adjudeca acest prim act al duelului cu Wang!

20:45 BREAK HALEP! Simona va servi pentru a castiga primul set!

20:42 Game foarte solid pentru Simona acum pe propriul serviciu.

Spune-mi tu ce se intampla, de ce gresesti atat de mult. Tu faci greselile acum. Ea nu joaca nimic, returneaza doar pe mijloc si tu gresesti. Concentreaza-te, ai rabdare si sa nu te temi de game-urile mai lungi. - Darren Cahill

20:38 Wang isi face serviciul, iar Simona apeleaza la Darren Cahill.

20:36 BREAK WANG! Halep nu-si poate face serviciul in aceste momente.

20:35 O usoara criza de nervi pentru Halep, care greseste in continuare.

20:31 BREAK HALEP! Simona face un break la zero si isi anunta intentia de a se impune rapid in aceasta partida.

20:29 BREAK WANG! Simona greseste foarte mult in acest game si face cadou un break.

20:25 BREAK SIMONA! Halep preia conducerea pentru prima data in acest set, iar Wang isi cheama antrenorul din tribune.

20:22 Game la zero reusit de Halep in acest moment.

20:19 Doua greseli nefortate facute de Simona ii aduc un game facil chinezoaicei.

20:16 Simona este destul de sigura pe serviciu si egaleaza imediat.

20:12 - Wang isi face serviciul in primul game.

20:08 - Incepe partida! Wang este prima la serviciu in acest joc.

20:03 - Intra pe "Centralul" de la Indian Wells cele doua sportive.

20:00 - Buna seara! In cateva minute o vom urmari impreuna pe Simona Halep in meciul ei din optimile de finala de la Indian Wells.

INFO: Va fi prima intalnire dintre Simona si ocupanta locului 55 in clasamentul feminin.

INFO: Accesati acest link pentru a afla tot ce trebuie sa stiti despre adversara Simonei

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Halep Wang Indian Wells, #Halep meciuri rezultate, #Halep Indian Wells rezultate , #Indian Wells