Romania, doar o remiza in amicalul cu RD Congo

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Miercuri, 25 Mai 2016, ora 22:57
16751 citiri

Nationala Romaniei nu a reusit decat o remiza, scor 1-1, in amicalul cu reprezentativa Republicii Democrate Congo.

Stanciu a deschis scorul pentru "tricolori", iar Jeremy Bokila, fostul varf de la Petrolul, a egalat pentru congolezi pe final.

Primul meci de pregatire din seria celor trei pe care nationala noastra le disputa inainte de Euro 2016 nu a fost unul tocmai reusit, elevii lui Anghel Iordanescu incurcandu-se de un adversar modest.

"Generalul" a surprins inca dinaintea fluierului de start, folosindu-l din primul minut pe Denis Alibec, atacantul pe care ameninta voalat ca nu il va lua la turneul final din Franta.

Varful Astrei nu a repetat insa de aceasta data evolutiile foarte bune din Liga 1, astfel ca a fost inlocuit in partea secunda.

Unicul gol al Romaniei a fost inscris in prima repriza de Nicusor Stanciu, acesta marcand cu un sut din afara careului dupa o gafa uriasa a congolezilor, care au pierdut balonul in propria jumatate de teren.

Africanii, aflati pe locul 51 in ierarhia FIFA, nu au renuntat si au presat pana la final, iar insistenta lor s-a dovedit inspirata.

In minutul 87, Hora a pierdut mingea in propria jumatate de teren, balonul a fost centrat in careul Romaniei, de unde Bokila a trimis la coltul lung, din cadere, din fata lui Sapunaru.

Pentru "tricolori" urmeaza alte doua jocuri de pregatire, pe 29 mai contra Ucrainei si pe 3 iunie contra Georgiei.

Intalnirea dintre Romania si Congo a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90+3 Finalul partidei!

Min.87 GOL CONGO! Bokila, fostul atacant al Petrolului, restabileste egalitatea!

Min.74 Ocazie buna pentru Romania, insa Rat nu reuseste sa-l invinga pe portarul advers.

Min.66 Joc lipsit de mari ocazii, care este condus de nationala noastra.

Min.60 Dubla schimbare Romania: Intra Torje si Maxim.

Min.50 Popa paseaza catre Stanciu, insa acesta suteaza slab din marginea careului.

Min.46 Incepe partea secunda

________________

Min.45+3 Finalul primei reprize.

Min.41 Ne indreptam spre finalul primei parti a jocului.

Min.37 Suteaza Stanciu din lovitura libera, insa Kudimbana respinge cu un plonjon spectaculos.

Min.33 Incercam sa tinem de balon si sa blocam rapid actiunile ofensive ale congolezilor.

Min.27 GOOOL ROMANIA! Gafa uriasa a congolezilor de care profita Stanciu, stelistul marcand cu un sut din afara careului!

Min.21 Sansa buna pentru Romania, insa balonul trimis cu capul de Chiriches este deviat in corner.

Min.18 Pantilimon retine un sut trimis de la aproape 30 de metri.

Min.11 Momente de panica in defensiva noastra, insa pana la urma balonul este respins in corner.

Min.6 Sapunaru se inalta bine in careul advers, insa trimite peste transversala.

Min.4 "Tricolorii" incearca un joc de posesie, in timp ce africanii par mai decisi in ofensiva in aceste prime minute.

Min.1 Incepe partida!!!

INFO: In jur de trei mii de spectatori asista la aceasta intalnire.

ECHIPELE DE START

Romania: Pantilimon - Sapunaru, Gaman, Chiriches-cpt., Rat - Ropotan, Pintilii - Popa, Stanciu, Chipciu - Alibec

Rezerve: Tatarusanu, Lung - Matel, Moti, Maxim, Torje, Keseru, Filip, Prepelita, Hora, Ivan, Tosca

Antrenor: Anghel Iordanescu

Congo: Kudimbana - Issama, Bompunga, Tisserand, Mpoku, Mubele, Bakambu, Lomalisa, Zakuani, Maghoma, Mabwati.

Rezerve: Matampi - Arnold, Bangala, Botaka, Bokila, Andre, Baometo

Antrenor: Florent Ibenge

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Romania - Congo: Echipele probabile, ultimele informatii si cotele la pariuri

INFO: Partida se disputa in Italia, la Como.

INFO: Meciul poate fi vazut la TV pe postul DigiSport.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Romania Congo amical, #nationala Romania meci rezultat, #Romania nationala rezultate , #Romania