Reactia lui Cosmin Contra dupa infrangerea Romaniei din meciul cu Suedia

Sambata, 23 Martie 2019, ora 21:09
12000 citiri

Selectionerul Cosmin Contra a vorbit despre infrangerea suferita de echipa nationala a Romaniei in meciul cu Suedia din preliminariile pentru EURO 2020.

Contra si-a criticat dur jucatorii pentru prestatia din prima repriza, dar s-a aratat multumit de jocul lor din partea secunda.

"Au fost doua reprize total diferite. In prima repriza am fost timizi, le-am facut cadou doua goluri, nu am castigat multe dueluri, nu am avut intensitate. Primul gol l-am primit intr-un moment in care eram asezati mai bine in teren. Din pacate am facut greseli copilaresti, care la acest nivel sunt taxate.

A doua repriza a fost total diferita, am avut o alta atitudine. Am dat gol, am avut ocazii. Bineinteles, riscand atat de mult si ei au avut ocazii. Am inteles ca am avut probabil si un penalti. Trebuie sa luam lucrurile bune, sa luam repriza a doua si sa ramanem cu ea si sa ne dam seama ca la acest nivel greselile copilaresti sunt taxate foarte tare", a spus Contra la Pro TV.

Apoi, selectionerul a explicat ce s-a intamplat in partea secunda.

"La pauza am intrat in ei, in jucatori, le-am spus ca asta nu este fata lor la acest meci. M-a ajutat si schimbarea lui Claudiu, am jucat cu doua varfuri", a adaugat Contra.

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa de Suedia, scor 1-2, in primul meci din grupa F a preliminariilor pentru EURO 2020.

Formatia pregatita de Cosmin Contra a avut o prima repriza foarte slaba si, chiar daca a jucat mai bine in partea a doua, nu a mai putut intoarce rezultatul.

Pentru echipa noastra urmeaza meciul cu Insulele Feroe, ce va avea loc marti, de la ora 21:45, la Cluj-Napoca.

C.S.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...