Romania U21 a facut spectacol in preliminariile pentru Campionatul European

Joi, 14 Noiembrie 2019, ora 21:54
28359 citiri

Echipa nationala de tineret a Romaniei a obtinut o noua victorie in preliminariile pentru Campionatul European.

Baietii pregatiti de Mirel Radoi au invins Finlanda la Voluntari, scor 4-1.

Eroul acestei partide a fost olteanul Valentin Mihaila, care a marcat toate cele patru goluri ale tricolorilor.

Finlandezii au deschis scorul inca din minutul 4, dar Mihaila a marcat de trei ori pana la pauza, in minutele 9, 16 si 45+5. Apoi, in minutul 79, el a mai punctat o data.

In urma acestui rezultat, Romania urca pe locul 2 in grupa, cu 9 puncte, la egalitate cu Danemarca, echipa ce are un meci mai putin disputat.

Saptamana viitoare, marti de la ora 19:30, Romania va disputa urmatorul meci din preliminarii pe terenul Irlandei de Nord.

ROMANIA - FINLANDA 4-1

90+2 - Final de meci!

90 - 2 minute suplimentare.

83 - Schimbare Romania: Ciobotariu intra in locul lui Pascanu.

81 - Ciobanu bate bine o lovitura libera, dar portarul nordicilor respinge in fata.

79 - GOL ROMANIA!!! Mihaila marcheaza al patrulea sau gol din acest meci cu un sut din centrul careului langa bara!!!

76 - Ce ocazie! Mihaila scapa singur spre poarta, dar sutul sau e aparat de portarul advers!

70 - Oksanen vede cartonasul galben.

70 - Momente mai bune de joc pentru finlandezi, care au posesia in aceste minute.

64 - Schimbari Romania: Adi Petre, Olaru si Merloi intra in locul lui Man, Ganea si Morutan.

57 - La Voluntari a inceput sa ploua torential, iar echipa noastra continua sa domine categoric.

50 - Man trage puternic din marginea careului, mingea se duce pe langa poarta.

46 - Se reia jocul!

45+6 - Pauza!

45+5 - GOL ROMANIA!!! Mihaila marcheaza din nou dupa o centrare din dreapta a lui Ganea!

41 - Mihaila inscrie din nou, dar reusita este anulata eronat pentru o presupusa pozitie de ofsaid.

33 - Schimbare Romania: Ricardo Grigore intra in locul lui Boboc, accidentat.

31 - Soisalo patrunde in careul nostru in banda stanga, dar trage din unghi peste poarta.

28 - Momente mai confuze de joc, ambele echipe gresesc mult la centru. Nu sunt faze de poarta.

21 - Echipa noastra a pus stapanire pe joc, controlam mingea la centrul terenului.

16 - GOL ROMANIA!!! Mihaila face 2-1 cu un sut langa bara la coltul lung, din 13 metri! Actiune superba de atac a Romaniei!

13 - Man e aproape sa recupereze la marginea careului advers, dar nu reuseste sa se duca spre poarta.

8 - GOL ROMANIA!!! Mihaila inscrie superb cu un sut din marginea careului, dupa o diagonala perfecta a lui Dennis Man!!!

3 - GOL FINLANDA! Nordicii deschid scorul! Kairinen deschide scorul cu o reluare din sase metri, dupa o centrare din partea stanga!

1 - A inceput meciul!

Romania: 1. Vlad - 18. Ratiu, 4. Pascanu-cpt, 15. Chindris, 2. Boboc - 20. Ciobanu, 14. Oaida, 10. Morutan - 8. Man, 9. Ganea, 7. Mihaila. Selectioner: Mirel Radoi

Rezerve: 12. Aioani - 5. Itu, 6. Grigore, 11. Petre, 13. Ciobotariu, 16. Merloi, 17. Olaru, 19. Vladoiu, 22. Moldoveanu

Finlanda: 1. Jaaskelainen - 2. Halme, 4. Pikkarainen, 3. Sundman - 14. Virtanen, 16. Lingman, 6. Kairinen, 11. Valakari, 18. Assehnoun - 7. Soisalo, 9. Kaliman. Selectioner: Juha Malinen

Rezerve: 12. Keto, 5. Hyvarinen, 8. Oksanen, 10. Ylatupa, 13. Vertainen, 15. Hakkinen, 17. Mainepaa, 19. Banza, 20. Kouassivi-Benissan

Inaintea acestui meci, Romania ocupa locul 3 in clasament, cu 6 puncte, in timp ce Finlanda este pe 2, cu 7 puncte. Nordicii au un meci mai mult disputat.

Meciul este televizat de Pro TV.

Romania va disputa urmatorul meci din preliminarii pe 19 noiembrie, in deplasare in Irlanda de Nord.

Catalin Cîrstoiu, despre bunurile nedeclarate: „Ce ați fi vrut, să merg cu bicicleta?”
Candidatul PSD-PNL la alegerile pentru Primăria București, medicul Cătălin Cîrstoiu a declarat vineri, 29 martie, că el și soția sa au muncit de „le-au sărit capacele” pentru a avea...
Proiect pentru plafonarea adaosului comercial la 20 la sută pentru produsele românești. „La produsele din import să pună orice adaos doresc ei”
Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Florin Barbu a anunţat vineri, 29 martie, că împreună cu echipa de la instituţia pe care o conduce, pregăteşte un proiect legislativ care va...
#Romania Finlanda, #romania finlanda live, #televizare Romania Finlanda , #tineret