Reactia lui Cosmin Contra dupa esecul drastic din meciul cu Olanda

Marti, 14 Noiembrie 2017, ora 23:03
15691 citiri

Selectionerul Cosmin Contra a vorbit despre esecul suferit in meciul amical cu Olanda, scor 3-0, ultimul pentru echipa nationala in acest an.

Contra a pus acest esec pe seama greselilor din defensiva si pe faptul ca a introdus jucatori pe care a dorit sa-i testeze.

"N-a fost o seara fericita, am facut niste greseli foarte mari in a doua repriza. Am permis echipei Olandei sa centreze foarte usor. Au avut trei ocazii in repriza a doua si ne-au dat trei goluri. Noi am ajuns de multe ori la poarta si n-am reusit sa concretizam ocaziile avute.

Am vrut sa vad cat mai multi jucatori, sa-mi fac o parere cat mai buna despre toti jucatorii din circuitul nationalei sa vad pe cine ma bazez la inceputul Ligii Natiunilor. Chiar daca Olanda n-a avut rezultate, ramane o echipa redutabila, care joaca la nivel inalt. Jucatori ca Depay, Babel... Dar cred ca am facut o prima repriza in care ocaziile lor au venit pe greselile noastre", a spus Contra la Pro TV.

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa cu 3-0 in meciul amical cu Olanda, disputat pe National Arena.

Pentru selectionerul Cosmin Contra acesta a fost primul esec de la venirea pe banca tricolorilor.

Nationala Romaniei va face o pauza de durata si va mai disputa urmatorul meci amical in luna martie, cu un adversar ce nu a fost inca stabilit.