Basarab Panduru prezinta marea greseala comisa de Cosmin Contra in duelul cu Suedia: Din acel moment am pierdut meciul

Sambata, 23 Martie 2019, ora 21:15
24554 citiri

Fostul mare fotbalist Basarab Panduru a prezentat marea greseala comisa de Cosmin Contra in meciul cu Suedia, din preliminariile pentru EURO 2020.

Panduru spune ca momentul cheie al jocului a fost scoaterea de pe teren a lui George Puscas din minutul 64, pentru a se i se face loc lui Ianis Hagi.

Fostul mijlocas a criticat faptul ca selectionerul a renuntat la sistemul cu doi atacanti, in care am reusit sa marcam, pentru a introduce un nou mijlocas.

"In minutul 45 este o schimbare inspirata. Bineinteles, nu mai aveai ce pierde. Iese Mitrita, intra Keseru si, din momentul ala, aratam bine. Aratam bine, ne ducem peste ei... Bine, dupa o perioada in care ei parca sunt multumiti cu rezultatul de 2-0. Schimbarea pe care nu am inteles-o, cand iese Puscas si intra Ianis, un mijlocas, nu pentru ca iese un jucator si intra altul, ci pentru felul in care ai schimbat sistemul.

Iese Puscas si intra Ianis Hagi. Din momentul ala mi se pare ca am pierdut jocul. Nu am mai avut putere, nu am mai pus presiune pe adversar. Cred ca nu meritam rezultatul de egalitate. Daca ramaneam in 4-4-2, continuam jocul ala care mi s-a parut bun dintr-un anumit moment, de prin minutul 50 si ceva pana am dat gol, daca il continuam, probabil ca da, egalam. Jocul ala era bun, era ce terbuia sa jucam de la inceput cu ei", a spus Basarab Panduru, la Telekom Sport.

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa de Suedia, scor 1-2, in primul meci din grupa F a preliminariilor pentru EURO 2020.

Formatia pregatita de Cosmin Contra a avut o prima repriza foarte slaba si, chiar daca a jucat mai bine in partea a doua, nu a mai putut intoarce rezultatul.

Pentru echipa noastra urmeaza meciul cu Insulele Feroe, ce va avea loc marti, de la ora 21:45, la Cluj-Napoca.