Liga 1: Dunarea Calarasi castiga la Viitorul dupa un meci intrerupt din cauza furtunii

Duminica, 22 Iulie 2018, ora 20:06
6076 citiri

Dunarea Calarasi a invins cu 1-0 pe Viitorul Constanta la debutul in istoria echipei in Liga 1, dupa un meci in care o furtuna teribila a oprit nocturna de la Ovidiu, iar jocul a fost intrerupt peste 10 minute.

Trupa lui Dan Alexa a inceput perfect primul meci din istoria formatiei in Liga 1, cu gol in minutul 4 din lovitura libera directa, gol superb marcat de Honciu de la 20 de metri, fara sperante pentru Cojocaru.

Finalul primului mitan putea aduce egalarea pe tabela, cand Viitorul a primit un penalti, dar Ianis Hagi a batut foarte slab si Straton a prins.

Furtuna aparuta din senin in partea secunda, in minutul 68, a partidei Viitorul Constanta - Dunarea Calarasi a dus la oprirea nocturnei arenei de la Ovidiu, astfel ca arbitrul central a decis sa intrerupa partida si sa invite jucatorii la vestiare.

Pe o ploaie torentiala si o furtuna ivita la malul marii, arbitrul Lucian Rusandu a invitat jucatorii la vestiare, avand in vedere ca nocturna picase din cauza fenomenelor meteo extreme care au dus la caderea curentului electric din zona, minute bune.

10 minute a durat intreruperea jocului, partida s-a reluat apoi, dar tot cu o ploaie torentiala, care a afectat vizibil jocul ambelor formatii.

In minutul 83, Baluta de la Viitorul primea al doilea galben si era eliminata de pe teren.

S-a terminat asadar cu bine pentru Dunarea si astfel ambele noi-promovate incep cu o victorie acest sezon, Sibiul 1-0 cu Sepsi, iar acum Calarasiul 1-0 la Viitorul, fost campioana de acum 2 ani.

Viitorul: Cojocaru - Boboc, Tiru, Mladen, De Nooijer - Ciobanu, T. Baluta, Vana - I. Hagi, Vodut, Dragus; Rezerve: Buzbuchi, S. Luchin, Achim, Tira, Lima, Houri, Pitu.

Dunarea Calarasi: Straton - Gligorov, Sandru, Dobrosavlevici, Ispas - C. Puscas, Monroy - V. Munteanu, Honciu, Draghiceanu - V. Alexandru; Rezerve: C. Lungu, Kouakou, Cucu, Pana, G. Mendy, Ndaye, B. Simion.

Arbitru: L.Rusandu.

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#Dunarea Calarasi bate Viitorul, #Dunarea castiga prima meci istorie Liga, #Dunarea Viitorul meci intrerupt furtuna teribila , #stiri Liga I