Liga 1: Dinamo intoarce rezultatul cu FC Voluntari si preia sefia clasamentului

Duminica, 22 Iulie 2018, ora 22:55
4965 citiri

Dinamo Bucuresti a dispus de FC Voluntari cu 2-1 in ultimul meci al zilei de duminica din Liga 1, in prima etapa a noului sezon competitional 2018/2019.

Golurile au fost marcate de Salomao si Sorescu pentru gazde, respectiv Ricardinho pentru ilfoveni.

Dupa o prima repriza fara goluri marcate, dar cu ceva ocazii de gol ale dinamovistilor, partea secunda a inceput in forta pentru cei de la FC Voluntari, care au marcat un gol frumos prin portughezul Ricardinho, dupa o pasa de la nou-intratul Capatana.

Dinamo a revenit totusi in joc, egalarea venind dupa o neintelegere la o tusa batuta de dinamovistul Corbea, Nisor a preluat mingea, a facut ce a vrut cu apararea ilfoveana, a pasat lui Salomao si, simplu, era 1-1 pe tabela.

Deian Sorescu, omul adus de Dinamo de la Timisoara in aceasta vara, intrat pe teren in minutul 60, a decis meciul din Stefan cel Mare, cu o executie naprasnica din plin careu.

Adrian Balan a ratat o ocazie de gol imensa pentru Voluntari in minutul 89, cand a primit o centrare perfecta in careul mic, dar lovitura sa de cap a fost atat de slaba, incat Penedo a putut sa prinda lejer balonul.

Dinamo castiga la limita, dar fiind singura echipa de pana acum care a marcat doua goluri, devine lidera clasamentului Ligii 1, cel putin pana maine, cand mai avem programate doua partide.

Dinamo: Penedo - Corbu, Katsikas, Popescu, Popovici - Hanca, Mahlangu, Nistor - Moldoveanu, D. Popa, Salomao.

FC Voluntari: Draghia - Miranda, Artabe, Alves, Bucurica - Laidouni, Rauta - Ciucur, Sesar, Parcalabu - Ad. Balan.

Arbitru: Alexandru Tudor.

Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...
Alegeri 2024. Cine sunt favoriții în viziunea lui Victor Ponta: “Oricine intră în turul doi cu George Simion, îl bate” INTERVIU VIDEO
Conflictele din Alianța PNL-PSD continuă deși a mai rămas puțin timp până la primul test al alegerilor. Unii candidații care și-au dorit să intre în cursa pentru Primăria Capitalei nu...
#Dinamo bate FC Voluntari Liga 1, #Dinamo noua lidera Liga 1 Voluntari, #cronica meci Dinamo Voluntari , #stiri Liga I