Liga 1: CFR Cluj face instructie cu FC Botosani in repetitia generala dinaintea returului cu Slavia din Champions League

Sambata, 24 August 2019, ora 22:55
6409 citiri

CFR Cluj a facut instructie in Liga 1 cu FC Botosani, cu doar cateva zile inainte de returul crucial cu Slavia Praga din play-off-ul UEFA Champions League, scor 4-1 in etapa cu numarul 7 a sezonului competitional 2019/2020.

Chiar daca au jucat cu multe rezerve in primul 11, pentru a-si odihni multi dintre titulari pentru miercuri, Dan Petrescu si ai sai nu au avut nici macar o singura problema cu bataioasa echipa a lui Marius Croitoru.

Pereira in minutul 19, Paun in minutul 37 si Deac cu o dubla in minutele 25 si 73, ultimul gol venind din penalti, au semnat golurile lui CFR. Reusita "din actiune" a lui Deac a fost tot din faza fixa de fapt, o lovitura libera batuta superb pe jos la coltul lung de la circa 20 de metri. Un alt gol frumos a fost cel al lui Pereira, o "bomba" de la circa 30 de metri cu care i-a cucerit pe fani, francezul fiind la primul meci in Gruia.

Botosani a replicat si ea pe final cu un gol de onoare, in minutul 80, gol semnat de Alexandru George.

CFR revine pe locul 1 in Liga 1 cu 17 puncte, la 13 distanta, una uriasa, fata vicecampioana FCSB, care acum este pe loc de baraj cu locul 3 din Liga II, locul 12.

Pentru Botosani a fost prima infrangere din acest sezon, echipa moldava ramanand pe locul 6 cu 10 puncte la activ.

Miercuri de la ora 22 are loc returul de la Slavia Praga, meci care porneste de la 1-0 pentru cehi, partida care va fi LIVE text pe Ziare.com.

CFR: Arlauskis - Peteleu, Burca, Muresan, Camora - Hoban, Itu, Paun- Deac, Costache, Pereira.

Botosani: Hankic - Harut, Miron, Chindris, Holzmann-Rodriguez, Papa - Ongenda, Golofca, Ofosu - Andronic.

Arbitru: Marcel Birsan.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#CFR Cluj castiga partida cu FC, #CFR Cluj face instructie cu Botosani, #CFR Cluj repetitie pentru Slavia Praga , #stiri Liga I