Liga 1: Botosani castiga la Medias cu un penalti primit in minutul 89

Duminica, 21 Octombrie 2018, ora 19:56
2648 citiri

FC Botosani a invins in deplasarea de la Gaz Metan Medias, scor 2-1 in prima partida a zilei din Liga 1, in etapa cu numarul 12 a sezonului competitional 2018/2019.

Partida a inceput cu un moment de reculegere tinut in memoria lui Ilie Balaci, fostul mare fotbalist al Craiovei care s-a stins duminica din viata, la doar 62 de ani, un moment de reculegere de care crainicul stadionului si-a batut efectiv joc, nepastrand tacerea in acel minut si vorbind despre fostul mare fotbalist pe toata durata acestui moment, provocand stupoare in tribune si nedumerire pe teren.

Golurile au fost semnate de Yazalde pentru gazde in minutul 15, in timp ce moldavii au egalat spre final, prin Mihai Roman II, in minutul 73.

Fofana a fost cel care a pasat decisiv pentru Yazalde, la capatul primului sfert de ora.

Reusitele de mai sus totusi nu au fost singurele din meci, caci Botosaniul a dat lovitura in minutul 89, dupa un penalti dictat de arbitrul Kovacs.

Argentinianul Rodriguez a marcat si a adus victoria oaspetilor, a doua consecutiva. Botosani urca pe 8 in Liga 1 cu 15 puncte, in timp ce Gazul ramane pe 4 cu 20 de lungimi, oprind o serie de 3 victorii la rand.

Gaz Metan Medias: Plesca - Cretu, M. Constantin, I. Cristea, Trif - Fofana, J. Aurelio - Ely, Chamed, Caiado - Yazalde; Rezerve: Batista - Busu, R. Romeo, M. Stancu, B. Diallo, A. Ivanov, Buziuc.

FC Botosani: Pap - Patache, Miron, Burca, Dumitras - J. Rodriguez, Oaida - Golofca, Ongenda, Fabbrini - M. Roman; Rezerve: Brinza - Chitosca, Karaboue, E. Papa, Chindris, Tarsa, E. Florescu.

Arbitru: Istvan Kovacs.

Nicușor Dan susține că PSD se delimitează de Cîrstoiu: ”Nu știu dacă se va apropia de Piedone”
Edilul general, Nicuşor Dan, afirmă că PSD începe să se delimiteze de Cătălin Cîrstoiu, candidatul coaliţiei la Primăria Capitalei, şi susţine că acest lucru corespunde cu orientarea...
UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...
#Liga 1 cronica Medias Botosani, #Botosani castiga la Medias penalti minut , #stiri Liga I