Ziare.com
Actual Politic Business Sport Life 
A   A   A
Laura Codruta Kovesi, cercetata disciplinar. Inspectia Judiciara o acuza pe sefa DNA de 3 abateri
Vineri, 12 Ianuarie 2018, ora 12:23
Sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, este cercetata disciplinar de Inspectia Judiciara pentru trei abateri. Totodata, e vizat si procurorul-sef adjunct al DNA, Marius Constantin Iacob, pentru...
12.01.2018, 18:08 -crainou :Da Domnule "Ares",
va multumesc pentru precizari. Ceea ce ati spus are o aparenta logica si intelectuala. Daca nu va deranjeaza, ati putea doar sa va exprimati opinia dumneavoastra in ceea ce priveste pozitia lui Dragnea si Tariceanu la carmele tarii? Asta doar pentru a ma ajuta sa inteleg mai bine pe ce parte a baricadei va aflati. Nu de alta, dar unii dintre noi nu reusim sa folosim un limbaj atat de elegant si intelectual atunci cand ne exprimam, in timp ce sunt multi care cunosc foarte bine legile, le cunosc de asemenea si carentele si stiu cum sa le foloseasca in favoarea lor sau a celor ale caror interese le apara. Deci e simplu. Nu puteti fi la mijloc. Pentru a va usura misiunea, va rog doar sa imi spuneti daca sunteti de partea celor care protesteaza impotriva legilor care ii apara pe corupti, sau daca sunteti de partea celor care isi schimba tot timpul legile in asa fel incat sa le serveasca cel mai bine lor? In functie de raspunsul dumneavoastra, pe viitor imi voi forma un limbaj perfect adaptat pentru a va raspunde. Dar repet, competenta dumneavoastra in ceea ce priveste legile in vigoare cat si cele la care lucreaza in prezent Iordache cu scopul de a le schimba, ma lasa rece. Pe mine mai presus de toate ma intereseaza bunul simt al omului cat si integritatea sa.
12.01.2018, 17:03 -crainou :Scorpionule,
Am observat ca pe toti care nu behaie ca tine ii faci prosti sau inculti. Dar tu ma rog de ce seta esti? Ce ai tu mai bun decat noi ceilalti? Si ma rog ce mare cunostinte ai tu despre justitie. Hai ca mi-ai atras atentia asupra ta. Acum explica-te ca sa stim si noi ce mare destept esti tu in comparatie cu noi restul! Eu iti spun ca nu ii trebuie nimanui prea multe cunostinte, ci dar un pic de bun simt ca sa inteleaga ca indiferent cat de istet esti tu sau unii ca tine care ii apara pe corupti, noi stim ca tara asta se prapadeste din cauza ta si a celor de teapa ta, iar toate cunostintele voastre despre justitie daca nu sunt folosite intr-un scop nobil, pe noi cei multi nu ne ajuta la nimic. Un manager bun care isi foloseste cunostintele doar in folosul sau si in dretrimentul celor din jur, la ce bun sa il pui la carmele unei companii. E ca si cum ai pune lupul sa pazeasca oile. Asa ca las-o balta cu logica ta menita doar sa prosteasca pe unii. Si DA, nu imi este rusine sa fac propaganda pro justitie, pro DNA si pro celor care sprijina tot ceea ce incearca sa prinda sacalii care ne-au furat si care ne fura in continuare. Cu cine ai vrea sa tin? Cu Ciuma Rosie, cu rusii, cu comunistii, cu parlamentarii corupti? Hai baga sa iti vad raspunsurile la toate intrebarile astea! Arata-mi cat de cult esti si ce nivel de educatie ai, mai ales in ceea ce priveste aparatul de justitie!
12.01.2018, 15:11 -Ina18 :E de bine!!!
1)mai multi participanti pe 2o ianuarie.
2)Tudose va fi obligat sa renunte la jocul de glezna,sau ,in noua limba romana,la abureli.
3)Presedintele Iohannis va avea prilejul sa actioneze,asa cum a promis:Jos mainile de pe DNA.
PS Comisia lui Ghita e mai t.embela decat gaselnita cu statul paralel.
PS Ca ti-e si jena sa mai scrii adverbul(de fapt semiadverbul)DECAT!
12.01.2018, 15:03 -crainou :Deci astia care o ataca pe Codruta
se bazeaza pe niste probe puse la dispozitie din strainatate de catre unul care fuge de lege. Rusinea la ei lipseste cu desavarsire. Mai trebuie sa vina Mazare, Tradiceanu si Draknea sa faca plangere impotriva Codrutei ca ii mana de la spate pe procurori sa se grabeasca sa ii bage pe ei la puscarie mai repede. Bravo Codruta. Nu te lasa! Astora le-ar place sa aiba la DNA o pisicuta care sa se impiedice in legi ca in ghemul pisicii. In schimb, din nefericire pentru ei, au dat de o tigroaica care le sfasaie hainele si carnea de pe ei.
12.01.2018, 16:29 -ares :excelentei sale, crainou
Inaltimea voastra, legile sunt facute pentru a fi respectate si aplicate de catre toti, in primul rand de catre procurori si judecatori. Adica procurorul nu se impiedica de legi, le repecta cu sfintenie si le aplica.In litera si spiritul lor. Si nu insulta alte institutii, precum Curtea constitutionala cand nu-i convin hotararile acesteia, nu umileste procurorii subordonati , etc.
Va recomand sa cititi comunicatul Inspectiei judiciare si veti constata ca abaterile de care este acuzata"tigroiaca" nu sunt aduse de fugarii penali, ci sunt opera personala a cercetatei disciplinar.Intelegeti domnia voastra, sau mai bine spus majestatea voastra, crai nou?
Un crai, vechi sau nou are o anume eleganta in exprimare, multa decenta si trebuie sa se bucure de respectul cuvenit, conform demnitatii sale de trimis al divinitatii pe pamant.
Trebuie sa-si indemne supusii la respectul fata de lege, incepand cu cea fundamentala. Rog sa nu ne dezamagiti.
12.01.2018, 15:58 -lia_stoenescu :Doamna Ina,
M-ati facut sa zambesc... :)

Drept pentru care va dau si eu o mana de ajutor, propunandu-i doamnei care este (deocamdata) decat ministru urmatorul test:

http://www.gandul.info/magazin/testul-zilei-cum-se-spune-corect-ti-am-spus-decat-atat-sau-ti-am-spus-doar-atat-si-de-ce-12007940
12.01.2018, 18:31 -Ina18 :Draga Lia
pai e incantator sa aduci pe buzele unui prieten un zambet.
Iti multumesc,Ina.
12.01.2018, 14:49 -crainou :Ce magarie si ce acuzatii de doi lei
si fara absolut nici un sens pentru a devia atentia de la hoti si delapidari. Toadere ia-ti labele de pe Codruta si de pe DNA. Ia zi ce ti-ai dori tu de la Codruta si de la procurori? Sa se poarte cu manusi fata de cei care duc tara de rapa? Nu-i asa ca ti-ar place sa avem procurori tantalai pe care sa ii suceasca avocatii hotilor cum vor ei? Tot timpul se vorbeste despre drepturile criminalilor, dar unde sunt drepturile victimelor? Unde sunt drepturile poporului roman la o viata decenta? Bravo Codruta! Nu ceda o clipa! Iar la o adica spurca-i pe toti procurorii care sunt prea slabi, incapabili sau care nu fac cinste procuraturii! Activitatea acestora trebuie sa se ridice cel putin la nivelul valoric al avocatilor care lucreaza pentru hoti, ca sa ii contracareze si sa nu le dea sansa sa castige. Trebuie o mana de fier acolo.
12.01.2018, 15:47 -scorpionul :crainou de moda veche din obsedantul deceniu
Comentariul tau lozincard arata ca ori nu intelegi nimic din ce inseamna justitia ori esti de o crasa rea credinta. ce treaba are inspectia judiciara, subordonata CSM-ului cu ministrul justitiei?
de ce sunt acuzatiile de 2 lei? Ele sunt foarte grave. Iar tu te-ai nascut prea tarziu. Mare succes ai fi avut in obsedantul deceniu. Stii care este?
12.01.2018, 14:04 -GabiR :cercetata disciplinar,
e mult prea putin ,in cazul ei se intrunesc elemente pentru mai multe dosare penale care trebuie trimise in instanta

p.s. - am incredere ca justitia se va infaptui si in Romania votul va fi din nou relevant
12.01.2018, 14:48 - :ai ba plischici
care ba ,care dosare?
ia baga tu , sa stim si noi ce a facut codruta .
cat despre vot ...cine dreaqu nu va lasa ba sa guvernati ,
dragnea poate ?
la voi guvernarea inseamna legi bune pentru hoti , liber la furat banul public , macar pana la 200 00 de euro. ,etc etc
Comentariu inadecvat
12.01.2018, 14:01 -Marconi :Dragnea si Tariceanu
au afectat grav imaginea Parlamentului si a Romaniei si nu-i cerceteaza nimeni disciplinar.Cat despre Codruta, despre ce crezi ca ar fi trebuit sa vorbesca cu procurorii din subordine? Despre politicieni, ca asta este treaba ei.
12.01.2018, 13:58 -JackMalletFlute :volatilitate, impredictibilitate, incertitudini, instabilitate
mediul de afaceri din Romania sta pe nisipuri miscatoare - nu se pot face planuri de afaceri serioase pe termen mediu si lung - cei care ofera locuri de munca si crestere economica sanatoasa stau cu bagajele facute pe jumatate - cresterea economica bazata pe consum pe datorie este marea minciuna a psd - intreaga aceasta "evolutie" nu poate duce decat la efecte negative pentru toti
12.01.2018, 13:30 -IL_VALACHO :Inspect judiciara,ingenuncheata politic,....
Impreuna cu ministrul justitiei si cu tudose,pot sa o pupe in c$u$r pe Dna Kovesi.Pot de asemenea sa-i suga pixul lui dragnea!Si cam atit,ca nu depinde nimic de ei.Faptul ca tot guvernul in frunte cu tudose il linge la ousoare pe dragnea,nu este considerata abatere?!Ce ar fi daca toata inspectia judiciara,impreuna cu guvernul si cu psd cu tot i-ar lua ra#ha$tul la *** Dnei Kovesi?Ar fi cea mai mare placere a lui tariceanu sa poata participa si el!Le-o dorim din tot sufletul de romani amariti,inselati,mintiti,furati!
12.01.2018, 13:28 -gigicu :mda...
si uite cum incepe inca o Revolutie...sper sa se abtina totusi PZD intr-al 12lea ceas dela provocari..
La cum arata situatia in RO acuma numai o scanteie mai lipseste.

Catre aisberg
Tot inainte!
12.01.2018, 13:17 -Mark2111 :Asaltul final?
Cele trei motive ale insp jud, sunt absolut puerile. Este un atac ordinar la adresa DNA. Varanul jubileaza, hotii isi dau mana iar "criminalii" sunt satisfacuti.
Romania, trezeste-te!
Comentariu inadecvat
12.01.2018, 18:13 -Stan :Cine o face ma "praf" pe Codruta?
Cumva comisia de penali alde-pesedeaua?!?
Pai aia trebuie sa fie ei mai intai condamnati, nu sa faca comisiile de maron dragnian!
12.01.2018, 15:02 -33154 :Ha,ha,ha!
Cunosti sau nu legislatia romana?Daca nu o cunosti taci!Un raport de analiza al anului trecut,corect sau nu ,impune absolut ..nimic.Daca si la anul o sa fie acelasi raport negativ ,eventual comisia de control are dreptul sa propuna ceva.Si daca o sa fie demisa si da statul in judecata ar putea cistiga si repusa in functie,dar nu-i cazul.
12.01.2018, 14:21 -decebal2706 :@euroAsiaticule, mai usor, mai usor....
Sa te citez ce iti produc neuronii rosii :"Un raport care nu o ridica in slavi, dar o face praf pe Luluta, e ordinar in mintea voastra. Cit cretinism!" Deci tu afirmi ca acestea sunt lucruri foarte grave "a adoptat o atitudine nedemna, folosind la adresa procurorilor cuvinte si expresii cu un continut vadit denigrator, insultator si amenintator, respectiv "lasi", "barfitori", "infractori". Daca analizam ce fac PSD-istii tai prin parlament pa-i aia de mult trebuiau, nu judecati disciplinar, ci mutati definitiv din parlament. Vad ca tu si trolii rosii raspundeti prezent la apelul stapanului si nu mai faceti pauza la postari. Ce gargara aveti si nu va mai opriti din incriminari absurde. Toti bengosii, cetatenii deghizati,...etc au inceput sa faca spuma la gura de parca au mancat Dero. Deci voi cereti perfectiune Codrutei iar borfasii tai trebuiesc tratati cu manusi! In acest moment in Romania, va trebuie no o Codruta ci un borfas ordinar ca voi, care sa va faca cu aceleasi metode pe care le practicati voi. Dute la dracu cu logica voastra infantila, nu sunteti decat niste anti-romani nemernici care vor sa suga si ei un oscior! Dar, stiti ca veti culege ceea ce semanati voi si ciuma rosie! ***! Sunteti mercenari Jegosi uniti in jurul unei cauze ordinare!
12.01.2018, 13:16 -alphpha :E aceeași
Inspecție Judiciară care se declara mai mult decat satisfăcută să fie preșul lui Tudorel-sluga model ? Este o altă "etapă" a lui Dragnea de a scăpa de sefa DNA. Prea e cusută cu ață albă și prea se potrivesc toate ca să nu se ridice semne de intrebare.
12.01.2018, 13:23 - :Ai luat-o razna, zau! Raportul IJ e foarte clar, nu i-a
...indicat nimeni ce sa scrie acolo. La dosar sint declaratiile Lulutei care afecteaza independenta justitiei. Ca nu vreti voi sa acceptati, nu-i problema noastra. Aveti de prestat mult si bine pe site-urile de propaganda, dar nu tinem la vrajeala voastra bolsevica.
13.01.2018, 10:06 -homer :.......................Asculta mai putregai euro'
...PrimDragnescu va trebui sa plece!Nu este da Calibrul unei Secretare de Scoala Primara!Secretara in va Da Afara pe Tudose!Este reverse engineering!Nu sefu'da afara!Subalternul,Da Afara Sefu'!In Romania de azi!...
...Cine face Aceeasi Greseala mereu,nu poate fi decit Fraier!Tara este Cea care de aproape 30 de ani nu incearca sa Taie Raul de la Radacina!PSD-ul Comunisto/Mafiot trebuie pus Inafara Legii!Pina cind Asta Nu se Face,Totul este Gargara!Vorbim de o Natiune specializata in Jumatati de Masura!Tara este aici FRAIERUL!Tarii ii place in Namolul Porcilor lui Dragnea sau al Oricarui alt Porkar din PSD! PSD-ului nu-i este frica de Tara! Trebuie Schimbata Constitutia Iorgovana prin Referendum si Proteste in Toata TARA!Dar stiu ca Daca Dragnea va Ceda romanilor 'praful de pe toba',romanii vor Sta Cuminti in Casa,asteptind ca 'ALTII' sa le dea mincare cu lingurita si sa le aduca la pat olita de noapte! Este ceva ce Multi romani care Tin cu Tara,nu o spun si tac din gura in mod criminal!Johannis Daca este Presedintele romanilor,ar trebui sa Initieze Referendumul,chiar daca si El si-ar Pierde functia!Ar fi un Sacrificiu pentru Tara!Nu o va face!Norocul PSD-ului, ghinionul romanilor!Romanii sint Casatoriti cu PSD-ul!...
viorel ratiu cincinnati oh usa
12.01.2018, 18:17 - :cetateanul ne european
Penibile cetatene,
Da cand IJ spunea ca tariceanu, draknea si multi alti mafioti au incalcat independenta justitiei, ziceai ca spun prostii.
Deci, cand nu-i convine la pesedea, IJ spune prostii, cand ii convine, are dreptate.
Cat cretinism la tine bre!!!