Ziare.com
Actual Politic Business Sport Life 
A   A   A
Rezistenta lui Iohannis in fata CCR prinde PSD pe picior gresit. Suspendarea avantajeaza presedintele
Joi, 14 Iunie 2018, ora 07:17
Dupa intalnirea cu reprezentantii Comisiei de la Venetia,
14.06.2018, 16:34 -crainou :Mai, dar astia chiar nu sunt normali la cap?
Cum a putut crede cineva ca presedintele o sa se plieze la prostia ca ministu ar putea sa ii spuna lui ce anume sa faca? Ei care iau din constitutie doar ce le place lor si rastalmacesc totul in asa fel in cat sa le iasa lor pasenta, nu s-au asteptat ca aceeasi metoda o poate aplica si altcineva, sau ca cineva va spune intr-o zi ca anumite puncte din constitutie le ofera portite de iesire infractorilor si deci trebuie schimbate, fiindca nu sunt corecte? Ei au crezut ca, gata, il da la o parte pe presedinte, pe urma pe sefa DNA, isi pun ei omul lor in loc, decis bineinteles de catre tudorica si pe urma, hai, liber la furat ca pe vremuri. Nu? Ei bine, nu se poate. Presedintele a spus clar: guvernati cum vreti, faceti ce vreti, insa de justitie nu va atingeti. A spus clar ca lupta anticoruptie trebuie sa continuie. Si stim cu totii ca, Laura Codruta Kovesi este garantul acestei continuitati.
14.06.2018, 14:17 -doru0506 :cea ce nu intelege sau se face ca nu intelege Johanis si ....
...mai ales cei care il preseaza sa NU o revoce pe Kovesi este faptul ca in campania alegerilor parlamentare din 2016 cind acestea au facut campanie aprope nunai cu asa zisa 'lupta anticoruptie'...Kovesi-Dna a facut in acea perioada o sumedenie de dosare si arestari,s-au dat condamnari sub presiunea Dna-Sri....populatia a votat impotriva acestui FEL de 'lupta anticoruptie',a votat impotriva Kovesi -Dna,a votat impotriva protocoalelor Dna-Sri....deci sintem in democratie,nu?!!!...pentru asta s-a votat atunci,adica inclusiv pentru schimbarea lui Kovesi,a legilor justitiei facute de Macovei etc...
14.06.2018, 17:09 -crainou :Doru 0506,
sa zicem ca tu esti un primar sau un functionar public de oricare gen. DNA-ul primeste un denunt si se apuca sa iti deschida tie un dosar pentru mita, fals in acte sau delapidare de fonduri din fondurile publice. Daca tu te sti curat, ti se falfaie ce tot cauta DNA-ul, pentru ca tu nu ai facut nimic rau. Ii lasi in pace sa-si faca treaba pentru ca nu ai de ce sa te temi. In schimb daca ai bube in cap, daca te simti cu musca pe caciula, tot ceea ce iti ramane sa faci este ori sa recunosti si te aranjezi cu procurorii pentru o pedeapsa mai mica, deoarece le dai lor mai putin de furca in investigatie si in plus ii tormi si pe altii care sti ca sunt implicati si ar putea in final scapa fara depozitia ta, iar in capul tau se sparg toate oalele. Cealalta varianta este aceea de a te unii cu ceilalti infractori fie ca sunt implicati in acelasi dosar sau nu si incepeti o campanie de denegrare a aparatului de justitie, vorbiti despre abuzuri, sabotati munca procuraturii, etc. Ei bine, asta fac acum cei care se afla la conducerea tarii inclusiv seful psd. Alaturi de ei se mai afla si altii care au rude la puscarie si ii vor scapati sau care ar urma sa intre la puscarie in curand, odata cu incheierea anchetei si a deciziei judecatoresti. Deci asta este diferenta dintre cei curati si cei implicati in acte infractionale. Intrebarea este acum, tu cu care din cele doua grupe faci parte? Deci daca urmeaza ca sa inti la puscarie, sau este pe drum una din rudele tale, atunci iti inteleg ingrijorarea. In schimb, daca tu te sti curat, nu ai nimic de ascuns si daca iti este sila de cei care ne tin in saracie de atata amar de vreme in timp ce ei o duc foarte bine, luand de la noi, atunci ai interesul sa susti DNA-ul si procuratura pentru a curata conducerea tarii de buruienile astea care sug toata seva poporului si din cauza carora o gramada de romani sunt pe afara in loc sa stea acasa si sa reconstruiasca Romania.
15.06.2018, 10:08 -DinCandInCand :Crainoiu
Esti varza in materie de acte de urmarire penala.
Spui ca daca esti functionar public si-ti face DNAul un dosar abuziv, pe tine te doare la basca, ii lasi sa-ti cerceteze dosarul 2-3 ani dupa care se adevereste ca esti nevinovat.
Esti un propagandist fara minte!
Ai citit vreodata statutul functionarului public? Stii ce se intampla daca ti se incepe urmarirea penala ca functionar public? Esti pus la dispozitie ... sa dea Dzeu sa treci prin asa ceva...sa stii ca esti nevinovat, dar sa nu iei salariu timp de 2-3 ani, si sa-ti hranesti familia cu scoarta de copac!
Asta le trebuie propagandistilor ca tine! Sa te vad eu pe tine cum ti se falfaie timp de 3 ani (in care procurorii DNA iti uita dosarul prin fisete si nu fac nimic in el) cand copii acasa iti spun ca le e foame, ca au nevoie de rechizite, de pantofi ....
Habarnasti cu gura mare si creier mic!
Hai pa!
14.06.2018, 11:15 -alfabeta :Suspendarea nu e nici un risc pentru PSD...
Votantii PSD raman cu partidul, orice rezultat apare de la referendum.
Cei care nu sunt cu PSD-ul nu vor vota cu ei, chiar daca nu il suspenda pe presedinte si chiar daca ii da premiul de frumusete.
Cel mai mare risc este pentru Romania, dar nimanui (nici presedintelui - care se joaca cu Constitutia - asa cum se intampla cand un presedinte slab este manipulat de consilieri, nici parlamentului - care se va juca cu suspendarea) nu pare sa-i pese de asta.
14.06.2018, 12:30 -Gile :Interesant
La ultima suspendare facuta de mafia PSD (cea din 2012) leul a luat-o razna, produsele si serviciile s-au scumpit instantaneu, iar poPulimea a avut cel mai mult de suferit. Si in 2012 Romania nu avea inflatia de acum, ROBOR-ul de acum, s.a.m.d.
Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea ca dupa aceea sa urli de foame !
14.06.2018, 14:44 -DinCandInCand :Gile
Te-ai caracterizat perfect!
Este adevarat ce-ti spun psihiatrii, nimeni nu te cunoaste mai bine decat te cunosti tu!
Mi-a placut cum te-ai descris, fapt pentru care te-am votat cu 5. Chiar daca tu m-ai votat constant cu 1 cu cele 5 conturi ale tale. Sau erau 6? hahaha Amuzantule! :))

"Dacă vrei să fii destept
Si s-o iei pe drumul drept,
Primul pas făcut cu rost,
E... să vezi cat esti de prost!

Este obositor să ai permanent grijă să pari mai inteligent si mai cult decat esti in realitate, desi tot este bine că-ti dai seama de insuficienta inteligentei si culturii tale. Este obositor, de asemenea să pari prost, nefiind astfel, dar in acest caz nu simti oboseala. In plus, cand vrei să pari prost, contează si scopul pentru care o faci."

Hai pa-pa pentru azi!

PS: data viitoare cand il citezi pe Marian Patrascu ... fa-o in dreptul tau ;) Daca doar iei disparat fraze din tot ce a scris ... demonstrezi ce ai demonstrat si pana acum. Ca esti penibil si cum zice citatul :"cand vrei să pari prost, contează si scopul pentru care o faci!" Tu o faci doar pentru ca asa esti, deci e natural pentru tine hahaha Amuzantule! :))

Ca sa pari doct citatele se dau din memorie ... nu de pe citatepedia hahaha Amuzantule! :))
14.06.2018, 12:39 -alfabeta :alternativa la PSD nu convinge
Si dupa scumpiri oameni au votat tot cu PSD-ul.
Nu inteleg argumentele pentru care PSD-ului ar trebui sa-i fie frica.
14.06.2018, 10:53 -IL_VALACHO :Dupa cum puteti constata....
Psd,dragnea in primul rand,a pus numai incompetenti si incapabili peste tot.Badalau,ciordache,viorica,olguta,firea,nicolicea,dorneanu,plumb,ala de la finante,parca teodorovici,etc,etc,etc,etc.Sa nu crediti gresit,ca eu spun ca psd ar avea in componenta lui numai incapabili si incompetenti.Sunt ferm convins ca in psd exista persoane forte capabile,profesionisti adevarati.Acestia,in primul rind nu sunt lasati sa se manifeste ca sa nu ii inlature pe cei care conduc acum psd(tocmai incompetentii,ticalosii,incapabilii care conduc acum psd).Cei buni din psd nu sunt lasati in fata in mod intentionat.Niste nulitati ca cei pe care i-am mentionat,nu vor ca oamneii capabili ai psd sa conduca,deoarece acestia vad altfel modul de a face politica(exepmlu este eprimarul din Iasi,si primarul acela din Maramures),o politica fara corupti,o politica lipsita de clanuri mafiote,fara hoti si ticalosi.Dar psd nu se poate reforma cu adevarat decit din interior.Si,sa fiu sincer,nu vad de ce le este frica celor din psd de unul ca dragnea.Psd ca partid este mult mai important ca dragnea(condamnat,mincinos,anchetat in mai multe dosare) si poate sa ramina partid si fara dragnea si acolitii lui.
14.06.2018, 10:16 -LIBERALUL :@Bill Gates,adică
Trolul de serviciu anunțat de Harabagiu,lăsa TAB-ul suspendat pană apare "copilul" lui sulampahar,borgia, pensula,apoi rezervare albă ca zăpada pană la LEHAMITE
și,pe final va urma scadența?Teribilă organizare,de parcă tehnologia e in slujba PSD -și a mai folosită și alții-,ceva mai convingător decat microfonul Gral-ei de la interne.Trăiască tehnologia,dacă le grăbește
pană ii prinde urgia!
14.06.2018, 10:16 -Gile :O solutie extrema
Președintele Iohannis mai are și varianta propriei demisii.
Caz in care mafia PSD+alde+udmr ramane urat de tot in offside.
Presedintele interimar nu va avea dreptul sa promulge legi si nici sa emita decrete pana la alegerile prezidentiale anticipate.
14.06.2018, 13:49 -DinCandInCand :My friend!
pe bune acum, te-ai lovit la ceas? :)) hahahaha

Nimeni nu poate fi obligat de o decizie a justitie sa semneze. O decizie a justitie il poate demite, il poate baga la puscarie, il poate amenda, etc. dar nu-l poate obliga sa semneze.

"Presedintele poate afirma ca decizia CCR ii incalca un drept funadmental (acela la opinie) si poate ataca decizia la CEDO. Asta va dura ceva timp in care mandatul dnei Kovesi expira oricum in primavara 2019."

E adanc tare putul gandirii tale! Si the night of terrors is coming in mintea ta! :))) hahahaha
Deci concluziile pe care le tragi (pe nas cred) ma fac sa fiu un fan fidel al forumului ziare.com
Nici un artist de stand up comedy nu e mai tare ca tine!

Si ca sa te linistesti boss, sa nu-ti apara riduri, afla ca am votat de fiecare data! si am votat in cunostinta de cauza, in adevaratul sens democratic. Nu ma astept sa intelegi ce am zis acum, dar linisteste-te. Am votat dualitatea adica ce am votat intro votare, am contrabalansat in cealalta votare.
Pentru ca tu nu stii, observ din cat de mult te ajuta puterea de deductie, dar puterea corupe. Si daca in ambele locuri ai aceeasi oameni ... nu e bine. Deci eu mereu o sa votez un presedinte si un parlament in opozitie. Indiferent ca in constiinta mea eu sunt de dreapta sau sunt de stanga.
Dar am 20 de ani de management in spate si stiu ce inseamna sa ai ceva putere .... mereu vrei mai mult. Indiferent ca te cheama basescu, dragnea, iohanis, kovesi sau georgian pop(pe asta l-am bagat la misto - ca oricum e vai steaua lui hahahaha)
Si fiindca i-ai jignit pe aia care s-au dus samabata la demonstratie si i-ai facut inconstienti si animale...eu sincer cred ca tu esti mult mai fraier decat ei.
Si tu ... si ei, sunteti posesorii unui singur vot.
Ei au mers sambata in piata victorie, dupa care s-au dus acasa. Tu postezi zi de zi aici, si postezi cu ABNEGATIE ca un nebun, niste lucruri pe care tu doar "le intuiesti".
N-ai nici o certitudine, n-ai telefon direct cu iohanis, cu keovesi. Sustii lucruri in care se pronunta doctori in drept si emiti pareri ca aia habar n-au ce decizii pronunta! Cat de papagal poti sa fii sa faci asta?!?!
plus ca o faci degeaba ca fraierul. aia sambata macar s-au dus pe 1 litru de ulei si o punga de orez ... dar tu??? Deci, eu in locul tau m-as abtine cand tre sa spui care e bufonul
hahaha Amuzantule! :))
14.06.2018, 13:58 -Gile :Interesant
Dacă vrei să fii destept
Si s-o iei pe drumul drept,
Primul pas făcut cu rost,
E... să vezi cat esti de prost!

Este obositor să ai permanent grijă să pari mai inteligent si mai cult decat esti in realitate, desi tot este bine că-ti dai seama de insuficienta inteligentei si culturii tale. Este obositor, de asemenea să pari prost, nefiind astfel, dar in acest caz nu simti oboseala. In plus, cand vrei să pari prost, contează si scopul pentru care o faci.
14.06.2018, 10:12 -Gile :O solutie
Presedintele poate sa o revoce pe Kovesi, dar, pentru a respecta cu strictete legea, presedintele este obligat sa initieze la pachet cu demiterea lui Kovesi si desfiintarea Parlamentului si alegeri anticipate pentru un Parlament Unicameral cu 300 de locuri, asa cums-a stabilit prin referendum si asa cum a decis si CCR.
Altfel, cetatenii vor intelege ca unele legi se respecta si altele nu, si ca urmare nu exista domnia legii in Romania.
14.06.2018, 15:02 -Chaosty :Pai si cu nenorocita de constitutie cum facem?
Ce vise frumoase! Pai nu trebuie schimbata intai Constitutia? Si un referendum consultativ, chiar confirmat de ccr, nu poate fi obligatoriu. De ce nu a facut asta smenarul de basescu din 2009 pana in 2018 cand a avut majoritate?
14.06.2018, 11:19 -DinCandInCand :DA!
Prima data in viata mea sunt total de acord cu tine!
Jur .. pe cuvantul meu! ... Si sper din tot sufletul sa vedem nume noi in parlament, curate si arondate politic nicaieri! nici psd, pnl, pdl, alde, udmr ... sau alte prostii!

PS: Gile, vezi ca l-am sunat pe presedinte si mi-a zis:
"Dumnezeule, daca nu-l citeam azi pe ziare.com pe Gile, chiar nu aveam nicio idee ce sa fac cu decizia CCR! Slava Domnului ca m-a luminat Gile Sadoveanu! A zis ca doamna profesor universitar doctor Elena Simina Tanasescu te-a cerut in mod express ca indrumator, ca cica esti revolutionar in interpretarile tale constitutionale!!!
Felicitari! hahaha Amuzantule! :))
14.06.2018, 14:33 -Gicapescaru :este pentru a treia oara
de cand scriu același lucru Lazar(ceausescu) depaseste cei 9 ani de cand sta in ccr demiterea lui si nominalizarea lui Koveși sau a altcuiva cred ca ar rezolva problema!
14.06.2018, 12:42 -Gile :Interesant
Nimeni nu poate fi obligat de o decizie a justitie sa semneze. O decizie a justitie il poate demite, il poate baga la puscarie, il poate amenda, etc. dar nu-l poate obliga sa semneze.

Presedintele poate afirma ca decizia CCR ii incalca un drept funadmental (acela la opinie) si poate ataca decizia la CEDO. Asta va dura ceva timp in care mandatul dnei Kovesi expira oricum in primavara 2019.
14.06.2018, 10:09 -Gile :Interesant
Discutia este nu doar juridica, ci si politica, deoarece presedintele nu este, intr-adevar, un functionar oarecare, un "notar public".
Nici statul de drept nu este o notiune juridica abstracta, ci este subsumat interesului general al apararii drepturilor cetatenilor. Faptul ca o decizie trebuie executata, indiferent de continutul sau, tine mai degraba de statul de drepti. Daca CCR emite o decizie in care spune ca dreptul la libera exprimare se exercita doar cu aprobare prealabila, ar fi o astfel de decizie conforma interesului general? Nu.
Afectarea independentei procurorilor, care sunt abilitati sa instrumenteze infractiunile carora le sunt victima cetatenii, este un obiectiv de interes general.
Si sa nu uitam ca decizia a fost luată de doar 4 judecători. Doi au avut o opinie concurentă, care nu conținea exact acea obligație de a semna revocarea. Chiar dacă două opinii sunt concurente, ele tot diferite sunt.
14.06.2018, 11:12 -DinCandInCand :Gile
Cand am zis ca esti Sadoveanu al dreptului ... am gresit!
Esti mult mai mirobolant! hahaha Amuzantule! :))

"Daca CCR emite o decizie in care spune ca dreptul la libera exprimare se exercita doar cu aprobare prealabila, ar fi o astfel de decizie conforma interesului general? Nu."
Cum ai ajuns tu la o astfel de premisa? :)) Amuzantule!
Crezi ca onorata instanta constitutionala poate sa emita o decizie ilegala sa te forteze sa-mi maturi sufrageria? Nu. corect, ar fi neconforma cu interesul general! hahaha Amuzantule! :))

"Afectarea independentei procurorilor, care sunt abilitati sa instrumenteze infractiunile carora le sunt victima cetatenii, este un obiectiv de interes general."
Iti spun un secret ... shhhttt ... Chiar acum, azi, in acest moment, nimeni nu poate interefera cu actele de urmarire penala efectuate de un procuror! Nici chiar seful lui direct, nici seful sefului lui, nici procurorul general, nici ministrul de justitie, nici presedintele ... doar SRI-ul poate - prin manevre ;) ... prietenii stiu dece!
Asa ca, mai la perete cu lozinca asta, ti-am mai zis! hahaha Amuzantule! :))

"Si sa nu uitam ca decizia a fost luată de doar 4 judecători. Doi au avut o opinie concurentă, care nu conținea exact acea obligație de a semna revocarea. Chiar dacă două opinii sunt concurente, ele tot diferite sunt."
Matematica clasa 2-a ... stiu ca mi-a explicat fii-miu, ca eu sunt jurist, exact ca si tine! :)) - nu le am cu matematica ... 4>3>2 ... nu stiu cum se citesc semnele alea, dar cica e corect!
14.06.2018, 12:27 -Gile :Interesant
In primul rand trebuie sa subliniez ca mafia PSD+alde sunt la putere datorita indivizilor inconstienti ca tine, fara coloratura politica (mai corect zis : cu lene in instalatie pentru a merge la vot). Daca pe cei carati ca animalele de mafia PSD la vot nu poti sa-i acuzi de ceva, pe cei ca tine poti sa-i acuzi de ticalosie.
In al doilea rand, decizia CCR trebuie luata pe baza votului majoritar (minimum 5 judecatori), ori in acest caz decizia a fost luata numai de 4 judecatori (dintre care unul are mandatul depasit de multisor).
In al treilea rand, poti sa te amuzi cat vrei ca pe mine ma doare in varful Dragnea de ceea ce scrii tu la misto, ca sa te distrezi!
Sper ca acum intelegi si tu ceva din ceea ce am scris, deoarece observe ca problemele mai complexe te cam depasesc din lipsa de creier.
14.06.2018, 09:23 -alfabeta :ignorarea Constitutiei
E atat de simplu cand se ignora deciziile CCR:
- Presedintele este suspendat;
- nu se organizeaza referendum si Presedintele ramane suspendat.
Orice decizie ulterioara a CCR-ul este citita pana e inteleasa si abia pe urma este publicata in Monitorul Oficial. Adica niciodata.
Neexistand un act oficial care sa anuleze suspendarea, Presedintele rame suspendat pana la alegeri.
14.06.2018, 09:55 -Gile :Interesant
Pentru a fi suspendat, Iohannis trebuie sa emita un act oficial din care sa rezulte ca nu respecta decizia CCR.
Iohannis a spus ca inca analizeaza, un raspuns va fi dat in termen rezonabil (probabil in toamna), iar dezbaterile vor fi lansate nu neaparat pe decizia CCR, ci mai ales pe modificarile aduse de mafia PSD+alde+udmr pe legile justitiei !
In acest moment nu exista absolut nici un motiv pentru care Iohannis ar putea fi suspendat, chiar daca mafiotii urla ca animalele in calduri la luna in fiecare zi !
14.06.2018, 10:41 -alfabeta :perfect constitutional
Constitutia permite suspendarea prin votul Parlamentului, orice ar face Presedintele.
Parlamentul nu poate fi oprit sa suspende un Presedinte, mai ales cand acesta pare ca are probleme in a "intelege" decizia CCR de 130 de pagini.
14.06.2018, 10:40 -DinCandInCand :Gile
Vezi ca la noi, in jurisprudenta din Romania este prevazuta/sanctionata orice actiune sau inactiune.

"Pentru a fi suspendat, Iohannis trebuie sa emita un act oficial din care sa rezulte ca nu respecta decizia CCR."

Iar te-ai murdarit de cunostinte juridice la gura! Amuzantule :) Hahahahaha

Avand in vedere caracterul general obligatoriu al deciziilor CCR, si daca nu emite un act de punere in aplicare a unei decizii, se cheama ca nu respecta constitutia. Deci exista premisele pentru a fi suspendat.
Da tu trambiteaza in continuare noi interpretari juridice/constitutionale. Vezi ca incepe si campionatul mondial de fotbal. Sigur te pricepi si la fotbal :)))

"iar dezbaterile vor fi lansate nu neaparat pe decizia CCR, ci mai ales pe modificarile aduse de mafia PSD+alde+udmr pe legile justitiei"
Aici cred ca erai in transa, deci in toamna vor fi dezbateri dar nu pe decizia CCR. Ahaaaaa, inteleg! Si marmota?? Aaaa, era la primarie! Da ce treaba are Prefectura cu suspendarea sau demiterea LCK? hahahaha Amuzantule! :))

"In acest moment nu exista absolut nici un motiv pentru care Iohannis ar putea fi suspendat"
Multumesc lui Dumnezeu ca am apucat sa citesc asta! chiar ma ingrijoram...nu stiam sigur daca sunt sau nu motive! Da e clar acum, daca a zis Gile ca in acest moment nu exista "absolut" nici un motiv, e CLAR! Sadoveanule al dreptului constitutional hahahaha Amuzantule! :))
14.06.2018, 07:21 -copilul :@liviu_69 ! legea exista,dar la noi,nu se aplica ! "Control psiho" !
....pai,e posibil,ca la obtinerea permisului,ca sa conduci,o carutza,sa te examineze psihologic si o tara o poate conduce orice *** mintal...???
14.06.2018, 06:23 -liviu_69 :Există RISCUL ca
PSD să dea o lege prin care Johanis să nu mai aibă voie să candideze. CCR poate gasi repede o motivație demnă de Stalin, Dej sau A.Pauker.
Opozitia este faramitata gratie tradarii liberale si a lui T.Basescu. Daca castiga PSD prezidentialele CCR va reveni si va da puteri absolute predintelui. Cred că ar fi primul caz din istorie cand o dictatură a unui grup mafiot este impusa de CCR !
In plus sa nu uitam ca voturile vor fi numarate de Dragnea ! PSD este IMUN la vocea strazii. Nu cred ca intereseaza pe cineva din afara soarta Romaniei atata timp cat exista piata de desfacere.
Solutia problemei poate veni din alta parte iar PSD-ul simte inconstient acest lucru.
14.06.2018, 03:48 -JackMalletFlute :deciziile ccr adoptate in WC-ul institutiei sunt valabile numai
pentru narozi - ceilalti pot sa traga apa dupa aceste decizii si autorii lor
1 / 2 Inainte>> 
Versiuni: mobil / Web
Contact  |  Ajutor