Irina Begu, victorie la Roland Garros dupa un meci de poveste

Miercuri, 25 Mai 2016, ora 21:48
97071 citiri

Irina Begu s-a calificat in turul al treilea de la Roland Garros dupa o victorie de poveste obtinuta in fata americancei Coco Vandeweghe.

Sportiva noastra s-a impus in trei seturi, scor 6-7, 7-6, 10-8, dupa mai mult de trei ore si jumatate de joc.

Romanca a inceput cum nu se putea mai bine partida de pe terenul numarul doi al complexului parizian, reusind un break rapid si distantandu-se pe tabela in primul set.

Vandeweghe a avut insa o revenire exceptionala, intorcand soarta setului de la scorul de 2-5 si 0-30, impunandu-se in cele din urma in tie-break.

Actul secund a fost mai echilibrat, cele doua sportive reusind break dupa break in prima parte, pentru ca apoi sa reuseasca sa isi tina serviciul. Setul s-a decis, de asemenea, la tie-berak, dar de aceasta data Irina a fost mai buna.

S-a intrat asadar in decisiv, acolo unde echilibrul s-a mentinut, desi sportiva americana parea ca are destul de multe probleme de ordin fizic.

Cum regulile de la openul Frantei spun ca in setul decisiv nu se joaca tie-break, a inceput o lupta epuizanta pentru victorie si calificare.

Irina a fost mai proaspata si mai puternica, castigand pana la urma cu scorul de 10-8.

In turul al treilea, vineri, Begu o va intalni pe nemtoaica Annika Beck, aceasta avand si ea nevoie de trei seturi pentru a o invinge pe Kateryna Bondarenko.

Irina Begu - Coco Vandeweghe 6-7 (4) / 7-6 (4) / 10-8

21:48 - Break, set si meci Irina Begu!

21:41 - Continua cele doua jucatoare sa isi faca serviciul, iar setul decisiv se prelungeste.

21:34 - Vandeweghe anuleaza o minge de meci a Irinei si isi face serviciul.

21:26 - Vandeweghe isi face serviciul dupa un game interminabil. In acest set decisiv nu avem tie-break.

21:14 - Irina isi face serviciul si are nevoie de break pentru o calificare de poveste in turul al treilea!

21:11 - Rebreak Begu! Ce meci avem! Irina trimite "decisivul" in prelungiri dupa o revenire superba.

21:04 - Break Vandeweghe, care va servi acum pentru castigarea meciului!

20:51 - Irina isi face serviciul dupa ce salveaza doua mingi de break.

20:46 - Avem un debut de set echilibrat, in care fiecare jucatoare isi face serviciul.

20:34 - Begu isi face serviciul in primul game din "decisiv".

20:29 - Ambele jucatoare au luat pauza de vestiar inaintea "decis5vului". Daca Irina a revenit pe teren dupa cateva minute, Coco intarzie inca la cabine.

20:19 - SET BEGU! Irina castiga tie-break-ul si trimite jocul in "decisiv"!

20:11 - Irina nu isi face serviciul si vom avea si in acest set tie-break.

20:06 - BREAK BEGU! Irina va servi pentru castigarea setului!

20:03 - Begu egaleaza la 5 cu ceva emotii si trimite setul in "prelungiri".

19:56 - Situatie delicata pentru Irina, care va servi pentru a ramane in acest meci.

19:50 - Americanca isi face din nou serviciul si provoaca o reactie nervoasa a Irinei.

19:39 - Vandeweghe este prima care isi face serviciul in acest set.

19:35 - Vine si al patrulea break consecutiv din acest set, avem din nou egalitate.

19:30 - Begu reusese al doilea break si revine la conducere.

19:21 - Rebreak Vandeweghe, scorul este din nou egal.

19:16 - Begu incepe foarte bine setul al doilea, cu un break.

19:10 - Vandeweghe castiga primul set.

19:00 - Primul set va fi decis la tie-break.

18:49 - Din pacate, Irina nu poate inchide setul si adversara ei reuseste breakul.

18:39 - Begu salveaza o minge de berak, isi face serviciul si conduce cu 5-2.

18:31 - Irina serveste bine in continuare si isi mentine avantajul din acest set.

18:17 - BREAK Irina! Begu incepe excelent aceasta partida!

18:10 - Incepe partida! Irina este prima la serviciu.

18:05 - Sunt pe teren cele doua jucatoare, doar cateva minute ne mai despart pana la start.

17:55 - Se incheie meciul de dublu al surorilor Williams si terenul numarul doi este eliberat pentru Irina.

INFO: Partida incepe dupa ora 17:30

INFO: Irina si Vandeweghe nu s-au intalnit niciodata in circuitul feminin, acesta urmand a fi primul duel direct dintre cele doua.

INFO: Daca Begu ocupa locul 28 in clasamentul WTA, adversara sa se afla pe pozitia a 43-a.

INFO: In turul al treilea, invingatoarea acestui meci va da peste jucatoarea care se va impune in duelul dintre Kateryna Bondarenko si Annika Beck.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...