Nationala de handbal feminin a Romaniei, zdrobita de Franta

Vineri, 22 Martie 2019, ora 09:11
8717 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa clar de echipa Frantei, joi seara, la Clermont-Ferrand, in prima zi a puternicului turneu Golden League.

Campioana europeana si mondiala s-a impus fara probleme in acest meci, cu scorul de 28-18 (15-8), in fata unei echipe experimentale aliniate de selectionerul Romaniei, antrenorul Ambros Martin.

Tricolorele, care au ratat nu mai putin de patru aruncari de la 7 metri in prima repriza, au facut fata rareori vicecampioanei olimpice.

Inceputul de meci a fost mai bun pentru Romania, care a condus cu 1-0 si 3-2, dar apoi a incasat cinci goluri la rand, nereusind sa marcheze timp de zece minute, 7-3 (15) . Franta a condus la pauza cu 15-8, iar in min. 42 diferenta de pe tabela a ajuns la noua goluri, 21-12. Romania s-a apropiat de doua ori la sase goluri, 21-15 si 22-16, dar Franta si-a marit din nou ecartul pe final, castigand cu 28-18.

Pentru gazde au marcat Manon Houette 9 goluri, Alexandra Lacrabere 3, Meline Nocandy 3, Allison Pineau 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Estelle Nze Minko 2, Blandine Dancette 2, Laura Flippes 2, Beatrice Edwige 1, Pauline Coatanea 1, Astride Ngouan 1.

Golurile echipei Romaniei au fost inscrise de Crina Pintea 4, Cristina Laslo 3, Andreea Popa 3, Madalina Zamfirescu 2, Nicoleta Dinca 1, Gabriela Perianu 1, Cristina Boian 1, Claudia Constantinescu 1, Daria Bucur 1, Yulyia Dumanska (portar) 1.

In celalalt meci al competitiei, Norvegia a dispus cu scorul de 31-20 de Danemarca.

Urmatoarele meciuri vor avea loc pe 23 martie, la Boulazac, Romania - Norvegia (18:00) si Franta - Danemarca (20:30) .

Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
#Romania invinsa Franta handbal, #Romania Franta handbal feminin, #Romania Franta Golden League , #nationala handbal