Chile a realizat cea mai mare surpriza de la Campionatul Mondial de handbal masculin

Duminica, 13 Ianuarie 2019, ora 08:25
6941 citiri

Nationala de handbal masculin a statului Chile a produs fara indoiala una dintre cele mai mari surprize ale Campionatului Mondial care are loc in aceasta perioada in Germania si Danemarca.

Sud-americanii au inceput catastrofal acest Campionat, pierzand in prima partida in dauna Danemarcei, scor 16-39, dupa o prima repriza in care au marcat doar 4 goluri, primele 30 de minute fiind terminate cu un scor halucinant, 4-22!

In a doua partida insa, Chile a socat pe toata lumea, castigand in fata unei nationale cu nume in Europa, Austria, scor 32-24, in grupa C de la Campionatele Mondiale. O surpriza mai mare asadar in comparatie cu egalul dintre Argentina si Ungaria, 25-25, dar si peste esecul celor din Qatar, fosta vicecampioana mondiala in 2015, in dauna Angolei, scor 23-24.

Chile este o formatie cu handbalisti amatori in cea mai mare parte a sa, fiind antrenata de fostul manager de la Stiinta Bacau, fostul campion mondial Matteo Garalda.

Austria a condus la pauza cu 15-14, dar a fost clar depasit in partea secunda de mai modestii jucatori din America de Sud.

Cei mai cunoscuti jucatori chilieni sunt fratii Erwin si Emil Feuchtmann, care evolueaza in liga secunda franceza pentru Istres, respectiv Nancy. Austria are jucatori profesionisti, multi dintre ei fiind titulari la echipe de prima mana din Germania, in Bundesliga.

Este a cincea editie consecutiva de Mondiale la care Chile participa, dar si prima victorie in fata unei echipe din Europa. Cel mai bun loc ocupat de acestia a fost pozitia 21 din 24 de echipe, la CM 2017. In 2011 au mai facut un rezultat surpriza, un egal in fata Slovaciei, 29-29.

Alaturi de Chile, in grupa C mai sunt Danemarca si Norvegia, ambele cu 4 puncte, Chile si Austria au cate 2, iar Tunisia si Arabia Saudita nu au obtinut pana acum niciun punct.

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#Chile surpriza uriasa Campionate Mondiale handbal, #Chile invinge Austria la CM de, #Austria se face de ras Chile , #stiri handbal