Vissel Kobe, echipa lui Andres Iniesta din Japonia, a castigat Supercupa dupa o desfasurare uluitoare a "loteriei" penaltiurilor (Video)

Duminica, 09 Februarie 2020, ora 11:18
3059 citiri

Gruparea unde evolueaza Andres Iniesta, fostul star al lui FC Barcelona, a cucerit Supercupa Japoniei, dupa o desfasurare uluitoare a executarii loviturilor de departajare.

Vissel Kobe a disputat aceasta finala cu trofeul pe masa in fata celor de la Yokohama Marinos, ultimii fiind campionii Japoniei en-titre.

A fost o partida plina de spectaculozitate, terminata cu scorul de 3-3 la finele celor 90 de minute. Kobe a condus la pauza cu 2-1, dupa reusitele semnate de Douglas si Furuhashi, in timp ce brazilianul Junior marca pentru Marinos.

Yokohama a egalat in minutul 54 prin Ogihara, dar la putin timp dupa, Yamaguchi a marcat pentru Vissel, care conducea din nou pe tabela. S-a terminat egal, caci Erik a punctat in minutul 73, pentru a stabili scorul final al Supercupei.

S-a trecut direct la executarea loviturilor de la 11 metri, acolo unde Iniesta a deschis balul pentru Vissel, cu o executie precisa. Dupa ce el a marcat, au mai urmat trei goluri consecutive, dar dupa acestea a urmat o serie cu adevarat neverosimila de ratari, 9 mai exact!

Dupa aceste 9 ratari la rand, acelasi Yamaguchi a venit la punctul cu var si a fost singurul care si-a tinut firea, incheind aceasta finala cu scorul de 3-2, in nebunia publicului japonez aflat la meci. Partida a avut loc la Saitama, in fata a peste 51.000 de fani.

Pe lista celor care au ratat s-a aflat si fundasul beglian Thomas Vermaelen, fostul fundas de la Arsenal si Barcelona, care a trimis balonul cu mult peste poarta.

Vissel Kobe a castigat Supercupa asadar dupa 14 lovituri executate, acesta fiind al doilea trofeu din acest sezon, dupa Cupa Japoniei, castigata chiar in dimineata zilei de 1 ianuarie.

Antrenor la gruparea japoneza Vissel Kobe este fostul fundas german al lui Bayern, Thorsten Fink.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Vissel Kobe echipa Iniesta castiga Supercupa, #Vissel Kobe triumfa dupa desfasurare uluitoare , #stiri fotbal