Scandal monstru in Bulgaria dupa incidentele de la meciul cu Anglia: Premierul Boiko Borisov cere masuri radicale

Marti, 15 Octombrie 2019, ora 13:00
6652 citiri

Prim-ministrul bulgar Boiko Borisov a cerut, marti, demisia presedintelui Federatiei Bulgare de Fotbal (BFU), Boris Mihailov, dupa manifestarile rasiste ale suporterilor echipei nationale la meciul cu Anglia, de luni seara, de la Sofia, din preliminariile EURO 2020, transmit agentiile internationale de presa.

"Premierul m-a sunat in urma cu putin timp. Se stie ca guvernul a facut mult pentru dezvoltarea fotbalului bulgar in ultimii patru ani, dar dupa ultimele evenimente, avand in vedere intreaga stare a fotbalului si incidentele de seara trecuta, prim-ministrul mi-a ordonat sa suspend incepand de azi orice relatie cu BFU, inclusiv cele financiare, pana la demisia lui Boris Mihailov", a declarat ministrul sporturilor, Krasen Kralev.

Federatia de fotbal nu a comentat deocamdata aceasta declaratie.

Meciul Bulgaria - Anglia a fost intrerupt pentru scurt timp in doua randuri de arbitrul croat Ivan Bebek in prima repriza, insa oficialul nu a decis sa trimita echipele la vestiare, cum prevede protocolul, dupa o prima intrerupere pe motive de manifestari rasiste.

O parte a publicului de pe stadionul "Vasil Levski", arena deja afectata de sanctiunile UEFA, cu un sector de 5.000 de locuri inchis dupa manifestari rasiste la partida cu Kosovo, i-a insultat rasist pe jucatorii de culoare din echipa Angliei, fundasul Tyrone Mings si atacantii Marcus Rashford si Raheem Sterling.

Spre finalul primei reprize, a avut loc o discutie lunga intre arbitru si oficialii celor doua echipe, precum si cu jucatorii celor doua echipe, dar in cele din urma jocul a fost reluat si s-au disputat sase minute aditionale pana la pauza.

Fanii ultras bulgari au apelat si la saluturi naziste si au desfasurat bannere pe care scria "No Respect", noteaza EFE.

Anglia a facut un pas urias spre turneul final, dupa victoria la scor cu Bulgaria, 6-0 la Sofia. Rashford, Barkley (doua), Sterling (doua) si Kane au marcat golurile echipei antrenate de Gareth Southgate. Plamen Iliev (ex-Astra Giurgiu) a fost in poarta gazdelor. Gheorghi Sarmov (ex-ACS Poli Timisoara) a intrat la pauza la bulgari. Bulgaria ocupa ultimul loc in grupa.

Eșec în instanță pentru Cătălin Cherecheș. Primarul fugar a încercat să obțină anularea condamnării pentru luare de mită
Curtea de Apel Cluj a decis joi, 18 aprilie, că fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș rămâne în închisoare. Curtea de Apel a respins ca neîntemeiată contestaţia în care...
Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
#scandal Bulgaria incidente Anglia, #incidente meci Bulgaria Anglia, #scandari rasiste Bulgaria Anglia , #stiri fotbal