Campionatul European de tineret: Polonia face surpriza si castiga primul joc al competitiei

Duminica, 16 Iunie 2019, ora 21:27
6032 citiri

Polonia a inceput cu dreptul Campionatul European de tineret Under 21, acolo unde duminica seara in Italia a avut loc prima partida din Grupa A.

"Lesii" au castigat partida cu Belgia dupa ce au intors de la 0-1, scorul final fiind 3-2, intr-un meci desfasurat pe Stadio Citta del Tricolore (Reggio Emilia).

Leya a deschis scorul in minutul 16 pentru belgieni, dar zece minute mai tarziu, Zurkowski a egalat dupa pasa lui Jagiello.

S-a terminat 1-1 la pauza, insa dupa reluare polonezii au fost echipa mai buna, marcand de doua ori prin Bielik in minutul 52 si Szymanski in minutul 79, ultimul gol venind dupa o contra rapida a oamenilor in alb si rosu, care a zapacit apararea condusa de Jackers.

Meciul a capatat accente dramatice in ultimele minute, dupa ce Cools a redus din handicap pentru Belgia, dupa o lovitura de cap perfecta la capatul unui corner.

Dar a fost ultima rabufnire de orgoliu a belgienilor, care au pierdut acest meci desi erau considerati favoriti in aceasta intalnire.

Al doilea meci al grupei va incepe tot duminica, de la ora 22, intre gazda Italia si Spania, un mare derbi al acestui European.

Romania va debuta marti in fata Croatiei, in primul meci al grupei C, de la ora 19.30, meci LIVE pe Ziare.com.

Polonia: Grabara - Fila, Wieteska, Bielik, Pestka - Jagiello, Dziczek, Zurkowski - Michalak, Kownacki, Szymanski. Antrenor: Czeslaw Michniewicz.

Belgia: Jackers - Cools, Faes, Cobbaut, De Norre - Mbenza, Mangala, Heynen, Lukebakio - Leya Iseka, Schrijvers. Antrenor: Johan Walem.

Trebuie amintit ca partida dintre Polonia si Belgia a fost arbitrata de romanul Istvan Kovacs, 34 de ani, din Carei, arbitru cu o cota foarte buna in Romania, central care in aceasta partida a arbitrat fara greseala.

Croatii sunt aroganti inainte de primul meci la EURO de tineret: Romanii nu sunt fericiti sa dea ochii cu noi

EURO 2019 este televizat pe TVR 1 si TVR HD.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Polonia castiga meci Belgia debut Euro, #Polonia face surpriza debut Europene de , #stiri fotbal