Campionatul European de tineret: Italia castiga un derbi frumos al grupei A cu Spania. Iata toate rezultatele zilei, programul si clasamentul

Duminica, 16 Iunie 2019, ora 23:58
10940 citiri

Tara gazda Italia a castigat ultima partida a zilei de la Campionatul European de tineret Under 21, in marele derbi al grupei A cu Spania, meci disputat pe stadionul Renato Dall'Ara, scor 3-1.

Spania a inceput perfect aceasta partida disputata la Bologna, marcand un gol splendid, poate golul turneului de pana acum. A fost reusita decarului Dani Ceballos de la Real Madrid, gol de la circa 25-30 de metri, aproape de pe loc, direct la vinclul portii portarului italian, fara sperante.

Federico Chiesa, starul Fiorentinei, care se spune ca este deja acontat de Juventus, a adus egalarea pentru italieni, cu mai putin de 10 minute inainte de pauza. Si acesta a fost un gol remarcabil, cu Chiesa care a primit mingea pe flancul stang, departe de poarta, a facut o incursiune personala si a marcat la coltul scurt, pe o eroare a portarului Simon.

Si asa cum s-a intamplat si in prima partida a zilei, Polonia - Belgia, plecand de la 0-1, Italia a marcat trei goluri, doua venind imediat dupa pauza.

Acelasi Chiesa a adus golul de 2-1, la capatul unui contraatac rapid, unde Cutrone de la Milan, proaspat introdus pe teren, a avut un rol major.

Iar deznodamantul s-a produs in minutul 82, cand arbitrul olandez a cerut interventia VAR si a acordat un penalti gazdelor, dupa un fault al lui Soler, executat apoi sec de Pellegrini.

Italia este asadar lidera grupei dupa aceasta prima etapa, avand in vedere ca in celalalt meci Polonia a invins Belgia cu 3-2, fiind sub tara gazda la golaveraj. Iata mai jos clasamentul:

1. Italia 3 puncte, 3-1

2. Polonia 3 p, 3-2

3. Belgia 0 p, 2-3

4. Spania 0 p, 1-3

Campionatul European de tineret: Polonia face surpriza si castiga primul joc al competitiei

Programul etapei cu numarul 2 din aceasta grupa, care se va relua miercuri, este urmatorul:

19.30: Spania - Belgia

22.00: Italia - Polonia

Italia: Meret - Calabresi, Mancini, Bonifazi, Dimarco - Barella, Madragora, Pellegrini - Zaniolo, Kean, Chiesa.

Antrenor: Luigi Di Biagio.

Spania: Simon - Ahuirregabiria, Vallejo, Mere, Caricol - Zubeldia - Soler, Ceballor, Ruiz, Oyarzabal - Mayoral.

Antrenor: Luis De la Fuente Castillo.

Arbitru: Serdar Goezuebueyuk (Olanda).

Marti au loc primele meciuri din grupa B, iar programul este urmatorul:

19.30: Serbia - Austria

22.00: Germania - Danemarca

Romania va evolua marti de la 19.30 cu Croatia, in primul sau joc din grupa C. Toate meciurile echipei noastre vor fi LIVE pe Ziare.com.

EURO 2019 e televizat pe TVR 1 si TVR HD.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Italia invinge Spania derbi Europene tineret, #Italia incepe cu dreptul la ea, #Italia Spania cronica Euro tineret Under , #stiri fotbal