Boca si River au remizat in primul Superclasico din finala Copei Libertadores

Luni, 12 Noiembrie 2018, ora 08:52
2252 citiri

Boca Juniors si River Plate au terminat la egalitate, scor 2-2, in primul Superclasico argentinian disputat in finala celei mai importante competitii intercluburi din America de Sud, Copa Libertadores.

Partida tur a finalei s-a disputat duminica seara, cu o amanare de 24 de ore provocata de ploaia torentiala.

Ramon Abila a deschis scorul pentru Boca in minutul 34, cu un sut din interiorul careului. Portarul a respins in prima faza, insa la al doilea sut a scapat balonul in plasa.

Imediat dupa reluarea partidei Lucas Pratto a fost lansat foarte bine in jumatatea adversa, s-a desprins de marcaj si a egalat cu un sut la coltul lung.

Boca a intrat in avantaj la pauza dupa ce Benedetto a punctat cu o lovitura de cap in prelungirile primei reprize.

Scorul final a fost stabilit in minutul 61, atunci cand Izquierdoz a trimis in propria poarta incercand sa devieze in corner un balon centrat din lovitura libera.

Jocul de pe La Bombonera s-a disputat fara fanii oaspetilor in tribune, de teama unor incidente grave, astfel ca la returul de peste doua saptamani, de pe Estadio Monumental, ne asteptam la o atmosfera incendiara, mai ales ca River porneste din postura de favorita si poate castiga cel mai important trofeul din America de Sud pe teren propriu.

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#Boca River Superclasico Libertadores, #Boca River rezultat finala , #stiri fotbal