Formula 1: Hamilton castiga o cursa nebuna la Baku, decisa in ultimele tururi

Duminica, 29 Aprilie 2018, ora 17:28
4638 citiri

Marele Premiu al statului Azerbaidjan, desfasurat la Baku pe un circuit stradal, a fost o cursa plina de incidente, unele avand loc in ultimele tururi si influentand decisiv clasamentul final.

Lewis Hamilton a fost cel care a castigat trofeul, dupa ce era pe locul 2 cu doua tururi inainte de finis, dar a profitat de abandonul colegului sau de la Mercedes, Valteri Bottas, caruia i-a explodat unul din pneuri.

Pilotul englez avusese mai inainte noroc dupa retragerea masinii Safety Car, moment in care Sebastian Vettel era pe locul 2, dar a avut o iesire necontrolata in decor (cand a incercat sa il depaseasca pe finlandez) si a coborat pana pe locul 4 in cursa.

In turul 40, ambii piloti Red Bull, Ricciardo si Verstappen au avut un conflict, primul incercand sa il depaseasca pe mai tanarul olandez, masinile celor doi s-au ciocnit si cei doi au abandonat.

Dupa Hamilton, pe podium au mai venit Kimi Raikkonen si Sergio Perez, Vettel trebuind sa se multumeasca doar cu locul 4.

Chiar daca a fost prima cursa din sezon castigata, Hamilton urca pe locul 1 la general cu 70 de puncte, fiind urmat de Vettel cu 66 de lungimi si de Raikkonen cu 48.

A 5-a cursa din sezon este programata in Spania.

Sebastian Vettel (Ferrari) plecase din pole position, pentru a treia oara consecutiv in acest sezon.

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#Hamilton castiga Mare Premiu Azerbaidjan, #Hamilton castiga Baku cursa incidente, #cronica Baku Formula 1 cursa nebuna , #stiri Formula 1