Formula 1: Hamilton castiga cu scandal Marele Premiu al Rusiei, dupa ce colegul sau a ascultat ordinele de echipa

Duminica, 30 Septembrie 2018, ora 16:54
12082 citiri

Pilotul englez de Formula 1 Lewis Hamilton a castigat Marele Premiu al Rusiei, facand inca un pas urias catre castigarea sezonului 2018 al Campionatului Mondial.

Cursa a avut loc pe circuitul de la Soci, iar Hamilton s-a impus pentru a treia oara in cariera aici in Rusia.

Trebuie spus insa ca victoria lui Hamilton a fost facuta cadou de catre colegul sau de echipa Valteri Bottas din Finlanda, cel care a primit un ordin din casca ca trebuie sa il lase pe Hamilton sa treaca in virajul 13.

Cei doi se aflau atunci pe locurile 2 si 3 in cursa, dar liderul Verstappen nu apucase inca sa treaca pe la boxe, la inceputul cursei.

Cel mai dezavantajat de aceasta situatie a fost germanul Sebastian Vettel, care a terminat cursa pe 3 si practic sansele sale sa mai cucereasca un nou titlu mondial, al 5-lea din cariera, sunt acum aproape nule.

A fost a 70-a victorie din cariera pentru englez, plus a 8-a din sezon.

Ce e interesant este ca finlandezul Bottas a dorit sa revina la sefia cursei in ultimul tur, dar echipa nu i-a respectat doleanta.

In clasamentul general, Hamilton are 306 puncte, fiind urmat de Vettel la 50 de puncte diferenta, cu doar 5 curse ramase de disputat.

10. Sergio Perez (Mexic/Force India-Mercedes) la un tur

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Hamilton castiga cursa de la Soci, #Hamilton castiga cursa Rusia cu scandal , #stiri Formula 1