FCSB se califica dramatic in playoff-ul Europa League

Joi, 16 August 2018, ora 23:24
27789 citiri

FCSB s-a calificat in playoff-ul Europa League dupa o victorie obtinuta in prelungirile meciului retur cu Hajduk Split.

2-1 a fost scorul intalnirii de pe National Arena si cum in tur, la Split, a fost 0-0, "ros-albastrii" merg mai departe in competitie.

Jucatorii pregatiti de Nicolae Dica au tremurat serios pentru calificare dupa un joc modest, in care si-au creat cu greu ocazii. De altfel, in prima parte, FCSB nu a avut nicio ocazie importanta.

Nici croatii n-au excelat pe partea ofensiva, iar prima repriza nu a adus mai nimic notabil.

Dupa pauza, FCSB a marcat repede, prin Harlem Gnohere, care a transformat, in minutul 55, un penalti dictat dupa un hent in careu al lui Caktas.

Hajduk a pornit in cautarea egalarii, dar Balgradean n-a avut nicio emotie pana in minutul 85, atunci cand Jairo a prins o centrare perfecta din partea dreapta, iar Said a marcat cu capul, dupa ce i-a luat fata lui Planic.

Dica l-a aruncat imediat in teren pe Rusescu, insa eroul serii a fost Gnohere, care si-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj, in minutul 90+3, cu o lovitura de cap, in urma unei centrari a lui Benzar.

Pana la grupele Europa League mai e totusi un hop, si anume Rapid Viena.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FCSB si Hajduk Split, din mansa secunda a turului trei preliminar al Europa League.

Desfasurarea partidei:

*Apasati tasta refresh (F5) /pull down in aplicatia Ziare.com pentru actualizarea paginii

min.90+5 - FINALUL MECIULUI

min.90+3 - GOOOOOOOOOOL FCSB!!! Gnohere o salveaza pe vicecampioana Romaniei de la eliminare cu o lovitura de cap, dupa o centrare perfecta a lui Benzar!!!

min.90+2 - Nedelcu reia cu capul pe langa poarta.

min.85 - Nedelcu suteaza de la distanta, dar mingea se duce mult peste poarta.

min.83 - Dica forteaza: il scoate pe Pintilii si-l introduce pe Rusescu.

INFO: La acest scor, FCSB e eliminata din Europa League.

min.81 - GOOOL HAJDUK SPLIT!!! Said marcheaza cu capul dupa o centrare excelenta a lui Jairo!!!

min.79 - Teixeira incearca o intrecere pretentioasa in careul advers, dar e deposedat.

min.75 - Denis Man suteaza modest de la marginea careului.

min.71 - Balgradean intervine excelent cu piciorul la o centrare.

min.68 - Teixeira ia o actiune pe cont propriu, patrunde in careul croatilor, unde cade si cere penalti. Arbitrul lasa insa jocul sa continue.

min.58 - Croatii joaca extrem de dur, iar Lopez si Ivanovski se aleg cu cate un cartonas galben.

min.55 - GOOOOL FCSB!!! Gnohere inscrie de la punctul cu var!!!

min.53 - Nedelcu e lovit cu un obiect aruncat din peluza "ros-albastrilor" si se alege cu nasul spart.

min.52 - PENALTI FCSB!!! Caktas comite un hent in propriul careu, iar arbitrul arata punctul cu var dupa semnalizarea tusierului!!!

min.49 - Barry vede cartonasul galben dupa o intrare asupra lui Gnohere.

min.46 - Schimbare la FCSB: iese Tanase, intra Morutan.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI PARTI

min.45 - Tanase intra cu talpa si vede cartonasul galben. Daca FCSB se va califica in play-off, decarul "ros-albastrilor" va fi suspendat pentru prima mansa.

min.44 - Gnohere suteaza in forta de la limita careului, insa mingea se duce departe de poarta aparata de Posavec.

min.40 - Actiune frumoasa a lui Gnohere, blocat cu greu de fundasii adversi.

min.35 - Joc slab facut de echipa lui Nicolae Dica in aceasta prima repriza, in care nu a ajuns deloc periculos la poarta croatilor.

min.27 - Un-doi spectaculos intre Tanase si Gnohere, insa decarul lui FCSB intra in unghi si iroseste o buna oportunitate.

min.22 - Said incearca un sut de la distanta, dar trimite departe de poarta "ros-albastrilor".

min.21 - Balgradean retine la o lovitura de cap venita dupa un corner.

min.14 - Schimbare fortata la FCSB: iese Filip, accidentat, intra Nedelcu.

min.9 - Said centreaza periculos din partea dreapta, iar Fomitschow nu ajunge de putin la o minge pe care scria 0-1.

ora 21:30 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: In tur, la Split, meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

INFO: La TV, partida de pe National Arena poate fi urmarita in direct pe postul Pro TV.

ECHIPELE:

FCSB: Balgradean - Benzar, Planic, Balasa, Morais - Pintilii, Filip - Man, Tanase, Teixeira - Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

HAJDUK SPLIT: Posavec - Juranovic, Vucur, Mikulic, Lopez - Juric, Caktas, Barry - Said, Ivanovski, Fomitschow.

Antrenor: Zeljko Kopic.

Arbitru: Juan Martinez Munuera (Spania) .

Iohannis merge la Bruxelles. Subiectele fierbinți aflate pe agenda reuniunii liderilor europeni
Preşedintele Klaus Iohannis va participa miercuri şi joi, 17-18 aprilie, la reuniunea extraordinară a Consiliului European care va avea loc la Bruxelles. Şeful statului va participa, de...
Surpriza celui mai recent sondaj de opinie: Nicușor Dan pierde prima poziție în lupta pentru Primăria Capitalei
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
#LIVE meci FCSB Hajduk, #FCSB Hajduk Split, #FCSB Hajduk Europa League , #meciuri