Europa League: FCSB invinge Milsami Orhei

Joi, 11 Iulie 2019, ora 23:23
16756 citiri

FCSB a castigat cu 2-0 meciul cu Milsami Orhei, din prima mansa a turului 1 preliminar din Europa League.

Noul antrenor al ros-albastrilor, Bogdan Andone, s-a supus inca de la primul meci si a executat toate ordinele primite din partea lui Gigi Becali. A implementat sistemul 4-3-3 si a introdus toti tinerii ceruti de Becali, inclusiv pe portarul Andrei Vlad.

In fata unui adversar modest, FCSB a deschis scorul in minutul 12, cand Florin Tanase a sutat cu pamantul din marginea careului.

Ritmul in continuarea meciului a fost destul de scazut, iar FCSB a avut de asteptat pana in minutul 56 golul de 2-0, cand acelasi Tanase a punctat dupa o actiune de contraatac.

Pana la finalul meciului, FCSB a mai avut si alte ocazii, dar scorul a ramas neschimbat. Din minutul 71, ros-albastrii au ramas si in zece oameni, Lucian Filip fiind eliminat.

Mansa retur va avea loc joia viitoare, de la ora 20:00.

FCSB - MILSAMI ORHEI 2-0

90+5 - Final de meci!

90 - 5 minute suplimentare.

86 - Ovidiu Popescu ramane singur spre poarta, dar trage in blocaj si mingea se duce alaturi.

85 - Ce ocazie!!! FCSB pleaca pe contraatac, Hora ramane singur, portarul moldovenilor iese, dar sutul de la 35 de metri trece pe langa poarta goala!

84 - FCSB face un joc de posesie la centrul terenului pe finalul meciului.

78 - Schimbare FCSB: Ovidiu Popescu intra in locul lui Man.

72 - Lucian Filip vede al doilea cartonas galben in doar cateva minute si FCSB ramane in zece oameni!

71 - Coman suteaza bine din lovitura libera, dar portarul moldovenilor apara.

65 - Ocazie mare pentru FCSB pe contraatac, dar Nedelcu rateaza incredibil din 10 metri!

61 - Schimbare FCSB: Filip intra in locul lui Oaida.

56 - GOL FCSB!!! Florin Tanase inscrie cu un sut frumos sub bara dupa o actiune excelenta de atac!

52 - Inceput mai bun de repriza pentru Milsami, care a inceput sus.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - Dennis Man patrunde in viteza in careu, dar sutul sau e deviat in corner.

38 - Nedelcu e aproape de gol cu un sut de la 30 de metri care se duce putin pe langa.

35 - Dennis Man trage puternic din marginea careului mult peste poarta.

33 - Platica vede cartonasul galben.

30 - Ocazie mare pentru FCSB! Cristea primeste in careul mic, dar sutul sau e parat de portarul moldovenilor!

25 - Momente mai slabe de joc, in care cei de la Milsami tin mai bine de minge.

16 - Andrei Vlad retine un sut deviat din lovitura libera de la 25 de metri.

14 - Belu centreaza bine din dreapta, insa Man trimite peste poarta din cinci metri.

12 - GOL FCSB!!! Florin Tanase suteaza cu pamantul din marginea careului si inscrie!

11 - O noua centrare catre Hora, dar acesta nu ajunge la minge.

7 - O prima actiune de atac a FCSB, dar centrarea lui Belu spre Hora e imprecisa.

1 - A inceput meciul!

FCSB: Vlad - Belu, Cristea, Planic, Roman - Nedelcu, Oaida, Tanase - Man, Hora, Coman

Rezerve: Balgradean - Filip, Dumitru, Popescu, Perianu, Ion, Ardelean.

Milsami Orhei: Cirinciuc - Jardan, Craciun, Bolohan (C), Platica - Rusnac, Onica - Antoniuc, Andronic, Stina - Nazar

Rezerve: Butuc - Zagaevschii, Patras, Antoniuc, Martin, Ba.