Liverpool invinge pe Manchester United in marele derbi si se indreapta spre un titlu atat de visat (Video)

Duminica, 19 Ianuarie 2020, ora 20:37
5656 citiri

Liverpool FC isi continua marsul catre un nou titlu in Premier League, unul care poate veni dupa o pauza exasperant de lunga, de 30 de ani. "Cormoranii" au invins marea lor rivala Manchester United pe Anfield Road, scor 2-0.

Baietii lui Jurgen Klopp au mai oferit o demonstratie de forta duminica seara, in aceasta victorie cu United, 2-0, dupa un meci in care gazdele au avut si un gol anulat in prima parte.

Golurile au fost marcate de Van Dijk in minutul 14 si de Mo Salah in minutul 93.

Reusita olandezului a venit dupa un corner batut de pe partea dreapta, corner batut de Alex Arnold, iar lovitura de cap a celui mai bun fundas din lume a fost una naprasnica, fara sanse pentru ibericul De Gea.

Golul de 2-0 a venit prin Mo Salah, care a primit o pasa geniala din partea portarului Allison, o degajare dupa un corner al celor la United, degajare care l-a gasit pe Salah singur in partea adversa, sprint imposibil de ajuns si sut imparabil pe langa acelasi fatidic De Gea.

In minutul 24 din prima parte, Roberto Firmino a marcat si el un gol, care a fost insa anulat

prin consultarea tehnologiei VAR.

"Cormoranii" se distanteaza la 16 puncte de Manchester City, ocupanta locului doi din Premier League, dupa aceasta etapa. 64 de puncte are acum Liverpool, care are 21 de victorii si doar un singur egal in sezon, egalul din turul cu Man.United, scor 1-1.

United ramane pe 5 cu 34 de puncte, la egalitate cu Wolverhampton.

Liverpool (4-3-3): Alisson, Trent Alexander-Arnold, Virgil van Dijk, Joe Gomez, Andrew Robertson, Jordan Henderson, Alex Oxlade-Chamberlain, Georginio Wijnaldum, Mohamed Salah, Sadio Mane, Roberto Firmino.

Manchester United (4-2-3-1): David De Gea, Aaron Wan-Bissaka, Harry Maguire, Victor Lindelof, Brandon Williams, Daniel James, Nemanja Matic, Fred, Andreas Pereira, Luke Shaw, Anthony Martial.

Cele doua goluri le puteti urmari in imagini VIDEO chiar aici.

Grindeanu, la inaugurarea noului terminal al Aeroportului Timișoara: ”Două zile ne mai despart de aderarea la Schengen”
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a afirmat că deschiderea noului terminal al Aeroportului Internaţional Timişoara este dovada că România ştie să materializeze proiecte concrete...
Tehnica averii deținute pe firmă. Cîrstoiu are apartamente, un penthouse și bolizi de lux, pe lângă bunurile declarate
Medicul Cătălin Cîrstoiu, candidatul susținut de PNL și PSD în lupta pentru Primăria Capitalei, deține mai multe bunuri decât cele care apar în declarația de avere, însă acestea sunt...
#Liverpool invinge United in marele derbi, #Liverpool o noua victorie cu United, #Liverpool Video victorie derbi Manchester , #stiri FC Liverpool