Business Focus: Priorități înainte de următorul mare cutremur. Ce se pierde în discuția despre blocurile "cu bulină"

Rezultatele din semifinalele Europa League: Arsenal ia o optiune serioasa pentru finala, Chelsea obtine doar o remiza

Joi, 02 Mai 2019, ora 23:53
14188 citiri

Joi seara au avut loc meciurile din prima mansa a semifinalelor Europa League.

Rezultatele inregistrate sunt urmatoarele:

ARSENAL - VALENCIA 3-1 (Lacazette '18, '26, Aubameyang '90 / Diakhaby '11)

FRANKFURT - CHELSEA 1-1 (Jovici '23 / Pedro '45)

La Londra, Arsenal a invins Valencia cu 3-1, desi formatia iberica a inceput mai bine partida.

Mouctar Diakhaby a deschis scorul pentru "lilieci" in minutul 11, insa Arsenal a reusit sa intoarca aproape imediat rezultatul.

Eroul "tunarilor" a fost Alexandre Lacazette, care a marcat golurile ce au adus victoria lui Arsenal.

Arsenal a luat o optiune mare pentru calificarea in finala, dupa o reusita a lui Aubameyang, din minutul 90.

In cealalta partida a serii, Eintracht Frankfurt si Chelsea au terminat la egalitate, scor 1-1.

Nemtii au deschis scorul in minutul 23, prin Luka Jovici, cu o lovitura de cap, dar Pedro a egalat pentru Chelsea inainte de pauza.

In repriza a doua, David Luiz a ratat o sansa uriasa, dar meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Desfasurarea meciurilor:

90 - GOL ARSENAl! Aubameyang face 3-1 in meciul cu Valencia cu o reluare din unghi, dupa o centrare din partea stanga!

45 - GOL CHELSEA! Londonezii egaleaza la Frankfurt dupa un sut bine plasat trimis de Pedro din centrul careului!

26 - GOL ARSENAL! Lacazette reuseste dubla in meciul cu Valencia, cu o lovitura de cap din zece metri!

23 - GOL FRANKFURT! Nemtii deschid scorul in meciul cu Chelsea cu o reluare din 12 metri a lui Jovici, cu o lovitura de cap.

18 - GOL ARSENAL! Lacazette egaleaza in meciul cu Valencia dupa o actiune de contraatac, cu un sut pe jos din 15 metri!

11 - GOL VALENCIA! Spaniolii deschid scorul la Londra, pe terenul lui Arsenal, dupa o lovitura de cap trimisa de Diakhaby!

Echipele de start Arsenal - Valencia:

Arsenal: Cech; Sokratis, Koscielny, Mustafi; Maitland-Niles, Guendouzi, Xhaka, Kolasinac; Mesut Ozil; Aubameyang, Lacazette

Valencia: Neto; Diakhaby, Garay, Paulista, Roncaglia; Piccini, Carlos Soler, Parejo, Gaya; Rodrigo, Guedes

Echipele de start Frankfurt - Chelsea:

Frankfurt: Trapp, Abraham, Hinteregger, Falette, Da Costa, Fernandes, Hasebe, Rode, Gacinovic, Kostic, Jovic

Chelsea: Kepa, Azpilicueta, David Luiz, Christensen, Palmieri, Kante, Jorginho, Loftus-Cheek, Pedro, Willian, Giroud

Mansa retur va avea loc joia viitoare, de la ora 22:00.

Meciurile sunt televizate de Digi Sport, Telekom Sport si Look TV.

România trimite militari să lupte împotriva rebelilor houthi. Cererea lui Klaus Iohannis
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au luat act marţi, 16 aprilie, de scrisoarea preşedintelui Klaus Iohannis prin care informează Parlamentul că a aprobat...
Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiției cererile de urmărire penală față de Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiţiei cererile de urmărire penală a lui Roman Petre, în calitate de fost premier, şi a lui Voiculescu Gelu-Voican, fost viceprim-ministru, pentru...
#Europa League live, #rezultate Europa League, #semifinale Europa League, #Arsenal Napoli Live, #Frankfurt Chelsea Live , #rezultate Europa League