Rezultatele din semifinalele Europa League: Arsenal ia o optiune serioasa pentru finala, Chelsea obtine doar o remiza

Joi, 02 Mai 2019, ora 23:53
14207 citiri

Joi seara au avut loc meciurile din prima mansa a semifinalelor Europa League.

Rezultatele inregistrate sunt urmatoarele:

ARSENAL - VALENCIA 3-1 (Lacazette '18, '26, Aubameyang '90 / Diakhaby '11)

FRANKFURT - CHELSEA 1-1 (Jovici '23 / Pedro '45)

La Londra, Arsenal a invins Valencia cu 3-1, desi formatia iberica a inceput mai bine partida.

Mouctar Diakhaby a deschis scorul pentru "lilieci" in minutul 11, insa Arsenal a reusit sa intoarca aproape imediat rezultatul.

Eroul "tunarilor" a fost Alexandre Lacazette, care a marcat golurile ce au adus victoria lui Arsenal.

Arsenal a luat o optiune mare pentru calificarea in finala, dupa o reusita a lui Aubameyang, din minutul 90.

In cealalta partida a serii, Eintracht Frankfurt si Chelsea au terminat la egalitate, scor 1-1.

Nemtii au deschis scorul in minutul 23, prin Luka Jovici, cu o lovitura de cap, dar Pedro a egalat pentru Chelsea inainte de pauza.

In repriza a doua, David Luiz a ratat o sansa uriasa, dar meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Desfasurarea meciurilor:

90 - GOL ARSENAl! Aubameyang face 3-1 in meciul cu Valencia cu o reluare din unghi, dupa o centrare din partea stanga!

45 - GOL CHELSEA! Londonezii egaleaza la Frankfurt dupa un sut bine plasat trimis de Pedro din centrul careului!

26 - GOL ARSENAL! Lacazette reuseste dubla in meciul cu Valencia, cu o lovitura de cap din zece metri!

23 - GOL FRANKFURT! Nemtii deschid scorul in meciul cu Chelsea cu o reluare din 12 metri a lui Jovici, cu o lovitura de cap.

18 - GOL ARSENAL! Lacazette egaleaza in meciul cu Valencia dupa o actiune de contraatac, cu un sut pe jos din 15 metri!

11 - GOL VALENCIA! Spaniolii deschid scorul la Londra, pe terenul lui Arsenal, dupa o lovitura de cap trimisa de Diakhaby!

Echipele de start Arsenal - Valencia:

Arsenal: Cech; Sokratis, Koscielny, Mustafi; Maitland-Niles, Guendouzi, Xhaka, Kolasinac; Mesut Ozil; Aubameyang, Lacazette

Valencia: Neto; Diakhaby, Garay, Paulista, Roncaglia; Piccini, Carlos Soler, Parejo, Gaya; Rodrigo, Guedes

Echipele de start Frankfurt - Chelsea:

Frankfurt: Trapp, Abraham, Hinteregger, Falette, Da Costa, Fernandes, Hasebe, Rode, Gacinovic, Kostic, Jovic

Chelsea: Kepa, Azpilicueta, David Luiz, Christensen, Palmieri, Kante, Jorginho, Loftus-Cheek, Pedro, Willian, Giroud

Mansa retur va avea loc joia viitoare, de la ora 22:00.

Meciurile sunt televizate de Digi Sport, Telekom Sport si Look TV.

Candidatul periculos pentru Ciolacu în cazul retragerii lui Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei: ”Va fi un șoc pentru PSD”
Situația candidatului Cătălin Cîrstoiu se complică pe zi ce trece, iar PSD și PNL par că s-au spălat pe mâini în ceea ce îl privește. Recent, Marcel Ciolacu a declarat că medicul...
Gafa rușinoasă a premierului Ciolacu în Qatar. Ce-a putut să spună în loc de ”lecție” VIDEO
În timpul vizitei sale în Qatar, premierul Marcel Ciolacu a fost protagonistul unei gafe rușinoase, în timp ce lăuda grandoarea Campionatului Mondial de Fotbal găzduit de țara asiatică în...
#Europa League live, #rezultate Europa League, #semifinale Europa League, #Arsenal Napoli Live, #Frankfurt Chelsea Live , #rezultate Europa League