Manchester United - Ajax Amsterdam, in finala Europa League

Joi, 11 Mai 2017, ora 23:58
11838 citiri

Manchester United si Ajax Amsterdam isi vor disputa finala editiei 2016/2017 a Europa League.

"Diavolii" lui Jose Mourinho au ajuns in ultimul act gratiei victoriei din tur (1-0), pentru ca in returul disputat joi pe Old Trafford au inregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, cu Celta Vigo.

Belgianul Marouane Fellaini a deschis scorul in minutul 17, insa Roncaglia a egalat in minutul 86, iar britanicii au trait cu emotii finalul partidei.

De partea cealalta, Ajax a trecut in semifinale de gruparea franceza Olympique Lyon.

Olandezii au pierdut mansa retur din Franta, scor 3-1, dar merg in marea finala, prima pentru ei dupa 21 de ani, gratie victoriei categorice din tur, cand a fost 4-1.

In retur, Dolberg (min.27) a punctat pentru Ajax, in timp ce golurile gazdelor au fost inscrise de Alexandre Lacazette, in minutele 45 (penalti) si 45+2, si Rachid Ghezzal, in minutul 81.

Pentru United va fi prima finala Europa League (Cupa UEFA) din istorie, in timp ce Ajax are deja in palmares o Cupa UEFA, in 1992, dupa o finala castigata cu Torino.

Manchester United - Celta Vigo 1-1 (Fellaini '17 / Roncaglia '86)

*in tur 1-0

Olympique Lyon - Ajax Amsterdam 3-1 (Lacazette '45 - penalti si '45+2, Ghezzal '81 / Dolberg '27)

*in tur 1-4

*meciurile au fost transmise in direct de site-ul Ziare.com.

Finala Europa League 2016/2017 va avea loc la 24 mai, pe stadionul Friends Arena din Solna (Suedia).

Primar prins în timpul unei aventuri amoroase cu o angajată. “Mă, nu vă e rușine, mă? În timpul serviciului?” VIDEO
Primarul localității Miheșu de Câmpie, județul Mureș, a fost surprins de mai mulți localnici în timpul unei întâlniri romantice cu o angajată. Scena în care a fost implicat Emil...
Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
#Manchester United Ajax finala, #finala Europa League, #LIVE meciuri Europa League, #Europa League semifinale LIVE , #rezultate Europa League