Am aflat finala Europa League: Atletico elimina Arsenal, Marseille se califica dramatic in prelungiri

Vineri, 04 Mai 2018, ora 00:35
13344 citiri

Atletico Madrid si Olympique Marseille vor disputa finala din acest an a Europa League.

Atletico a ajuns in finala dupa ce a trecut de Arsenal Londra, scor 1-0, la ultimul meci european al lui Arsene Wenger pe banca "tunarilor".

Dupa remiza 1-1 din tur, Atletico a inceput mai bine, dar Diego Costa a ratat o sansa mare in startul meciului dintr-o pozitie excelenta.

Prima repriza a fost saracacioasa in fotbal, dar Atletico a deschis scorul in prelungiri prin Diego Costa, pe contraatac.

In partea secunda cele doua formatii si-au impartit momentele bune, insa in cele din urma Atletico a obtinut calificarea in finala.

In celalalt meci al serii a fost nevoie de prelungiri pentru a afla echipa calificata in finala. Marseille a pierdut in timpul regulamentar cu 2-0, dar a marcat in prelungiri golul unei calificari in finala. Salzburg a castigat cu 2-1, dar victoria din tur cu 2-0 a francezilor a facut diferenta.

Dupa victoria cu 2-0 din meciul tur, Marseille a mers in Austria cu gandul sa se apere, iar asta a costat-o. Salzburg a marcat de doua ori in repriza secunda, prin Haidara, in minutul 53, si Schlager, in minutul 65 si a restabilit egalitatea.

Marseille s-a trezit tarziu, a avut si o bara, insa meciul a ajuns in prelungiri. Aici, Rolando a fost eroul francezilor, cu un gol in minutul 116 cu un sut imparabil langa bara.

Finala Europa League dintre Atletico si Marseille va avea loc pe 16 mai, la Lyon.

Cele mai importante faze:

120 - Final de meci! Marseille merge in finala Europa League, unde va intalni Atletico Madrid.

116 - GOL MARSEILLE! Rolando marcheaza cu un sut langa bara din 10 metri, dupa o lovitura de la coltul terenului, si e pe cale sa devina eroul francezilor!

100 - Portarul lui Marseille intervine excelent si scoate lovitura de cap trimisa de Duje Caleta-Car.

93 - Andre-Frank Zambo Anguissa suteaza putin pe langa poarta din afara careului, iar Marseille trece pe langa gol.

90 - Incep prelungirile de la Salzburg - Marseille.

90+4 - Final de meci la Atletico - Arsenal! Spaniolii se califica in finala Europa League!

90+2 - Finalul timpului regulamentar la Salzburg - Marseille! Urmeaza doua reprize de prelungiri!

74 - Marseille e aproape de gol cu Salzburg, dar sutul lui Florian Thauvin loveste bara transversala.

72 - Arsenal forteaza egalarea in meciul cu Atletico in ultimele minute.

65 - GOL SALZBURG! Schlager face 2-0 petnru austrieci in meciul cu Marseille! La acest scor vom avea prelungiri!

55 - Diego Costa rateaza o sansa mare pentru Atletico, cu o lovitura de cap care trece peste poarta.

53 - GOL SALZBURG! Haidara deschide scorul pentru austrieci in meciul cu Marseille.

50 - Marseille incepe bine partea secunda a meciului cu Salzburg si rateaza doua ocazii de gol.

46 - Se reiau meciurile!

45+3 - Pauza pe cele doua stadioane!

45+2 - GOL ATLETICO! Diego Costa deschide scorul pentru Atletico in meciul cu Arsenal cu un sut plasat!

37 - Atletico e aproape de gol cu Arsenal, dar sutul lui Koke din marginea careului trece putin pe langa poarta.

29 - Arsenal a inceput sa domine teritorial meciul cu Atletico, dar ibericii se apara bine pe doua linii.

14 - Salzburg are o sansa buna cu Marseille, insa sutul lui Munas Dabbur ajunge in bratele lui Pele.

6 - Atletico rateaza o sansa mare cu Arsenal, insa Diego Costa, ramas singur cu portarul, trage pe langa poarta.

1 - Au inceput meciurile!

Echipele de start Atletico - Arsenal:

Atletico: Oblak; Thomas, Gimenez, Godin, Lucas; Saul, Gabi, Vitolo, Koke; Diego Costa, Griezmann.

Arsenal: Ospina: Bellerin, Koscielny, Mustafi, Monreal; Ramsey, Wilshere, Xhaka; Ozil, Lacazette, Welbeck.

Echipele de start Salzburg - Marseille:

Salzburg: Walke; Lainer, Ramalho, Caleta; Car, Ulmer, Haidara, Samassekou, Berisha; Schlager Gulbrandsen, Dabbur.

Marseille: Pele; Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi; Sanson, Lopez; Ocampos, Payet, Thauvin; Germain.

Finala Europa League este programata pe 16 mai, la Lyon.

Guvernul ar urma să țină o ședință într-un mare oraș din vestul României. Care este motivul deplasării
Alfred Simonis, președintele interimar al Camerei Deputaților și candidatul PSD-PNL la Consiliul Județean Timiș a anunţat joi, 18 aprilie, că o şedinţă de Guvern ar putea avea loc...
Campanie intensă pentru candidatura lui Geoană la prezidențiale. S-a lansat un nou site de susținere
O campanie de susținere pentru candidatura lui Mircea Geoană, actualul secretar general adjunct al NATO, a fost demarată în online. Inițiativa, care se recomandă drept o „platformă...
#semifinale Europa League, #finala Europa League, #rezultate Europa League , #meciuri Europa League