EURO 2016: Tara Galilor trece la limita de Irlanda de Nord si ajunge in sferturi

Sambata, 25 Iunie 2016, ora 20:52
14672 citiri

Tara Galilor a dispus de Irlanda de Nord cu 1-0 in a doua optime de finala de la EURO 2016, la capatul unei partide fara stralucire.

Singura reusita a venit dupa un autogol al lui McAuley in minutul 75.

Partida disputata pe stadionul Parc des Princes din Paris nu a avut parte de mult spectacol, cele doua echipe anihilandu-se reciproc mai mult, in marea parte a jocului.

Dupa primele 45 de minute, scorul era egal, 0-0, cu Irlanda parca mai activa si bifand marile ocazii. Galezii au avut un portar Hennessey sigur pe el, dar si doua staruri Bale si Ramsey mai degraba obosite.

Dupa pauza, galezii au dominat si ei, iar lovitura libera a lui Bale din debutul mitanului avea sa anunte golul.

Un gol care a venit in minutul 75, dupa un autogol al lui McAuley, venit dupa o centrare inselatoare a lui Bale de pe flancul stang.

Un scor de 1-0 care avea sa si ramana pana la final, marcand calificarea Tarii Galilor in sferturi la EURO, in premiera pentru aceasta tara.

Acolo unde vor da piept cu invingatoarea partidei Ungaria - Belgia, care va avea loc duminica de la 22.

Desfasurarea meciului:

94 - Final de meci! 1-0 pentru galezi.

93 - Galben pentru Ramsey!

90 - Vom avea 4 minute de prelungire!

84 - Ultima schimbare la irlandezi, iese McAuley, intra Magennis.

79 - A doua schimbare la irlandezi, iese Norwood, intra McGinn.

75 - GOOOOOOOOOOOOOOL Tara Galilor! 1-0 pentru galezi dupa un autogol marcat de McAuley, care a vrut sa respinga centrarea buna a lui Bale, de pe flancul stang.

69 - Prima schimbare la alb-verzi, iese Ward, intra Washington.

67 - Galben pentru Davis, de la irlandezi.

62 - A doua schimbare la galezi, iese Ledley, intra Williams.

58 - Galben pentru Taylor, de la galezi.

57 - Cea mai mare ocazie a galezilor ii apartine lui Bale. Sutul sau puternic din lovitura libera e scos greu de McGovern.

54 - Prima schimbare la galezi, iese Vokes, intra Robson-Kanu.

51 - Se joaca modest si in acest debut de parte secunda.

46 - Incepe partea secunda!

45 - Pauza, 0-0 intre Tara Galilor si Irlanda de Nord!

43 - Dallas vede un galben pentru un fault dur la Bale.

41 - Ne apropiem de finalul acestui mitan, despre care nu putem povesti prea multe.

29 - Nu avem un fotbal foarte spectaculos pana acum.

22 - Sut bun de la distanta al nord-irlandezilor, scoate Hennessey peste.

18 - Gol Tara Galilor, dar anulat de arbitri, pentru un offside la Ramsey.

11 - Bale centreaza de pe flancul drept, Ramsey incearca o relaure cu calcaiul, prinde McGovern.

9 - Dallas are o prima mare ocazie! Sutul sau de la marginea careului e scos in corner de Hennessey.

4 - Inceput prudent din partea ambelor trupe.

1 - Incepe partida!

18.59 - S-au intonat cele 2 imnuri de stat, asteptam meciul!

18.56 - Arbitrul meciului de azi va fi Martin Atkinson. Suntem pe Parc des Princes din Paris.

18.54 - Avem imagini de la acest meci, jucatorii sunt la vestiar si asteapta sa intre pe gazon.

ECHIPELE DE START

Tara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley, Ramsey - Bale, Voke.

Selectioner: Chris Coleman.

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward, Norwood, Davis, Dallas - Lafferty.

Selectioner: Martin O'Neill.

INFO: Tara Galilor - Irlanda de Nord este a doua optime de finala de la acest EURO.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul DolceSport.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#LIVE Tara Galilor Irlanda de Nord, #live Ziare com Tara Galilor Irlanda, #Tara Galilor versus Irlanda optimi , #meciuri